Barcelona'lı Yıldızlardan Katalonya Mesajları

İspanya’dan ayrılmak için referanduma giden Katalonyalılar'a Barcelona’lı yıldızlardan destek mesajları geldi.

Barcelona'lı Yıldızlardan Katalonya Mesajları
Yayın Tarihi: 2.10.2017 13:20:00

Olayların çıktığı Katalonya refarandumu spora da yansıdı. Barcelona - Las Palmas maçı güvenlik endişesi ve Barcelona takımının aldığı kararla seyircisiz oynandı.

Barcelona'lı yıldız Pique, maç sonrası gözyaşlarını tutamayarak, "Katalanım, kendimi öyle hissediyorum. Bugün hiç olmadığı kadar Katalonya halkıyla gurur duyuyorum. Çünkü bu son 7 yıldır olağanüstü davrandılar. Hiçbir saldırı olmadı ama bugün jandarma ve ulusal polis ne yaptıysa yaptı." açıklamalarını yaptı.

Pique, sözlerine şöyle devam etti: "Milli takımda devam edebileceğimi sanıyorum çünkü İspanya'da bugün Katalonya'da olanları (güvenlik güçlerinin müdahalesi) doğru bulmayan, demokrasiye inanan çok fazla insan olduğuna inanıyorum. İspanya kimlik kartım ve pasaportum olduğu ve iyi bir futbol oynadığım sürece milli takıma gideceğimi düşünüyorum. Her zamanki gibi terimin son damlasına kadar sahada mücadele edeceğim. Teknik direktör (Julen Lopetegui) veya federasyon benim bir sorun olduğumu düşünüyorsa geri adım atarak milli takımı bırakma kararımı 2018'in önüne çekerim."

Barcelonalı futbolcu ayrıca "Milli takıma gitmek bir vatanseverlik meselesi değil. Sadece gidip en iyisini vermek gerekiyor." açıklamasında bulundu.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ve iktidardaki Halk Partisi'ni, yalan söylemekle suçlayan Pique, "Bizim bir azınlık ve gürültü yapan eylemciler olduğumuzu söylediler. İspanya'da birçok kişiyi buna inandırdılar ama öyle değil. Bizim kötü olduğumuzu düşünen insanlara karşı değilim ama biz kötü değiliz. Sadece oy kullanmak istiyoruz." yorumunu yaptı.


İspanyol polisinin oy kullanmaya giden Katalonya'lılara şiddet uyguladığı iddialarına Barcelona'nın efsane oyuncularından Xavi Hernandez'den de sert eleştiri gelmişti.

"YAPILANLAR UTANÇ VERİCİ"

Katalonya'da yapılanların demokrasiye aykırı olduğunu vurgulalan tecrübeli futbolcu, yayınladığı videoda " Katalonya'da yapılanlar utanç verici, demokratik bir ülkede insanlar oylarını kullanabilmeli, tüm desteğim oy vermeye çalışan Katalanlarla birlikte. Yaşasın Katalonya" diyerek desteğini belirtmişti.Barcelona’nın Manchester City’e transfer olan teknik direktörü Pep Guardiola'da uluslararası kamuoyunu Katalonya’ya destek vermeye çağırmış ve: “Uluslararası toplumu bize yardıma çağırıyoruz. Avrupa ve dünyadaki tüm demokratlarıN, şu anda Katalonya’da tehlike altında olan seçme hakkı, bağımsızlık ve ifade özgürlüğü konularında bize destek vermelerini istiyoruz.” açıklamasını yapmıştı.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR