Aylık 1500 TL ödemenizi almayı unutmayın! Tek bir sms ile kontrol edebilirsiniz

Aylık 1500 TL ödemenizi almayı unutmayın. Tek bir sms ile kontrol edebilirsiniz. Vatandaşlara birçok yardım ve destek paketleri sunan Devlet, vatandaşlarının bazılarına aylık 1500 TL ödeme yapacak. Bu ödemeyi alıp almayacağınızı öğrenmek çok kolay.

Aylık 1500 TL ödemenizi almayı unutmayın! Tek bir sms ile kontrol edebilirsiniz
Yayın Tarihi: 12.10.2020 23:10:00

Aylık 1500 TL ödemenizi almayı unutmayın. Tek bir sms ile kontrol edebilirsiniz. Vatandaşlara birçok yardım ve destek paketleri sunan Devlet, vatandaşlarının bazılarına aylık 1500 TL ödeme yapacak. Bu ödemeyi alıp almayacağınızı öğrenmek çok kolay.

Devlet, vatandaşlarına maddi destek yapmayı ihmal etmiyor. Her vatandaşına yoksulluk ve ihtiyaç düzeyine göre çeşitli para desteği yapıyor. Bu desteklerden bir yenisi de aylık 1500 TL para ödemesi. Aylık 1500 ödemeyi almaya hak kazanıp kazanmadığınıza bakmak için yapmanız gereken çok basit. Devletin sağladığı aylık 1500 TL'yi almak için telefonunuzdan kısa mesaj atarak sorgulamaya yapabilir ve ödemenizi alabilirsiniz. Peki bu 1500 TL para desteği kimlere verilecek ? Başvuru ve şartlar için koşullar neler ?

Devlet tarafından ihtiyaç sahibi olan milyonlarca vatandaşa destek sağlanıyor. Evinde engelli yakınına bakan kişiler devletten geri ödemesiz aylık 1500 TL ödeme alabiliyor. Engelli yakınına bakan ya da evinde bakıma, ilgiye ihtiyacı olan yaşlılara devlet tarafından verilen yardım sayıları açıklandı ve rekor sayı geldi. Evde yardıma muhtaş yaşlı bakan, kendisi yaşlı olup bakıma muhtaç olan ve evinde engelli yakınına bakan vatandaşlara yapılan devlet yardım sayısı oldukça yüksek ve bu rakam oldukça şaşırttı.

Evinde %50 engelli raporu olan ve %50 engelli olan bu kişiye bakan vatandaşlara devlet tarafından geri ödemesiz 1500. TL para desteği sağlanacak.

Peki bu para desteğinden kimler yararlanabilir ?
1500 TL'lik bu para desteğinden yararlanmak ve bu ödemeyi alabilmek için, engelli raporu bulunan vatandaşlarımıza bakan yakınları, devlet tarafından sunulan yardım kampanlarından ve desteklerinden yararlanabiliyor.Aylık 1500 TL'lik ödemeye başvurmak için şartlar neler ?
Para desteği almak isteyen vatandaşların, evlerinde baktığı engelli vatandaşların sağlık kontrolü muayenesi yapıldıktan sonra sevk edildikleri hastanelerden alınan bilgilere ve sağlık kurulunun verdiği engelli raporuna göre, engelli vatandaşın %40'ın altında engelli bulunması ve %40 üzerinde engelli olarak belirlenen engelli vatandaşların, engellilik derecesinin belirlendiği tarihten başlayarak aylık 1500 TL olan maaşı almaya hak kazananlar, Merkez Sağlık Kuruluna gelip buradaki evrak işlermlerini hallettikten sonra maaşlarını almaya başlarlar.


2020 yılından beri kamu personeli maaş katsayısıyla paralel olarak engelli yardımı, 65 yaş aylığı, ve aynı zamanda engelliler için evde bakım ücreti olmak üzere geçen sene 1384 TL olan bu yardım destek kampanyalarının ödemeleri, bu sene itibariyle 1500 TL oldu.

Devletin vereceği yardım için engellilik derecesi ölçülen ve sağlık kontrolünden geçen bunun sonucunda engelli bulunduğu için, hastalığı ya da yaşından dolayı bakıma muhtaç vatandaşlarımızın bakımını üstlenenlere 1400 TL ödeme yapılıyor.

Rekor ödeme tutarı 2020 yılında geldi. 2020 senesinde 1 Milyon'a ulaşan sayı için toplamda 15 milyar ödeme yapılacak. Bakım aylığı alan vatandaşların birinci ve ikinci derece akrabalardan olması mecburidir. Yeğen, Amca, Teyze, Hala, Dayı gibi yaşlı vatandaşın akrabası bu ödemeyi alabiliyor. Evde bakım ücreti almak için parayı alacak vatandaş ve engelli vatandaşın bakıldığı evdeki yaşayan kişilerin geliriyle birlikte hesaplanıyor ve bu hesaplamanın sonucunda 1400 Lira ödeme alabiliyorlar.Ödemeyi alıp alamayacağınızı nasıl öğrenebilirsiniz ?
Evde bakım maaşı alıp alamayacağınızı öğrenmek için telefonunuzdan SMS ile başvuru yapabilir ve aylık sorgulama işlemleri istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Cep telefonundan kısa mesaj bölümüne girerek  BAKIYE yazıp 4747'e mesaj attığınzı takdirde bakiyenizi öğrenebilir ve aynı zamanda Ziraat Katılım Bankası aracılığıyla maaşınızın yatıp yatmadığının bilgisini alabilirsiniz.Devletin sağladığı diğer yardımlar neler ?
2020 senesinde vatandaşlarına İBB sosyal yardım kartı,  evde bakım parası, çeyiz yardımı, yaşlılık maaşı, muhtaç engelli yardımı, cenaze yardımı, emekli olmayan sigortalılar yardımı, doğum izninde anne maaşı, rapor parası, mama ve bez yardımı, barınma desteği, boşanan kadınlara devlet maaşı, yardımlarından ilgili kurumlara başvuru yaptığınızda başvurunuzun onaylanması sonucunda yararlanabilirsiniz.

Son olarak yapılan yardımlardan en çok dikkat çekeni, eşi vefat etmiş olan vatandaşa Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geri ödemesiz ve ücretsiz olarak 500 TL ödeme sağlanıyor.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR