Bizimle iletişime geç

Son Dakika Güncel Haberler, Ekonomik ve Finansal Gelişmeler

Ekonomi

21 Aralık 2020 Pazartesi 11:50:14

BDDK’dan Mobilya, Altın, Elektronik Eşya Alımında Taksit Düzenlemesi

BDDK’dan kredi kartı taksitlerine düzenleme… Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), elektronik eşya alımlarında, mobilya ve elektrikli eşya alımlarında kredi kartlarında taksitlendirme sürelerini düşürürken, taşıt alımı amaçlı kredilerde de vade sınırlarını indirdi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu aldığı karar ile elektronik eşya, kuyum, mobilya ve araç alımında taksit sayısını düşürdü. Atılan adım kredilerle ısınan ekonomiyi soğutma çabası olarak yorumlandı.

Buna göre basılı ve külçe halinde olmayan kuyumla ilgili harcamalarda kredi kartlarında taksitlendirme süresi 8 aydan 6 aya indirildi.

Kredi kartlarında taksitlendirme süresi fiyatı 3 bin 500 liraya kadar olan televizyon alımları hariç elektronik eşya alımlarında 6 aydan 4 aya, mobilya ve elektrikli eşya alımlarında da 18 aydan 12 aya düşürüldü.

 

TAŞIT KREDİLERİNDE DEĞİŞİKLİK

Taşıt kredilerinde de vade sınırlarında değişiklik yapıldı.Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmeliğin (Kredi Yönetmeliği) 12/A maddesinin altıncı fıkrası ile Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmeliğin (Finansal Kurumlar Yönetmeliği) 11/A maddesinin beşinci fıkrası uyarınca, Kredi Yönetmeliğinin 12/A maddesinin üçüncü fıkrası ile Finansal Kurumlar Yönetmeliğinin 11/A maddesinin ikinci fıkrasında düzenlenen kredi vade sınırlarının nihai fatura değeri üç yüz bin Türk Lirasının üzerinde olan taşıt alımı amacı ile kullandırılan kredilerde kırk sekiz aydan otuz altı aya indirildi.

Nihai fatura değeri 750 bin liranın üzerinde olan taşıt alımı amacı ile kullandırılan kredilerde vade sınırı 48 aydan 24 aya çekilirken, taşıt teminatlı kredilerde vade sınırı 48 aydan 36 aya düşürüldü.
Duyuruda, bilgisayar ve tabletin elektronik eşya kategorisine dahil olmadığı söylendi.

Bazı harcamalarda kredi kartlarında taksitlendirme süreleri ve taşıt alımlarında kredi vade sınırları şu şekilde belirlendi:

 

Basılı ve külçe halinde olmayan kuyumla ilgili harcamalarda taksit süresi 6,

Fiyatı 3 bin 500 TL’ye kadar olan televizyon alımları hariç elektronik eşya (1) taksit süresi 4,

Mobilya ve elektrikli eşya (2) taksit süresi 12,

Nihai fatura değeri 300 bin TL’nin üzerinde taşıt alımlarında kredi vade sınırı 36,

Nihai fatura değeri 750 bin TL’nin üzerinde taşıt alımlarında kredi vade sınırı 24,

Taşıt teminatlı kredi vade sınırı 36 ay.

(1) Elektronik eşya: Televizyon, video kamera, ses sistemleri vb. (Bilgisayar ve tablet dahil değildir)

(2) Elektronik eşya: Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, küçük ev aletleri vb.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı