400 TL Yardım Var mı? Açık Kapı 400 TL Yardım Bayram Harçlığı Olacak mı?

Açık Kapı sistemi vasıtası ile 400 TL yardım alabileceğini düşünen vatandaşlar yanıldı. Açık Kapı 400 TL yardım ne zaman yapılacak? Açık Kapı nedir? Açık Kapı para yardımı bayram harçlığı gibi soruları sorup duran vatandaşlara İçişleri Bakanlığı’ndan cevap geldi.

400 TL Yardım Var mı? Açık Kapı 400 TL Yardım Bayram Harçlığı Olacak mı?
Yayın Tarihi: 10.04.2020 20:41:00

Açık Kapı sistemi vasıtası ile 400 TL yardım alabileceğini düşünen vatandaşlar yanıldı. Açık Kapı 400 TL yardım ne zaman yapılacak? Açık Kapı nedir? Açık Kapı para yardımı bayram harçlığı gibi soruları sorup duran vatandaşlara İçişleri Bakanlığı’ndan cevap geldi. Sosyal medyada sıkça konuşulan bu konu üzerine açıklama yapan İçişleri Bakanlığı, “Valilik ya da kaymakamlıklara doğrudan ya da dijital ortamda başvuru yapılabilen Açık Kapı biriminin yardım dağıtmak gibi bir görevi kesinlikle bulunmamaktadır.” Denildi. Bu bağlamda sosyal medya hesaplarıyla sanki Açık Kapı 400 TL yardım yapacakmış gibi yayan insanlara ceza gelebilir. Peki, Açık Kapı Gıda yardım başvurusu ve sorgulama nasıl yapılır? Açık Kapı nedir? Açık Kapı Ne işe yarar? Gibi sorularınızın yanıtlarını bulacağınız haberimizin detaylarına bakalım.

Açık Kapı 400 TL Yardım Yapacak mı?

400 TL yardım var mı? Açık Kapı 400 TL yardım bayram harçlığı olacak mı? Açık Kapı üzerinden yüz binlerce insan yardım talebinde bulundu. Son 5 gün içerisinde sosyal medya sitelerinde hızlı bir şekilde yayılan bir habere göre “Açık Kapı 400 TL yardım yapacak” denildi. Bu yalan haberi duyan tüm vatandaşlarımız ise hızlı bir şekilde Açık Kapı sistemine giriş yapıp açıklama kısmına 400 TL yardım talep ediyorum yazdı. Evet, bu şekilde yapılan başvuruların sayısı yüz binleri aşarken, İçişleri Bakanlığı acilen bir yazılı duyuru yaptı. Sosyal medya hesaplarında yayılan şu haber üzerine İçişleri Bakanlığı açıklama yapmıştı. “Emekli ve 1000 TL yardım alan vatandaşlar hariç geri kalan vatandaşlara, sigortalı veya sigortasız olduğuna bakılmaksızın 400 TL ve çocuklar için 100 TL bayram harçlığı verecek. www.acikkapi.gov.tr adresinden başvuru yapmanız gerekiyor”


İçişleri Bakanlığı Açıklama Yaptı

Son günlerde çeşitli sosyal medya sitelerinde yayılan haberlere cevap hızlı geldi. Sosyal medya sitelerinde dolaşan Açık Kapı 400 TL yardım yapacak yalan haberi üzerine hızlı bir şekilde cevap veren İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklama ile haberleri yalanladı.  “Son günlerde bazı sosyal medya hesapları ve sosyal iletişim platformları üzerinden kasıtlı ve asılsız şekilde Valilik ve Kaymakamlıklarımızda bulunan Açık Kapı Birimleri üzerinden sosyal yardım dağıtıldığına dair paylaşımlar yapılmaktadır. Bakanlığımızca 2017 yılında kurgulanan ve etaplar halinde yaygınlaştırılarak bugün itibariyle 81 il Valiliğinde ve 161 ilçe Kaymakamlığında faaliyete geçirilen Açık Kapı birimlerinin temel görevi; Valilikler ve Kaymakamlıklar aracılığıyla sunulan kamusal hizmetlerle ilgili gerekli danısma ve yönlendirmeyi gerçekleştirmektedir. Valilik ve Kaymakamlıklardaki bürolara doğrudan ya da dijital ortamda (web sitesi veya e-devlet üzerinden) başvuru yapılabilen Açık Kapı birimlerinin yardım dağıtmak, sosyal destek ödemesi gerçekleştirmek gibi bir görevi kesinlikle bulunmamaktadır. Devletimizin, Koronavirüs salgını ile yoğun şekilde mücadelede eden kurumlarının iş yükünü yönetilemez noktaya getirmeyi amaçladığı belli olan bu tür kötü niyetli paylaşımlarla dezenformasyona neden olanlar, koronavirüs salgını kapsamında alınarak başarıyla uygulanan tedbirler çerçevesinde olusan sosyal izolasyona zarar vermektedir.” Denildi.

Sosyal Medyada Yalan Haber Çıkartana Büyük Ceza Geliyor!

Sosyal medya hesaplarını kullanarak devletin kurumlarına ait olacak şekilde yalan haber çıkartan tüm kişilere büyük cezalar ve yaptırımlar geliyor. Bundan böyle herhangi bir şekilde devletin kurumlarını zedeleyecek ve zarar verecek bir yalan haber çıkartılma riskine karşı önlemler ağır bir şekilde alınacak. Kişilerin sosyal medya hesaplarından yapacakları paylaşımlar ile alakalı daha dikkatli olması gerekmektedir.
 




HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR