Aşkı Taze Tutmak İçin Kaç Saat Yeterli Olur?

Aşkın ömrü 4 yıl diyen de oldu, 7 yıl diyen de oldu ve hatta aşk yoktur diyen de oldu. Ben aşkın ne ömrünün olduğunu ne de yaşı olduğu kanısındayım. Savaşmayın sevişin derken bir yaş ve yıl belirlemesi sunulmadı. Zaman geçiyor bir an önce aşkı tatmalısınız.

Aşkı Taze Tutmak İçin Kaç Saat Yeterli Olur?
Yayın Tarihi: 4.12.2018 15:38:00

Monotonlaşan ve sıradanlaşan birlikteliğiniz için olumlu bir şeyler yapmak istiyorsanız bilimsel gerçeklere dayanan önerileri göz önünde bulundurun. Hafta 168 saat diyoruz. Birlikte olduğunuz kişiyle mutlu bir birliktelik için harcamanız gereken zaman ise yalnızca beş saat (5). DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden Uzman Psikolog Zeynep Zat, aşkı canlı tutacak egzersizleri söyledi.
 
Evlilikleri bitmeye yakın ya da kötüye giden çiftlerle iyi gidenleri ayıran noktaları bulmak için yapılan bir araştırmaya göre eşler romantik akşam yemeği yiyerek ya da pahalı hediyelerle aşklarını canlandırmaktan ziyade tam tersi canlı tutamıyor. Günlük yaşamda partnerleri ile kısa da olsa beraber zaman geçirenler mutluluğu yakalıyor. Aynı araştırmaya göre; haftada toplam beş saat süren bu aktiviteleri bir rutine oturtan ilişkilerinde mutluluk oranı giderek artmaktadır. Pahalı hediyeler yerine aranızda yaşanan olaylar çerçevesinde size özel ve anlamlı gelen ufak hediyeler aranızdaki bağı daha da canlı tutacaktır.
 
Hollywood, aşk, sevgi ve tutku kavramlarımızı  çok fena halde çarpıtmıştı. Humphrey Bogart’ın gözü yaşlı Ingrid Bergman’ı kollarının arasına alışını seyretmek yüreğimizi hoplatıyor; fakat gerçek yaşamda işler farklı yürüdüğünde de hayal kırıklığına uğrayıp bir türlü doğruyu bulamadığımıza inanıyorduk. Fakat kadınlar için de erkekler için de bugün mutlu birliktelik için günlük yaşamda olanlar bambaşkadır.
 
Çiftler ilişkilerindeki problemli noktaları hayatlarından çıkartarak yerine sevginin iyileştirici gücünden yararlanabilecekleri pratik püf ve kolay noktalarını koyabilirler.
 


Beğendiklerini Söyleme ve Takdir Etmek: Genellikle kendilerini birbirilerinin kişilikleri ya da davranışlarındaki kusurlarını eleştirmeye kaptırabilirler. Fakat hor görmenin ve küçümsemenin panzehri sevgi, saygı ve hayranlık. Partnerinize duyduğunuz saygı, ona öfkenizi ya da kırgınlığınızı dile getirirken tatsız davranışlarda bulunmanızı engeller. Sevgi ve hayranlığı canlandırmak ya da arttırmak düşünüldüğü gibi zor ve karışık değildir. Partnerinizle onu neden sevdiğiniz üzerine bir konuşma yaparak başlayabilirsiniz.
 
Süre: Günde 5 dakika-7 iş günü
Toplam: 35 dakika
 
Şefkat: Birbirinizden uzaklaşmak yerine birbirine yakınlaşan eşler duygusal banka hesabına yatırım yaparlar. Hesaba duygularınızı yükleyin ve faiz gelmesini bekleyin. İşler zorlaşıp, çatışmalar arttığında bu birikim tampon görevi görmektedir. Günlük yaşamın sıkıntı ve telaşesi içinde partnerinize kendisine değer verdiğinizi bildirmeniz onun için çok önemli ve kıymetlidir.  Duygusal temas olmadan ilişki baya bir eksik kalır.

Süre: Günde 5 dakika-7 iş günü
Toplam: 35 dakikaAyrılıklar: Güne başlamadan önce, o gün neler yapacağınızı sevgiliniz ile paylaşın, onun yapacaklarını da öğreniniz. İşe gitmesi, alışverişe gitmesi, eski dostlarla bir araya gelmesi, maça gitmesi gerektiği gibi… Bunu karşı tarafı sorgulamak ya da birbirine hesap vermekten öte, gün başlamadan önce kendisini planlarınızdan onu haberdar etmek için yaptığınızı unutmamalısınız. Hesap vermekten ziyade gün içerisinde yapacağınız planlarınızdan haberdar ederseniz belki de ortak bir nokta ile aynı aktiviteyi bile yapabilirsiniz.

Süre: Günde 2 dakika*5 iş günü
Toplam: 10 dakika
 
Gün Bitiminde:  İş çıkışlarında, yöneticinizle, iş arkadaşlarınızla, müdürünüz ile o gün içinde yaşadığınız sorunlar yüzünden ya da bir türlü bitmeyen işlerden bunalmış olmanız  çok normaldir. Eve iş getirmek ne kadar sağlıksız olsa da, aklınızdaki bu sorunları evin kapısından girerken bir anda bırakabilmek de öyle kolay olmuyor. Bunun için günü noktalarken partnerinizle mutlaka stresi azaltan bir konuşma yapmalısınız. İş yoğunluğundan onu evde ihmal etmeyeceğinizi de dile getirmeniz gerekmektir.

Süre: Günde 20 dakika*5 iş günü
Toplam: 1 saat 40 dakika

Haftalık Görüşmeler: Birbirine destek olmanın bile ilişkinin gücüne ve tutkusuna iki haftalık bir tatile çıkmaktan çok daha fazla katkıda bulunacağını aklınızdan çıkarmayınız. Yalnızca ikinize ait olan iki saati sohbet ederek geçirmek de bağlı kalmanın gevşetici, alçak basınçlı bir yolu olabilir. Bu konuşmada hafta içinde yaşadığınız bir tartışmayı da sağduyunuzu kaybetmeden irdelemeniz mümkündür. Gezmeye ya da tatile gitmektense evde 1-2 saatlik baş başa sohbet etmek aranızdaki bağı inanamayacağınız biçimde güçlendirir. Ne demişler: Hayvanlar koklaşa koklaşa, insanlar konuşa konuşa. Tabi konuşurken de koklaşmayı unutmayınız.

Süre: Günde 2 saat-1 gün
Toplam: 2 saat
Genel Toplam: 5 saat
HABERİ PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİDEFİLELER
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X