25. İstanbul Caz Festivali 26 Haziran'da Başlıyor

Benjamin Clementine, BadBadNotGood, Kurt Elling gibi çarpıcı isimler, Robert Glasper’ın Taylor McFerrin, Derrick Hodge, Christian Scott ve Terrace Martin ile birlikte oluşturduğu R+R=Now ve çok daha fazlası festivalde..

25. İstanbul Caz Festivali 26 Haziran'da Başlıyor
Yayın Tarihi: 14.05.2018 11:30:00

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, 21 yıldır Garanti Bankası’nın sponsorluğunda düzenlenen İstanbul Caz Festivali bu sene 25. kez müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. 26 Haziran-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek festival, bu yıl da cazın önde gelen isimlerini ve güncel müziğin yıldızlarını İstanbul’un farklı mekânlarında ağırlayacak.

25. İstanbul Caz Festivali, 27 mekânda, 250’yi aşkın yerli ve yabancı sanatçının ağırlanacağı 50’nin üzerinde konserle, bu yaz da İstanbulluları caz müziğinin efsaneleri ve yeni projeleriyle buluşturacak. Festival, Robert Glasper’ın Taylor McFerrin, Derrick Hodge, Christian Scott ve Terrace Martin ile birlikte hayata geçirdiği yeni projesi R+R=Now, hem tutkulu bir vokal hem de şarkı sözü yazarı ve şair olarak müzikseverin aklında silinmeyen bir yer edinen Benjamin Clementine, etkileyici vokali ve açıklıkla paylaştığı sahici hikâyelerinin güçlü birleşimi ile herkesin hayranlıkla dinlediği Melody Gardot, müzik dünyasının enerjisi en yüksek seslerinden Caro Emerald, Grammy ödülü sahibi olmasının yanı sıra, günümüzün en şiirsel ve dinamik caz vokallerinden Kurt Elling ve aynı gecede sahneyi paylaşacağı Chicago cazını modernize eden en başarılı müzisyenlerden Marquis Hill gibi müziğin yıldız isimlerinin yanı sıra, aralarında Zakir Hussain, Chris Potter, Dave Holland, Erkan Oğur Quartet, BADBADNOTGOOD, Shahin Novrasli, Adam Baldych, Helge Lien Trio ve Tore Brunborg, Zara McFarlane, Knower gibi caz, güncel müzik ve dünya müziğinin farklı seslerini ağırlayacak. Festival programında bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek olan ve çocuklara özel olarak hazırlanan “Çocukça Bir Gün” başlıklı program ile tüm gün boyunca çeşitli atölyeler düzenlenecek.

Festivalin bu yılki Yaşam Boyu Başarı Ödülü iki önemli caz üstadı Nezih Yeşilnil ve Şevket Uğurluer’in yanı sıra Balarısı Ahmet olarak da tanınan ağız armonikası sanatçımız Ahmet Faik Şener’e takdim edilecek. Sanatçıların ödülleri, festivalin 26 Haziran’da Zorlu PSM Ana Tiyatro’da yapılacak açılış gecesinde takdim edilecek. Ödül töreninin ardından Türkiye caz sahnesinin en önemli solist ve topluluklarından oluşan yıldızlar geçidi ile Kamil Özler şefliğindeki TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası’nın solist ve bestecilerle seslendirdiği çeşitli yapıtlardan oluşan unutulmayacak bir konsere imza atacak.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR