2021 asgari ücret zammı belli oldu! AGİ zammı ne kadar olacak ?

2021 asgari ücret zamı belli oldu, AGİ zammı ne kadar olacak ? 2020'nin sonuna yaklaşırken 2021 asgari ücret ne kadar olacak merak konusu oldu. Koronavirüsün getirdiği zamlar, geçim sıkıntısı ile beraber 2021'de asgari ücret zammının daha fazla olması bekleniyor. AGİ zam oranları ne olacak ?

2021 asgari ücret zammı belli oldu!  AGİ zammı ne kadar olacak ?
Yayın Tarihi: 13.10.2020 15:19:00

2021 asgari ücret zamı belli oldu,  AGİ zammı ne kadar olacak ? 2020'nin sonuna yaklaşırken 2021 asgari ücret ne kadar olacak merak konusu oldu. Koronavirüsün getirdiği zamlar, geçim sıkıntısı ile beraber 2021'de asgari ücret zammının daha fazla olması bekleniyor. AGİ zam oranları ne olacak ?

Türkiye'de vatandaşların büyük bir çoğunluğu asgari ücret ile geçimini sağlıyor. Bu sene pandeminin gelmesiyle beraber büyük bir çoğunluk maaşlarını alamadı ya da yine gelen pandemiyle beraber yiyecek, içecek ve diğer kalan ihtiyaçlarımıza da zam gelmesiyle beraber özellikle çocuklu aileler de geçim sıkıntı artmaya başladı.

Pandemiden dolayı önümüzdeki sene 2021'de asgari ücrete normalden dafa fazla zam yapılması bekleniyor. Peki Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2021'de asgari ücrete ne kadar zam yapacak ? 2021 Asgari ücret ne kadar olacak ? AGİ ne kadar olacak ?Pandemi döneminde yaşanan zamlarla ve alım gücünün düşmesiyle birlikte 2021'de asgari ücrete gelecek olan zam araştırılmaya başlandı. Geçen sene enflansyon oranının %12 olmasına oranla, asgari ücrete yapılan zam oranı %15 olarak belirlenmişti. Asgari ücrete yapılan %15'lik zam oranıyla birlikte asgari ücret net 2 bin 324,70 TL olarak belirlenmişti.

Bu sene enflansyon oranının daha yüksek olacağı beklentisi ve yaşamın pahalılaşmasıyla birlikte asgari ücrete gelecek olan zam oranının daha fazla olması bekleniyor. Enflansyon oranının yüksek olmasıyla beraber işçilerin haklarının göz ardı edilmemesi en önemlisi.

Asgari ücrete yansıyacak zam oranlarını, Türkiye İş Sendikası ve Çalışma Bakanlığı tarafından düzenleyecekleri asgari ücret tespit etme komisyonu ile birlikte belirleyecekler.

Enflansyon oranları yüzde kaç arttı ?
Türkiye İstatistik Kurumu olan TÜİK, Ağustos ayı enflansyon oranlarını açıkladı. Tüketici fiyat endeksi aylık yüzde 0,86 artarken, yıllık yüzde 11,77 artış gösterdi. Enflansyon oranlarının asgari ücreti etkilemesi üzerine enflansyon artış oranları asgari ücret alan vatandaşlar için önemli.


Önceki senelerde asgari ücrette olan zam oranları ne kadardı ?
Asgari ücret artış kayıtlarına baktığımızda dikkatimi 3 farklı yıl çekiyor. Bunlar 2003, 2007 ve 2015 yıllarıdır. 2003, 2007 ve 2015 senelerinde gözle görülür bir şekilde asgari ücrete gelen zam ve artışın vatandaşları da mutlu ettiği anlaşılıyor.

2003'de 226 TL olan asgrai ücret, 2004 yılında 310,7 TL'ye çıktı ve bu sayede zam oranı 37,48 oldu. 2002 senesinin Aralık ayına kıyasla 2003 yılının son ayında enflansyon 18,4 olurken gerçek artış 19'u geçmişti.

2021 asgari ücret zammı ne kadar olacak ?
Enflasyon oranları asgrai ücretin belirlenmesinde en önemli faktör oluyor. Geçen sene enflansyon oranının %12 artmasına karşın asgari ücrete yapılan zam oranı %15 olmuştu. Asgari ücrete yapılan %15'lik zam oranıyla birlikte asgari ücret net 2 bin 324,70 TL olarak belirlenmişti. Bu sayede işçilerin, çalışanların yani asgari ücret ile maaş alıp geçimini sağlayanların haklarının yenmesine müsade edilmemiş ve işçiler ezdirilmemişti.

Ancak bu sene yaşanan pandemiden dolayı ve gelen zamlardan dolayı vatandaşın alım gücü oldukça düştü. Bu düşüşten ve vatandaşların mağduriyetinden dolayı asgari ücrete gelmesi gerekenden daha fazla zam gelmesi bekleniyor.

2021 asgari ücret zammı ne zaman gelecek ?
Memur, emekli ve özel sektörde çalışanların dışında asgari ücretle çalışan vatandaşların maaşlarına gelen zam, zam oranları, zammın en zaman geldiği farklı belli oluyor. Aralık ayının sonunda sonunda belirlenen zam oranları, yılın ilk aynı olan Ocak ayında da maaşlarına yansıyor. Bu zam oranını yeni senenin Aralık ayına kadar alıyorlar. Sonrasında yine yeni senenin belirlenen zam oranlarına göre yeni asgari ücret maaşları belirleniyor.

Merkez Bankası yaptığı açıklamalarda ve asgari ücretli çalışanların maaşlarına gelecek olan zammı tahmin etmiş ve enflansyon oranının ne olacağına dair tahminlerde bulunmuştu.
 
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR