Çocuk sahibi olanlar dikkat: Devlet çocuğunuz için 600 TL ödeme yapıyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan yeni projeler kapsamı doğrultusunda çocukların belirlenen standartlar doğrultusunda yaşayabilmesi amacıyla devlet tarafından ebeveynlere pek çok destek sağlanıyor.

Çocuk sahibi olanlar dikkat: Devlet çocuğunuz için 600 TL ödeme yapıyor
Yayın Tarihi: 17.07.2020 20:44:41

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan yeni projeler kapsamı doğrultusunda çocukların belirlenen standartlar doğrultusunda yaşayabilmesi amacıyla devlet tarafından ebeveynlere pek çok destek sağlanıyor. Böylelikle çocukların temel ihtiyaçlarını karşılamak ve aile bütçesine katkı sağlamak amacıyla devlet tarafından anne ya da babaya çocuk para desteği sunuluyor.

Devlet ihtiyaç sahibi olan ve çalışma durumuna bakılmaksızın çocuk paraları ebeveynlere ödenmesi ile birlikte dikkatleri üzerine çekiyor. Anne ya da babanın doğum sonrasında başvuru yapılması ile birlikte belirtilen şartlara uyum sağlaması durumunda uygunluğunu tespit edilerek ödemelerin yapılması ön görülmektedir. Aynı zamanda anne ve babalar ayrıca Şartlı Eğitim ve Şartlı Sağlık Yardımları için de başvurularını yapma olanağına sahip olabilmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler tarafından oluşturulan fondan karşılanması doğrultusunda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Dernekleri aracılığı ile bu ödemeler verilmektedir. Çocuk sayısına göre ödenen miktar değişiklik gösterebilmektedir.


ÇOCUK PARA DESTEĞİNDEN KİMLER YARARLANABİLİR?

Çocuk parası Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olan ya da mavi kart sahibi olan anne ve babalar için ödemeleri yapılmaktadır. Çocuk parasından yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın Türkiye Cumhuriyeti veyahut mavi kart sahibi olması önemli unsurlar arasında bulunmaktadır. Ayrıca çocuk parası yardımından 15 Mayıs 2015 tarihinde ya da sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için destek sağlanmaktadır. Bu doğrultu da belirlenen tarihten önce doğum yapan anneler bu yardımdan faydalanamamaktadır. Böylelikle doğum tarihine bakılması doğrultusunda ailenin sahip olduğu çocuk sayısı doğrultusunda çocuk parası desteği sağlanıyor.

Kamu kurum ya da kuruluşları tarafından belirlenen ve değerlendirme sonucunda anne ya da babanın birinin memur olması önemli unsur olarak bulunmaktadır. Memur olan ebeveynlerin çalıştığı kurum ya da kuruluşlar doğrultusunda başvuru işlemleri gerçekleştirilmektedir.

ÇOCUK PARASI DESTEĞİ NE KADARDIR? ÖDEMELER NE ZAMAN VE NEREDEN ALINIR?

  • Çocuk parası desteğine ilişkin ödemeler çocuk sayısına göre yapılır. Birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ile üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 TL bir defalık olmak üzere ödenir.
  • Tekli doğumların yanı sıra ikiz bebeklerde birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL olmak üzere toplam 700 TL; üçüz bebeklerde birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ile üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 TL olmak üzere toplam 1300 TL bir defalık ödenir.
  • Kamu personelinin sözleşmesi gereği çocuk parası için alınan ödemenin belirlenenden az olması durumunda aradaki fark devlet tarafından karşılanır.
  • Çocuk parası desteği ödemeleri başvurunun onayına ilişkin bilgilendirmenin Doğum Yardımı Sistemine (DYS) girildiği ayı takip eden ay içerisinde anne ya da babanın PTT hesabına yatırılır. Hak sahibi olan anne veya babalar kendilerine en yakın PTT şubesinden çocuk parası desteğini alabilirler.
 
 
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR