Borcu Olanlar İçin Beklenen Müjde Geldi! Bağ-kur Borcu Silinecek mi? Bağ-kur Borcu Yapılandırılır mı?

Günümüzde pek çok vatandaşımızın bağ kur borcunun bulunmasıyla birlikte dikkatleri üzerine çekerek ön plana çıkmaktadır. Milyonlarca vatandaşımızı yakından ilgilendiren son dakika gelişmelerin bulunmasının ardından pek çok vatandaşımız bağ kur borçları ile ilgili araştırmalarını yapmaya başlamış..

Borcu Olanlar İçin Beklenen Müjde Geldi! Bağ-kur Borcu Silinecek mi? Bağ-kur Borcu Yapılandırılır mı?
Yayın Tarihi: 4.12.2020 21:47:00

Sunulan fırsatlar karşısında her ne kadar bağ kur borçları tamamen silinmesi de pandemi sürecinde destek olunması ile beraber yapılandırma olanağı sunulmaya başlamış bulunmaktadır. Pek çok vatandaşımız bu fırsatları değerlendirebilmek için bağ kur borcu nasıl yapılandırılır? Gibi sorular ile gündemimizde ki yerini almaktadır. Pek çok vatandaşımız için sunulan bu fırsat karşısında hemen başvurularınızı gerçekleştirerek bu olanakları değerlendirme hakkına sahip olabilirsiniz.

Torba Kanun Resmi Gazete de yayımlanmaya başlaması üzerine on binlerce vatandaşımız için birbirinden farklı olanaklar sunulmaya devam etmektedir. Pek çok vatandaşımız için sunulan bu fırsatlar dahilinde borcu bulunan bireyler Resmi Gazete de yayımlanmasının hemen ardından borçlarını yapılandırmaya başlamış bulunmaktadır. Bağ kur borcu için yapılandırma işlemleri nasıl yapılır? Bağ kur yapılandırma fırsatları sunulmaya başladı mı? Gibi pek çok sorunun gündemimizde ki yerini almasıyla birlikte konu ile alakalı tüm ayrıntıları haber adresimiz üzerinden öğrenme olanağına sahip olabilirsiniz. İşte konu ile alakalı tüm ayrıntıları…

2020 BAĞKUR YAPILANDIRMA!

2020 bağ kur yapılandırma olanağının sunulmaya başlanmasının ardından pek çok vatandaşımız bu fırsatlardan nasıl yararlanabileceğine dair araştırmalarını sürdürmeye başlamış bulunmaktadır. Pek çok vatandaşımızı yakından ilgilendiren bu olağanüstü fırsatın sunulmaya başlamasının ardından vatandaşlarımız SGK’ya başvuru işlemlerini gerçekleştirerek Bağ kur borçlarını yapılandırabilecek. Böylelikle SGK başvuru işlemlerinin gerçekleştirilmeye başlanmasıyla beraber on binlerce vatandaşımız bu fırsatları gün yüzüne çıkarması ile beraber dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış bulunmaktadır.


2020 Bağ kur yapılandırma fırsatları sonrasında milyonlarca vatandaşımız bu fırsatları değerlendirebilmek için araştırmalarını gerçekleştirirken bu olanakları kimlerin değerlendirebileceği araştırmaya başlandı. Bugün ki konumuz da bağ kur borcu olan vatandaşlarımız için müjdeli haberlerin sunulmasının ardından kimlerin yararlanabileceğine dair açıklamalar da bulunmak isteriz. İşte konuya dair merak edilen tüm ayrıntılar…

KİMLER BAĞ KUR YAPILANDIRMA FIRSATLARINDAN YARARLANABİLİR?

Bağ-Kur’lulardan 31.10.2020 itibarıyla prim borcu bulunanların, bu sürelere ilişkin prim borçlarını, 31.01.2021 tarihine kadar ödememeleri veya ilgili kanunları uyarınca yapılandırmamaları halinde, 31.01.2021’e kadar ödenen primler de dikkate alınmak suretiyle, prim ödemesi bulunan sigortalıların daha önce ödedikleri primlerin tam olarak karşıladığı ayın sonu itibarıyla, hiç prim ödemesi bulunmayan sigortalıların ise tescil tarihi itibarıyla sigortalılıkları durdurulacak.

Dolayısıyla Ocak 2021’e kadar SGK’ya prim borcu bulunan kişilerin dondurma işlemleri SGK tarafından otomatik olarak yapılacak. Bu durumdaki kişilerin SGK’ya borçları silinecek, Bağ-Kur’lu süreleri de dondurulacak.
  • Önceden Bağ-Kur prim borçlarını diğer kanunlara göre yapılandırdıkları halde (yapılandırma borcunun tamamını ödeyenler hariç) yapılandırmasının iptal edilmesi için yazılı talepte bulunanlar ya da yapılandırması bozulanlar,
  • Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan borçları doğal afet, sel, yangın, deprem gibi nedenlerle ertelenmiş sigortalılardan yazılı istekte bulunanlar,
  • Prim borçlarını 6183 sayılı Kanunun 48’inci maddesi kapsamında taksitlendiren ve tecil ettirenlerden,
  • Tecil ve taksitlendirmesi bozulanlar veya tecil ve taksitlendirmesini iptal etmek için yazılı olarak talepte bulunanlar düzenlemeden yararlanabilecek.

HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR