Almanya Başkanı Merkel'den G20 Zirvesinin Ardından Dikkat Çeken Açıklama

Almanya Başbakanı Angela Merkel, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının, hükümetleri, ekonomilerin "sürdürülebilir" bir şekilde büyümesi gerektiği konusunda daha bilinçli hale getirdi...

Almanya Başkanı Merkel'den G20 Zirvesinin Ardından Dikkat Çeken Açıklama
Yayın Tarihi: 24.11.2020 10:00:00

Almanya Başbakanı Angela Merkel, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının, hükümetleri, ekonomilerin "sürdürülebilir" bir şekilde büyümesi gerektiği konusunda daha bilinçli hale getirdiğini belirterek, "Salgından ders alma ve ekonomiyi daha sürdürülebilir hale getirme isteği var." diyerek konuştu.

 'AŞI İÇİN ARTIK UMUT VAR'

Merkel ve Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz, Suudi Arabistan'ın başkanlığında çevrim içi yapılan G-20 Zirvesi'nin ardından Başbakanlıkta basın toplantısı düzenledi.

G20 Zirvesi'nin "çok taraflı iş birliğine katkıda bulunduğunu" ifade eden Merkel, zirvede, başta Kovid-19 salgınıyla mücadele olmak üzere küresel sağlık, yoksullukla mücadele, ekonomi ve iklim değişikliği konularında kararlar aldıklarını söyledi.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel'in, gelecekteki salgınlarla mücadele için küresel bir anlaşmaya yönelik önerilerini desteklediklerini belirten Merkel, Kovid-19 salgını için de "Neyse ki artık aşı için umut var." şeklinde konuştu.

EKONOMİ DAHA SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR HALE GETİRİLERBİLİR

Almanya Başbakanı Merkel, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) salgına karşı küresel aşı ve tedavi programı ACT Accelerator'un finansmanında eksikliğinin devam ettiğini bildirdi.

Merkel, Kovid-19 salgınının, hükümetleri, ekonomilerin "çevresel bozulma pahasına" değil de "sürdürülebilir" bir şekilde büyümesi gerektiği konusunda daha bilinçli hale getirdiğini anlatarak, "Salgından ders alma ve ekonomiyi daha sürdürülebilir hale getirme isteği var." dedi.


İklim konusunu, G20 Zirvesi'nde çok yoğun bir şekilde ele aldıklarını aktaran Merkel, G20'de ABD dışındaki tüm devletlerin, Paris İklim Anlaşması'nın hedeflerini takip etme taahhüdünde bulunduğunu dile getirdi.

Merkel, "Avrupa olarak da iklim konusunda hedef taahhütlerimizi yerine getirmek için çalışacağız." dedi.

Paris İklim Anlaşması'nda Türkiye gelişmekte olan bir ülke olmasına rağmen, gelişmiş ülkeler arasında sayılarak İklim Değişikliği Sözleşmesi'nin Ek-1 listesine konuldu.

Türkiye bunu kabul etmeyerek, iklim değişikliği ile mücadelede gereken finans desteğine ehil olabilmek amacıyla girişimlerini sürdürmeye devam etti.

KÜRESEL EKONOMİDEKİ ZORLUKLAR UZUN SÜRMEYECEK

Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz , G20'nin, az gelişmiş ülkelerin Kovid-19'a karşı daha iyi mücadele edebilmeleri için borçlarının hafifletilmesi konusunda anlaştığını belirterek, "Bundan sonra 77 ülke faiz ödemeyecek." dedi.

Kovid-19'un olumsuz etkisi nedeniyle dünya ekonomisinde kalıcı bir kriz beklemediğini ifade eden Scholz, Kovid-19'a karşı aşı geliştirilir ve adil bir şekilde dağıtılabilirse küresel ekonomideki zorlukların uzun sürmeyeceğini belirtti.

Scholz, Almanya'da eyalet başbakanları ile Kovid-19'un yayılmasını önlemek için kasım ayında uygulanmaya başlanan mevcut kısıtlamaların uzatılıp uzatılmayacağının kararını, 25 Kasım'da vereceklerini bildirdi.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR