Ahmet Ercan’dan Korkutan Açıklama: “Aydın’da Yıkıcı Deprem Olabilir”

Merkez üssü Sisam Adası olan ve İzmir’de yüzlerce can kaybının yaşandığı 6.9 büyüklüğündeki depremin ardından Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, dikkatleri Aydın'ın Efeler, Nazilli ve Kuşadası ilçelerine dikkat çekti.

Ahmet Ercan’dan Korkutan Açıklama: “Aydın’da Yıkıcı Deprem Olabilir”
Yayın Tarihi: 14.11.2020 20:00:00

Merkez üssü Sisam Adası olan ve İzmir’de yüzlerce can kaybının yaşandığı 6.9 büyüklüğündeki depremin ardından Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, dikkatleri Aydın'ın Efeler, Nazilli ve Kuşadası ilçelerine dikkat çekti.

Deprem uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, korkuttu. Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Aydın'daki deprem bölgelerini, daha önce meydana gelen depremleri tarihsel belgelere dayanan örneklerle değerlendirdi. Aydın'ın merkez ilçesi Efeler, Nazilli ve Kuşadası'ndaki kırıkların geçmişte ürettiği deprem büyüklüklerini, depremlerin meydana geldiği tarihleri ve deprem dönüşüm aralıklarını göz önünde bulunduran Ercan, “Bu üç yerden birinde yıkıcı bir deprem olması şaşırtıcı olmaz” şeklinde konuştu.

SON BÜYÜK DEPREM 1895’TE YAŞANDI

Efeler ilçesinde kayıtlardaki en büyük depremin 1653 yılında 7 büyüklüğünde meydana geldiğini, 1895'de 6.2 depremden sonra Efeler odaklı büyük deprem yaşanmadığını söyleyen Ercan, “Ne var ki, Aydın ilinin, Aydın Büyük Menderes çukuru boyunca gördüğü en büyük depremler, Nazilli'de olmuş depremlerdir. 1899'da II. Abdülhamit döneminde olan deprem ile Nazilli kırığı, Nazilli, Efeler ve Denizli'de çok büyük yıkımlar yapmıştır” şeklinde konuşarak Nazilli kırığı göçüntü atımının 2,5 metreyi bulduğunu belirtti.

SİSAM DEPREMLERİ KUŞADASI DEPREMİDİR


Aydın ilindeki diğer önemli bölgenin Didim kırığının Büyük Menderes göçüntüsüyle kesiştiği Söke olduğunu söyleyen Prof. Dr, Ercan, Söke'de yaşanan en büyük depremlerin 1846 ve 1955 yıllarında yaşanan 7 büyüklüğündeki depremler olduğunu kaydetti. Deprem uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “Öteki deprem bölgesi ise Büyük Menderes Göçüntü alanının Kuşadası'ndan Sisam'a doğru uzanan en batı ucunda olan depremlerdir. Tüm Sisam depremleri, ayrıca 20 km doğudaki Kuşadası depremidir. Son 30 Ekim'deki deprem gibi, önceki depremler de Nazilli Kırığının Sisam önünde patlamasıyla oluşmuştur” dedi.

YIKICI DEPREM ŞAŞIRTMAZ

Aydın'daki en riskli ilçelerinin Nazilli, Söke ve Efeler olduğunu belirten Ercan, Aydın ilindeki yıkıcı depremlerin Büyük Menderes çukurunda göçüntü türü kırıklarla oluştuğunu ve 7 büyüklüğündeki depremler olduğunu söyledi. Son 120 yıldır, Aydın’da yıkıcı büyük bir deprem görmediğini belirten Prof. Dr. Ercan, “Aydın'da depremler çok seyrek aralıklarla olmaktadır. Ancak bir kez deprem geldikten sonra yüzyıl o bölgeden ayrılmamaktadır. Aydın'da jeofizik olarak deprem dönüşüm aralığının 50 ile 60 yıl olduğu düşünülürse, sözü edilen üç yerden birinde yıkıcı bir deprem olması şaşırtıcı olmaz” şeklinde konuştu.

BAYRAKLI’DAKİ GİBİ YIKIMLAR YAŞANABİLİR

Bölgedeki yapı stoğuna ilişkin bilgilendirmede de bulunan Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “Durum böyle duyarlı iken Nazilli, Efeler ve Söke'de yapılaşmanın uygun olmadığı Menderes Irmağına doğru gelişmesi büyük bir kırıma dönüşebilir. Özellikle yapıların giriş katlarının, duvarsız, çıplak taşıyıcılar üzerinde, çok katlı olarak yükselmesi Bayraklı'da yaşanan yıkımlara benzer göçüklere yol açabilir” diyerek ismi anılan ilçelerde, yapılaşma tasarılarının yeniden gözden geçirilmesi önerisinde bulundu.
 
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR