Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü: 'Bıçak Kapıya Dayandı. Yasaklara Geri Dönmek Zorunda Kalbiliriz'

Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü'den çarpıcı koronavirüs açıklaması... Tedbirler arttırılıcak mı? Yasaklara uymayanlara yaptırımlar geliyor.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü: 'Bıçak Kapıya Dayandı. Yasaklara Geri Dönmek Zorunda Kalbiliriz'
Yayın Tarihi: 22.11.2020 10:00:00

Bilim Kurulu Üyesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, Koronavirüs'e karşı alınan yeni tedbirlerin yeterli olup olmayacağına ilişkin açıklama yaptı. Salgınının yayılımını önlemek amacıyla alınan yeni tedbirlerle birlikte durumun vahametinin anlaşılması gerektiğini vurgulayarak, "Bıçak kemiğe dayandı. Bundan sonra bir şey yokmuş gibi davranmaya devam edersek giderek kapanacağız. Daha sert, daha radikal yasaklar gelecek" dedi.

'BIÇAK KEMİĞE DAYANDI'


Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda, koronavirüse karşı alınan yeni tedbirlerin yeterli olup olmayacağına ilişkin açıklama yaptı.

Özlü, alınan tedbirlerin yeterli olup olmayacağının merak edildiğini belirterek, "Umarım yeterli olur. Bu biraz bize de bağlı. Sadece idari tedbirler ile bir pandemiyi durdurmak mümkün olmaz. Toplumun da katılması, destek vermesi lazım o da hepimizi zora sokacak. Artık bunu hep birlikte içselleştirmeliyiz, virüsle yaşamayı öğrenmeliyiz. Sosyal alanlar ve kamusal alanlarda dikkat etmemiz gereken hususlar ile ilgili yaptırımlar bizi biraz daha bu konuda zorlayacak; ama kendi evlerimizde, kendi aile içi birlikteliklerimizde çok dikkatli olmamız gerekiyor" diye açıkladı.

'YAPTIRIMLAR UYGULANACAK'


Her alanın denetlenmesinin mümkün olmadığını ifade eden Özlü, şunları aktardı:

"Bu süreçle ilgili kamusal alanları denetleyeceğiz. Mesela sokağa çıkma yasağında birisi bu yasağı ihlal ederse yaptırımlara maruz kalacak. Yasağın uygulanacağı diğer alanlar ile ilgili denetim, yaptırımlar uygulanacak; bunlarda sorun olmaz. Ama bulaşma sadece buralarda olmuyor. Ev içi buluşmalar, ev içi toplanmalar buralar Türkiye'de bulaşmanın olduğu sıcak alanlar. Aile içi bulaşlar, Türkiye'de çok fazla. Diyelim ki hafta sonu insanlar hava karardığında sosyalleşmek için restoranlara, kafelere, sinemalara gidiyorlardı ya da eş-dost buluşup keyifli vakit geçiriyorlardı.

Şimdi çıkamayacaklar evden. Şimdi evde kalınca da birbirlerini evlere davet edebilirler, bir arada olmak isteyebilirler. Özellikle aynı apartmanda, aynı sitede oturanlar ya da mahallede yakın oturanlar bir araya gelmek isteyebilirler. 'Çay demledim gelin, birlikte çay içelim', 'çayı koy geliyoruz', 'maç var birlikte maç izleyelim', 'yaş günü yaptık, gelin pasta keselim' bu tür davetler, bir araya gelmeler olursa alınan tedbirler baypas edilmiş olur, kısa devre olur. Alınan idari kararların etkili olması için, salgının durdurulması için biz de vatandaş olarak bu konuda duyarlı olmalıyız."

'SÜRECE DESTEK VERİLMELİ'

Özlü, tedbirlerin amacının salgının bulaş riskinin olabildiğince azaltılması olduğuna dikkat çekerek, "Dolayısıyla evde oturmalıyız, eve de kimseyi almamalıyız. Evde de hane halkının dışındaki kişiler ile bir araya gelmek güvenli değil. Sokağa çıkmayız ama evde bulaşma devam edebilir. Hepimizin bu konuda sürece destek vermesi gerekiyor. Bunu yapmazsak bizi zora sokacak, canımızı yakacak radikal kararlara, yasaklara geri dönmek zorunda kalabiliriz"  dedi.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR