BMW Z4 Beklentileri Karşılıyor

Dünyanın en prestijli organizasyonlarından birisinde tanıtımı gerçekleştirilen Z4, tüm detaylarıyla beklentileri karşılıyor.

BMW Z4 Beklentileri Karşılıyor
Yayın Tarihi: 31.08.2017 01:41:00

Amerika’da düzenlenen Pebble Beach Concourse d’Elegance kapsamında örtülerinden kurtulan Z4, gelecek nesil tasarım diliyle geleneksel bir yapının ortak noktada harmanlandığı bir konsept olarak karşımızda duruyor. BMW’nin tasarım anlamında, geleceğiyle ilgili ciddi mesajlar verdiği araçta, sürüş dinamikleri ve hissiyatı adına Z8‘in baz alındığı geleneksel Roadster yapısının kriterlerine dikkat ediliyor.


 
BMW’nin değişmekte olan dünyanın modern Roadster’ı olarak tanımladığı Z4, her açıdan markanın yeni tasarım dilini temsil ediyor. 8 Serisi’nde de bir benzerini gördüğümüz bu yapı sportif ve fazlasıyla keskin çizgiler üzerine kurulu. Markanın yenilik ilkesini, 30’lu yıllarda kullandığı 328 Mille Miglia‘da da kullandığı geleneksel yapıyla buluşturduğu nokta, karşımıza ebatsal oranlarda çıkıyor. Uzun bir dingil mesafesi, kompakt bir arka bölüm ve kısa yapılı kaputtan oluşan bu şema içerisinde sürücüye aracın merkezinde olduğu hissettirilerek deneyim açısından farklı bir otomobil kullandığının farkındalığı yaratılıyor. Tasarım ekibinin bu klasik yapıya eklediği en güzel karakterlerden birisi köpek balığını anımsatan ön bölüm ve aracı oldukça kaslı gösteren geniş hava kanalları olmuş. Arka tekerlekten itişli bir altyapının kullanıldığı Z4 konsepti, 20 inç‘lik jantları, gerek ön gerekse arka taraftaki ışıklandırma yapısıyla kendine has bir kimliği başarıyla ortaya koyuyor.

 

Kokpit bölümünde de bu zamana kadarki diğer modellerden ayrılacağının sinyallerini veren Z4 konseptinde, sürücü koltuğu, sürücüyü çevreleyen kapı döşeme panelleri, gösterge paneli ve orta konsol tamamen siyah renkle gelirken, dışarıdaki portakal renginin de yer yer hakim olarak kullanıldığını görebiliyoruz. BMW tasarımcıları gösterge panelini ve merkezi bilgi ekranını kusursuz ergonomik etki için sürücüye yakın şekilde konumlandırırken, hemen hemen aynı yükseklikte ve birbirlerine çok yakın olan bu ekranların tek bir parça üzerinde şekillendiği havası yaratılmak istenmiş. Genel olarak baktığımızda minimal bir yapının kullanıldığı kokpit bölümünde parlatılmış krom parçalar, altıgen formlu lazer kesimli motifler ve karbon fiber kapı eşikleri şu aşamada üzerinde yoğunlaşabileceğimiz noktalar arasında. 2018’in ilk yarısı içerisinde seri üretim versiyonuyla tanıtılacak olan Z4’ü aynı yıl içerisinde satışta görebiliriz.
 HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR