Af çıkacak mı? 2019 AF ne zaman görüşülecek

Cezaevlerinde yatan mahkumlar ve aileleri, Af yasasını ve yeni ceza infaz düzenlemelerini bekliyor. Peki Af çıkacak mı? Af yasası görüşmeleri ne zaman başlayacak? 2019 af yasası çalışmaları olacak mı? MHP'nin seçim vaadi olarak açıkladığı Af yasasına dair detaylar haberimizde...

Af çıkacak mı? 2019 AF ne zaman görüşülecek
Yayın Tarihi: 15.08.2019 23:47:00

Cezaevlerindeki binlerce mahkum ve ailelerinin gözü kulağı TBMM'de... TBMM'nin yeni yasama yılına başlamasıyla birlikte Af yasasını görüşüp görüşmeyeceği merak ediliyor. İlk olarak Milliyetçi Hareket Partisi'nin ortaya attığı "Af yasası" vaadi, TBMM'de görüşülecek mi? Eğer ceza infaz düzenlemesiyle ilgili gerekli değişiklikler yapılırsa, cezaevlerindeki binlerce mahkum tahliye edilecek.

Çalışmaların sürdüğü bilinen ceza infaz düzenlemesiyle ilgili somut adımların atılması bekleniyor. Ancak, Adli tatilin başlamasıyla birlikte TBMM'de tatile girmiş ve Af meselesi, TBMM'de görüşülememişti. TBMM, Af yasasını, yeni yasama döneminde ele alacak. 

Yeni Af Yasası Ne Zaman Çıkacak? Af düzenlemesi Yapılacak mı?


2019 Ekim ayında yeni yasama dönemine başlayacak Meclis'in Yeni Af düzenlemesi için çalışmalara başlaması bekleniyor. Halihazırda mevcut olan çalışmalar üzerinden gidilerek kısa sürede ceza infaz düzenlemesinin meclis gündemine getirilmesi ve yasalaşması beklenmekte. Af düzenlemesi yasalaşır yasalaşmaz, cezaevlerindeki binlerce hükümlüye tahliye yolu açılacak!

Hangi Suçlar Af Yasasından Faydalanabilecek? Af Hangi Suçları Kapsayacak?

TBMM'de gündeme gelen çalışmanın af niteliğinde değil bir genişletilmiş şartlı salıverilme ve denetimli serbestlik modeli getireceği iddia ediliyor. 

Bu çalışmaya göre;  terör, tecavüz, kadın ve çocuğa şiddet ve istismar suçlarından hüküm giyenler, bu yasadan faydalanıp tahliye olamayacak! 


HABERİ PAYLAŞ