Apple, Türk Yazılımcının Bulduğu Açık İçin "Basit Bir Hata" Dedi

Teknoloji devi, Türk yazılımcı Lemi Orhan Ergin'in keşfettiği işletim sistemlerindeki güvenlik açığı için "basit bir hata" yorumunda bulundu.

Apple, Türk Yazılımcının Bulduğu Açık İçin "Basit Bir Hata" Dedi
Yayın Tarihi: 30.11.2017 11:36:00

Apple'ın Mac bilgisayarlar için geliştirdiği en son yazılım MacOS High Sierra'daki açık, bilgisayara şifresiz bir şekilde, sistem yöneticisi olarak girilmesine olanak tanıyor. Apple'dan yapılan açıklamada, "Bu soruna çözüm bulmak için bir yazılım güncellemesi üzerinde çalışıyoruz" denildi.

Lemi Orhan Ergin, bilgisayara girerken kullanıcı adı kısmına "root" yazıp, şifre kısmının boş bırakılmasının ardından son birkaç kez enter'a basıldıktan sonra bilgisayara sistem yöneticisi olarak girilebildiğini keşfetmiş ve bunu kamuoyu ile paylaşmıştı.

Ancak Ergin'e, yazılım güvenliği alanındaki profesyonellerin buldukları açıkları kamuoyuna açıklama konusundaki sektör kurallarına uymama eleştirisi yöneltildi. Bu kurallara göre güvenlik uzmanları bir üründe açık bulduklarında, hatayı kamuoyuna duyurmadan önce, hatanın düzeltilmesi için ilgili şirkete makul bir süre tanıyor. 


APPLE: BASİT BİR HATA 

Apple yetkilileri ise açık hakkında daha önceden bilgi sahibi olup olmadıkları konusunda yorum yapmadı. Ancak Apple'ın destek forumlarında iki haftadan kısa süre önce açıktan bahsedildi. Ancak durum kritik bir güvenlik açığı olarak değil, sorun çözmek için kullanışlı bir yöntem olarak gösterildi.

 
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR