Çalışanlara 913 Lira Ödeme Yapılacak! Ödeme Tarihleri netleşti

Çalışanlara 913 Lira verilecek. Çalışanların ödeme alacağı tarihler netleşti. 4 taksitle verilecek ödemeler için tüm şartlar belli oldu. Buna göre çalışanlara 913 TL ödeme ne zaman, hangi tarihlerde yapılacak belli oldu. İşte Netleşen ödeme tarihleriyle 913 TL ödemenin yapılacağı tarih.

Çalışanlara 913 Lira Ödeme Yapılacak! Ödeme Tarihleri netleşti
Yayın Tarihi: 1.03.2020 21:33:00

Çalışanlara 913 Lira verilecek. Çalışanların ödeme alacağı tarihler netleşti. 4 taksitle verilecek ödemeler için tüm şartlar belli oldu. Buna göre çalışanlara 913 TL ödeme ne zaman, hangi tarihlerde yapılacak belli oldu. İşte Netleşen ödeme tarihleriyle 913 TL ödemenin yapılacağı tarih.

Kadroya geçen Taşeron ve Kamu işçisi ilave tediye alma tarihlerini ve ne kadar alacaklarını oldukça merak ediyor. Kadroya geçen taşeron ve kamu işçilerine ikinci ilave tediye Ramazan Bayramı öncesi yapılacak. Her sene taşeron işçilere ilave tediye ödemesi yapılıyor. 13'er günlükten 4 taksit şeklinde işçilere toplamda 52 günlük ilave tediye ödemesi yapılıyor. İkramiyeler , işçilere bir nebze de olsa ilaç gibi geliyor. 2020 yılı Ramazan ayı (Oruç ayı) 24 Nisan 2020 Cuma günü başlayacak. 23 Mayıs günü Ramazan Bayramı Arefesi olacak. İşçilere ilave tediye ödemesi ise 22 Mayıs 2020 Cuma günü Ramazan Bayramı'ndan iki gün önce ödenecek.

Kadroya geçen taşeron işçiler ile kamu işçilerine Ramazan Bayramı öncesi ikramiye verilecek. en az 913 TL 'lik ilave tediye alacak işçiler , bayrama bir nebze olsa da rahat girecek. Asgari ücret miktarı + yüzde 4 YHK zammının eklenmesi sonrası brüt en düşük işçi maaşı 3060 TL olacak. Bu brüt ücrete göre hesaplama yapıldığında işçiler 2020 yılında en düşük 913 TL ilave tediye ödemesi alacak. İşçilere ilave tediye ödemesi ise 22 Mayıs 2020 Cuma günü Ramazan Bayramı'ndan iki gün önce ödenecek. Bayram öncesi yapılacak ilave tediye ödemeleri, işçilerin bayram masraflarını hafifletecek.

İLK İLAVE TEDİYE OCAK AYINDA VERİLDİ
 
2020 yılının ilk ilave tediye ödemesi 31 Ocak 2020 günü işçilerin hesaplarına yatmıştı. 13 günlük ilk taksit ödemesini alan işçiler , ikinci ilave tediye taksit ödemesinin ne zaman yapılacağını araştırmaya başladı.

Ocak ayında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde ikinci ilave tediye ödemesinin 22 Mayıs 2020 günü hesaplara yatacağına yer verildi.

İKİNCİ ÖDEME RAMAZAN BAYRAMI'NDAN İKİ GÜN ÖNCE

2020 yılı Ramazan ayı (Oruç ayı) 24 Nisan 2020 Cuma günü başlayacak. 23 Mayıs günü Ramazan Bayramı Arefesi olacak.

24 Mayıs 2020 Pazar günü ise Ramazan Bayramı'nın ilk günü olacak.

İşçilere ilave tediye ödemesi ise 22 Mayıs 2020 Cuma günü Ramazan Bayramı'ndan iki gün önce ödenecek. Bayram öncesi yapılacak ilave tediye ödemeleri, işçilerin bayram masraflarını hafifletecek.
 
İLAVE TEDİYE ALAMAYAN İŞÇİLER TEPKİLİ

Kadroya geçen ancak belediye şirketleri bünyesinde çalıştıkları için ilave tediye ödemesi alamayan işçiler bu haftan faydalanmak istiyor.

TEDİYE NE KADAR?

2020 yılı ilave tediye ödemeleri şu şekilde:

2.943 TL 913 TL (Asgari ücret)

3.060 TL 940 TL (Asgari ücret + Yüzde 4 TİS zammı)

3.500 TL 1.084 TL

4.000 TL 1.239 TL

4.500 TL 1.394 TL

5.000 TL 1.548 TL


TEDİYE KELİME ANLAMI

Tediyenin TDS sözlüğündeki kelime anlamına bakacak olursak: Para ile yapılan yardım.

HANGİ KURUMLARDA ÇALIŞANLARA TEDİYE ÖDEMESİ YAPILIR?

6772 sayılı Devlet ve Ona Bağlı Müesseselerde Çalışan İşçilere İlave Tediye Yapılması Hakkındaki Kanunun içinde olan aşağdaki kapsama giren kurumlardaki kadrolu kamu işçilerine ilave tediye ödemesi yapılır:

Genel ve katma bütçeli kurumlar,

Özel bütçeli idareler,

Sermayesinin yarısından fazlası devlete ait olan kurum ve kuruluşlar,

Kamu iktisadi teşekkülleri,

Belediye ve özel idareler "hizmet akdi" ile çalışan işçiler.

TAŞERON İŞÇİ NEDİR?

Taşeron işçisi; kamu kurumlarınca yapılan hizmet alım ihalesini kazanan özel sektör firması bünyesinde istihdam edilen, ancak fiilen kamu kurumu işyerinde çalışan ve kamu hizmeti yürüten işçidir.

Kadrolu işçiden en önemli farkı, kadrolu işçinin işvereninin kamu kurumu olması, fakat taşeron işçisinin işvereninin özel sektör şirketi olmasıdır.

Taşeron veya tali işveren; alt ısmarlanan, alt işveren, alt işletici gibi isimlerle de anılan, birçok durumda bir işi veya işin bir kısmını gerçekleştirmek ya da işverenin sözleşmesindeki tüm yükümlülükleri yerine getirmek amacıyla anlaşma imzalayarak üstlenen diğer yüklenicidir. Taşeronluk sistemi, uzmanlık gerektirmeyen işlerin yapımının başka bir firma tarafından üstlenmesini de ifade eder.

Kamu kurumları, yapmakla yükümlü oldukları hizmetlerini yerine getirmek için insan gücünden faydalanırlar. Taşeron firma sisteminde bir işveren, mal veya hizmetlerini başka bir firmaya yaptırır. Böylelikle işletmeler, kendilerinin yapacağı iş ve hizmeti, aynı işi yapan başka işverenlere yaptırır. Bu hizmeti yürüten firmalara da taşeron firma adı verilir.

İşveren giderlerinin daha az maliyetli olması için genelde işler taşeron firmalara verilir. Asıl işverenler, kıdem tazminatı gibi işçi haklarından muaf olmak için de taşeronlarla çalışmayı tercih eder.

Taşeronluk en fazla inşaat sektöründe yaygındır; inşaatçılar genellikle sıhhi tesisat, elektrik işleri, boyama ve diğer görevleri taşeronlara devreder. Kurumlar asıl işlerini yürütürken, taşeronlara devredilen yemek hizmetleri, makam şoförlüğü, güvenlik faaliyetleri ve genel temizlik faaliyetleri gibi yardımcı işler de asıl işin yapılması / üretilmesi için önemli rol oynar.

Son zamanlarda taşeron terimi daha genel bir anlamda sözleşmeli yapılan her türlü işe atıfta bulunmak için kullanılmaya başlanmıştır.

Bir taşeronun yaptığı iş için en yaygın kullanım alanı yapı işleri ve genellikle inşaat mühendisliği iken, günümüzde taşeronlar için iş fırsatları çok daha geniş bir alana yayılmıştır. Bilişim teknolojileri ve diğer bilişim sektörleri buna örnektir.

Bayram İkramiyelerinin Ödeneceği Tarih Belli Oldu! 

Bu yıl Ramazan Bayramı 24-26 Mayıs’ta kutlanacak. Arife günü 23 Mayıs. Ramazan Bayramı ikramiyeleri 18- 22 Mayıs’ta verilecek.          

Ramazan Bayramından önce emekli olacak olanlar dilekçelerini Nisan sonuna kadar vermelidirler. Eğer 18-22 Mayıs’tan önce emekli, ölüm ve sürekli iş göremezlik aylığı almaya başlayanlar bu yıl 2 ikramiye alacak.              

Kurban Bayramı bu yıl 31 Temmuz – 3 Ağustos arasında kutlanacak. Arife günü 30 Temmuz. Kurban Bayramı ikramiyeleri 27-30 Temmuz arasında ödenecek.       

Eğer Ramazan Bayramından sonra, Kurban Bayramından önce emekli olunursa bu yıl 1 yıl ikramiye alınacak.   


HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR