Bakan Soylu'dan Son Dakika Açıklaması: Her Binaya Toplanma Alanı Afişi Asacağız

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul AFAD İl Müdürlüğü Afet Koordinasyon ve Değerlendirme toplantısının ardından İstanbul'daki toplanma alanları ile ilgili açıklamada bulundu...

Bakan Soylu'dan Son Dakika Açıklaması: Her Binaya Toplanma Alanı Afişi Asacağız
Yayın Tarihi: 23.11.2020 16:00:00

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul AFAD İl Müdürlüğü Afet Koordinasyon ve Değerlendirme toplantısının ardından İstanbul'daki toplanma alanları ile ilgili açıklamada bulundu. Bakan Soylu; "Bunlar belediye tarafından tespit edilirler sonra AFAD'a bildirilirler. Sonra AFAD bunları açıklar. Her binaya toplanma alanları afişini asacağız. Bunlar binalarımızın girişinde olacaklar" dedi.

'BİZ BİR AFET BÖLGESİYİZ'

İstanbul AFAD İl Müdürlüğü Afet Koordinasyon ve Değerlendirme toplantısına katılan Bakan Soylu, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 1999 Marmara Depremi'nden sonra mücadelesini aralıksız sürdürdüğünü aktararak, İzmir Depremi'nin de analizinin yapıldığını ifade etti.

İlk 6 saatte deprem ve afetle ilgili planlama ve aksiyonun sahaya yansıtılması ve vatandaşın bilinçlendirilmesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Soylu, şu noktalara değindi: 

"Çök, kapan, tutun. Özellikle doğal gaz gibi, elektrik şalterleri gibi, birtakım hem yangın hem zehirlenmelere teşkil edebilecek süreçlerde vatandaşımızın depremden hemen sonra tedbir alabilmesini sağlayabilmek... Ardından arabaların yola çıkmamasını sağlayabilmek, bununla birlikte yolların açık olması... İnşallah boş kalacak olduğunu değerlendirdiğimiz yollarda itfaiyelerin, ambulansların, arama kurtarma ekiplerinin araçlarının ilgili yerlere, enkaz alanlarına ulaşmalarını temin edebilmek. Aksi? Aksi felakettir. Bunu net söyleyeyim, hiç lafı eğip bükmeye gerek yok."

Soylu Türkiye'nin deprem ve afet bölgesinde olduğunu hatırlatarak, "Biz bir afet bölgesindeyiz, her türlü afetle de karşı karşıyayız. Coğrafyamız böyle bir coğrafya. Ne kadar kıymetli, ne kadar dünyanın gözünün üzerinde olduğu, birtakım hasetliklerin oluşturulduğu coğrafyaysa da bir özelliği daha var o da afet coğrafyası." dedi.

ÇÖK, KAPAN, TUTUN EĞİTİMLERİ VERİLMELİ

İzmir depremine değinen Bakan Soylu, şu ifadelere yer verdi: "Hastalığım vesilesiyle biraz daha fazla televizyon seyredebilme imkanına sahip oldum. Burada hakikaten Milli Eğitim Bakanlığımızla gerçekleştirilen AFAD eğitimlerinin ne kadar başarılı olduğu takdire şayandır. Çünkü okullarda çocuklarımızın çök, kapan, tutun eğitimini nasıl aldıklarını ve nasıl o sıraların yanında çöktüklerini, kapandıklarını, tutunduklarını örneklerle müşahede ettik. Oysa yaş aralığı bizim gibi olan vatandaşlarımız deprem olduğu zaman çöküp kapanıp tutunması gerekirken, masada duruyor. Bunun onlarca örneğini çekilen videolarda gördük. Bununla ilgili birçok kamu spotumuz var, birçok kamu spotu daha yapıyoruz. Depremin ilk 6 saatiyle ilgili bir video hazırladık, şimdi onu keserek daha küçük bölümlere ayırarak sunacağız."


'ELEŞTİRİ YAPANLARI BİRAZ İNSAFA DAVET EDİYORUM'

Parklar, okul bahçeleri, boş araziler ve halı sahaların toplanma alanı olarak kullanılabileceğini ifade eden Bakan Soylu, "Burada tartışmalar var tabii, siyasal tartışmalar... İstirhamım şu: Ne olursunuz bu siyasal tartışmalara girmeyin. Bundan önce belediyenin verdiği, üzerine daha sonra belki bir planlama yaptığı veya yapmadığı, daha önce bir planlama yaptığı ama o anda da boş olan bir alan bizim toplanma alanımız olabilir. Sonra biz bu alanı değiştirebiliriz. Değiştirilmeyecek diye bir şey söz konusu değil." dedi.

Çalışmalarda zaman zaman eksikler olabileceğini ancak bunu kötü niyet olarak görmemek gerektiğini ifade eden Soylu, sözlerine şu şekilde devam etti:

"İstanbul'da kişi başına düşen metrekare, 1,29 metrekareydi toplanma alanlarında. Şu anda bunu son yaptığımız çalışmayla 2 metrekarenin üzerine çıkardık. Ama bazı mahallelerde hiç yoktu. Şimdi biz bazı mahallelerde hiç yoktuyu ortadan kaldırdık, her mahallede bunu gerçekleştirme konusunda adımımızı attık. Bazı mahallelerde 0,60 metrekareydi, bazı mahallelerimizde 0,80 metrekareydi, bütün bunları yukarı çıkardık, üstüne çıkardık. Şimdi hiçbir şey yapmayan, masa başından sürekli olarak tezvirat üretmeye çalışan, eleştirel bir anlam, elbette ki eleştiri olacak ama sadece eleştiri yapan insanları biraz insafa davet ediyorum. Bu kadar insan buradayız. 493 toplantı gerçekleşmiş. Hepimiz sorumluyuz. Hepimizin başka kamu işleri var. Hepimiz başka kurumlardayız ama buradayız."

"HER BİNAYA TOPLANMA ALANLARI AFİŞİNİ ASACAĞIZ"

Bakan Soylu, İstanbul'daki toplanma alanlarıyla ilgili bilgilerin, afiş olarak her binanın girişine asılacağını duyurarak şunları ifade etti:

"Toplanma alanı ayrı, barınma alanı ayrı. Toplanma alanı depremin ilk anından sonra tahliye olacağımız, tahliye edileceğimiz mahallemize en yakın, mahallemizin içerisinde bulunan alanlardır. Bunlar belediye tarafından tespit edilirler sonra AFAD'a bildirilirler. Sonra AFAD bunları açıklar. Allah muhafaza depremin ne zaman olacağını kim bilmiyor? Bunları teker teker tespit etmeye çalışırız. 26 çalışma grubumuzun içinde bulunan Toplanma Alanı ve Tahliye Yerleştirme Grubumuz tespit eder. Bu grubumuzun yöneticisi Jandarma Komutanlığı.

Her binaya toplanma alanları afişini asacağız. Bizim mantığımız şu, dönüşümü tam tamamlayana kadar hatta dönüşümden sonra da Türkiye afet bölgesidir. Bizim tüm tedbirleri almamız gerekir. Bunlar hem binalarımızın girişinde olacaklar, hem de İstanbul'da yaşayan tüm vatandaşlarımıza; üç afet toplanma alanı olduğunu ifade edeceğiz. Hem de bunlarla ilgili tahliye plan tatbikatlarımızı gerçekleştireceğiz. Muhtarlarımız, kaymakamlarımız, belediye başkanımız devrede olacaklar. 2021 yılını bir eğitim yılı olarak ortaya koymuş olacağız."
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR