2020 Yılında Kaç Tane Terörist Öldürüldü? TSK Açıkladı! Rakamlar Oldukça Dikkat Çekici!

Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkemizin ve milletimizin güvenliğini sağlamak amacıyla, 2020 yılında yurt içi ve yurt dışında icra ettiği operasyonlarda 1031 teröristi etkisiz hale getirdi.

2020 Yılında Kaç Tane Terörist Öldürüldü? TSK Açıkladı! Rakamlar Oldukça Dikkat Çekici!
Yayın Tarihi: 15.11.2020 18:00:00

Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkemizin ve milletimizin güvenliğini sağlamak amacıyla, 2020 yılında yurt içi ve yurt dışında icra ettiği operasyonlarda 1031 teröristi etkisiz hale getirdi.
Millî Savunma Bakanlığının faaliyetleri ve gündemdeki önemli konulara ilişkin olarak bilgilendirmede bulundu.

Terörle Mücadele, Hudut Güvenliği, Suriye, Azerbaycan, Libya, Yunanistan/Denizlerimiz ve icra edilen Tatbikatlar ele alındığı bilgilendirmede şu ifadelere yer verildi: 

TERÖRLE MÜCADELE

Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkemizin ve milletimizin güvenliğini sağlamak maksadıyla, yurt içinde ve yurt dışında PKK/KCK/PYD-YPG başta olmak üzere DEAŞ dâhil terör örgütlerine karşı mücadelesini kararlılıkla sürdürmektedir.

Geçtiğimiz süreç içerisinde PKK/KCK Terör örgütü mensuplarının; yurt içine geçişini kısıtlamak, yurt içinde/dışında barınmasını engellemek ve eylem kabiliyetini yok etmek maksadıyla dönem içerisinde; 3’ü büyük, 16’sı orta çaplı olmak üzere toplam 19operasyon icra edilmiştir.

İcra edilen operasyonlarda 98’i son bir ayda olmak üzere, 2020 yılı içerisinde 1031 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Ayrıca teröristler tarafından kullanılan 124 adet silah mevzi, sığınak, barınak, mağara ve depo bulunarak kullanılamaz hale getirilmiş, 105 adet EYP tespit edilerek imha edilmiştir. Terör örgütleriyle mücadelemiz, en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar devam edecektir.

HUDUT GÜVENLİĞİ

Hudut güvenliği, alınan tedbirler artırılarak hudut birliklerimiz tarafından 7 gün 24 saat esasına göre sağlanmaktadır.

Hudutlarda alınan tedbirlerin artırılması sonucunda,  son bir ayda yasadışı hudut geçiş teşebbüsünde bulunan toplam 8.165 şahıs yakalanmış, 47.727 şahıs hududu geçemeden engellenmiştir. Bu şahıslar arasında toplam 32 terörist bulunmaktadır.

AZERBAYCAN 

30 yıllık işgale son veren Azerbaycanlı kardeşlerimizin zaferini kutluyor, sevincini paylaşıyoruz. 

10 Kasım gece yarısından itibaren başlayan Ateşkes Anlaşması ile Ermenistan işgali son bulmuş,  Azerbaycan’ın öz toprağı olan Karabağ özgürlüğüne kavuşturulmuştur.
11 Kasım’da, bölgedeki ateşkesin kontrolü ve denetimi için oluşturulmasına karar verilen Türk-Rus Ortak Gözetleme Merkezi’ne ilişkin mutabakat zaptı imzalanmıştır. Türk-Rus Ortak Gözetleme Merkezi’ne ilişkin imzalanan mutabakat zaptının uygulanmasına yönelik usul ve esasların Rusya Fedarasyonu ile görüşülmesine devam edilmektedir. Heyetler arasındaki ilk toplantı dün Milli Savunma Bakanlığında icra edilmiştir. Bugün de toplantılara devam edilecektir.

İmzalanan ateşkes anlaşmasındaki şartların yerine getirilmesi, işgal altındaki tüm topraklarının Azerbaycan’a iade edilmesi, bölgede barış ve huzur ortamının yeniden sağlanması sürecini çok yakından takip edeceğimizi, taviz verilmesine müsaade etmeyeceğimizi, ihtiyaç duyulması halinde hiç tereddüt etmeden Azerbaycan’a her türlü desteği vereceğimizi bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Azerbaycan’ın davası, bizim davamız, sevinci sevincimiz, kederi kederimizdir.


SURİYE 

Suriye’nin kuzeyinde de tesis edilen barış ve istikrar ortamının muhafaza edilmesi ve kalıcı barışın sağlanması için, terör unsurlarından temizlenmiş 8342 kilometrekarelik alanda faaliyetlerimiz sürdürülmektedir.

Mehmetçik tarafından teröristlerden temizlenerek güvenli hale getirilen bölgelerde başta su ve elektrik olmak üzere temel altyapı ihtiyaçlarının en kısa sürede sağlanması ve hayatın normalleşmesi için ilgili Bakanlık, Kurum ve Kuruluşlar ile koordineli olarak çalışmalarımız devam etmektedir.

LİBYA 

Libya nizami ordusunun teşkili ve birliklerinin uluslararası standartlara ulaştırılması maksadıyla unsurlarımız tarafından gerek Libya’da, gerekse Türkiye’de Libya Silahlı Kuvvetler personelinin eğitilmesine devam edilmektedir. Ayrıca mayın/EYP temizliği, sağlık, insani yardım ve danışmanlık desteği verilmektedir.

Libya açıklarında dün düzensiz göçmenleri taşıyan teknenin batması sonrasında, bölgede bulunan fırkateynimiz tarafından kazazedelerin kurtarılması faaliyetlerine destek sağlanmıştır.  

Tek amacımız; toprak bütünlüğünü ve siyasi birliğini sağlamış; barış, huzur ve istikrar içerisinde yaşayan bir Libya’nın oluşumuna katkıda bulunmaktır.
Siyasi çözüme yönelik yapılan görüşmeler yakından takip edilmektedir.
Milli Savunma Bakanımız tarafından Libya Savunma Bakanı NAMROUŞ ile bugün bir görüşme gerçekleştirilecektir.
 
YUNANİSTAN / DENİZLERİMİZ

Türk Silahlı Kuvvetleri Ege’de, Doğu Akdeniz’de ülkemizin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hak, alaka ve menfaatlerini korumaya, Kıbrıs Adası’nda uluslararası garanti ve ittifak antlaşmaları doğrultusunda barış ve güvenliğin teminatı olmaya devam etmektedir.
Her zaman komşularımızın sınırlarına ve haklarına saygılı olduğumuzu; tüm ilişkilerimizde barış, dostluk, iyi komşuluk ilişkileri ve iş birliğinden yana olduğumuzu ifade ediyor olmamıza rağmen Yunanistan tarafından, gerginliği artırıcı faaliyetlere devam edilmektedir.

Yunanistan tarafından, Ekim ayı içinde 42 hava sahası ihlali, 7 karasuyu ihlali, 15 hava aracı tacizi yapılmış ve uluslararası anlaşmalara aykırı olarak “Gayri Askeri Statüdeki Adalara” 192 askeri gemi ziyareti yapılmıştır.

Kuzey Ege’de uluslararası anlaşmalara aykırı olarak Gayri Askeri Statüdeki Semadirek Adası’nı kapsayan eğitim sahasını ilan etmesi, üstelik saha sınırında kara sularını ihlal etmesi Yunanistan’ın gerginliği tırmandırmak için her türlü provokatif girişimde bulunduğunun açık göstergesidir.

TATBİKATLAR

Türk Silahlı Kuvvetlerinin, harekât, tatbikat ve eğitim faaliyetleri de salgından etkilenmeden kesintisiz olarak sürdürülmektedir.

NATO usullerini denemek, denizaltı iş birliği ve ileri seviyede koordinasyon sağlamak maksadıyla Doğu Akdeniz’de icra edilen Mavi Balina tatbikatı başarıyla tamamlanmıştır.  
TSK unsurları arasında tehdit altında personel kurtarma konusunda ortak çalışabilirliğin ve eğitim seviyesinin arttırılmasına katkı sağlamak maksadıyla Konya’da İcra edilen Millî Anadolu Ankası Tatbikatı da büyük bir başarı ile icra edilmiştir.

Türk Silahlı Kuvvetleri önümüzdeki dönemde de dosta güven, düşmana korku veren yüksek eğitim seviyesini idame etmek ve geliştirmek, sahip olduğu imkân kabiliyetleri ve ateş gücünü caydırıcı bir biçimde ortaya koymak, dost ve müttefik ülkelerle askeri işbirliğini ve birlikte harekât icra edebilirliğini güçlendirerek geliştirmek maksatlarıyla yurtiçi ve yurtdışındaki faaliyetlerini sürdürecek, bölge ve dünya barışına değerli katkılar sunmaya devam edecektir.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR