Bizimle iletişime geç

Son Dakika Güncel Haberler, Ekonomik ve Finansal Gelişmeler

Haberler

11 Aralık 2020 Cuma 23:21:08

Çin Aşısına Gönüllü Olan Türk Doktor Belkız Kulah’ın Antikor Testi Sonucu Açıklandı!

Türkiye’nin Çin’den 50 Milyon doz olarak ilk alımı gerçekleştireceği Çin Korona Virüs aşısını olan gönüllü Türk doktor Belkız Berna Külah’ın antikor testi sonucu açıklandı! Faz-3 çalışmalarına gönüllü olarak katılan ve Çin’den gelen Korona Virüs aşısını olan Uzm. Dr. Belkız Berna Külah yaşadıklarıyla ilgili çok çarpıcı açıklamalarda bulundu!

Çin Aşısına Gönüllü Olan Türk Doktorun Antikor Testi Sonucu Açıklandı!

Tüm dünyanın korona virüs aşısına odaklandığı şu günlerde son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Türkiye korona virüs ile mücadele kapsamında ilk aşı alımını Çin’den yapacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yapmış olduğu açıklamaya göre 50 milyon doz aşı alınıp, 25 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına uygulanacak. Bu da yaklaşık Türkiye’nin yüzde 30’una denk geliyor.

Yapılan açıklamalar ve değerlendirmeler bu kadar bir alımın tüm Türkiye’de etkili sonuç doğuramayacağını, Türkiye’de en az yüzde 70’lere aşılamanın yapılması gerektiği yönünde. Peki Türkiye ne yapıyor? Tabii ki tüm imkanlarını seferber etmiş durumda aşı arıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yapmış olduğu açıklamada, Çin’in maalesef sadece 50 milyon doz aşıyı Türkiye’ye göndereceğini, bunun daha üstünü karşılamayacağını belirtti.

Tam da aşı haberlerine odaklanmışken az önce gelen son dakika bilgisine göre Uzman Doktor Belkız Berna Külah’ın antikor testi sonuçları açıklandı. İnaktif aşının Faz-3 çalışmaları kapsamında gönüllü olan ve kendisine aşı yapılan Uzman Doktor Belkız Kulah: “Bizim hastanemizde antikor düzeyi 1’in üzerindeyse pozitif kabul ediliyor. Ben ölçtürdüğümde 10’un üzerinde çıktı. Dolayısıyla bu da yüksek düzeyde bir bağışıklık geliştirdiğimi gösteriyor” dedi.

Uzman Doktor Belkız Berna Külah’ın Antikor Test Sonucu

Uzm. Dr. Belkız Berna Külah

Aşının Türkiye’ye gelmesiyle birlikte hemen vakit kaybetmeden gönüllü olduğunu belirten Uzman Doktor Belkız Berna Külah yapmış olduğu açıklamada, kendisine ilk doz aşının yapıldığını sonrasına yakın takibe alınıp herhangi bir semptom olup olmadığı sorulduğu ve buna göre yan etkilerin araştırıldığını belirtti.

Kontroller kapsamında Uzman Doktor Belkız Berna Külah’ın her sabah ve her akşam ateşi ölçüldü. Yaklaşık olarak 2 hafta sonra 2. doz aşılama yapıldı. İkinci doz aşılamadan sonra biraz yorgunluk ve bittinlik hissettiğini belirten Belkız Berna Külah bunun dışında herhangi bir sıkıntı yaşamadı.

Yapılan bu çalışmalardan sonra antikor testi pozitif çıkan Uzman Doktor Belkız Berna Külah artık bir korona virüs bağışıklısı.

Birçok hastanede yapılan antikor testlerinde antikor seviyesi 1’in üzerindeyse hasta antikor bağışıklısı olarak kabul edilir, bu bağlamda yapılan testte Uzman Doktor Belkız Berna Külah’ın antikor testi 10’un üzerinde çıktı. Dolayısıyla çok ama çok ciddi bir bağışıklığa sahip oldu.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı