Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısının Sona Ermesiyle Alınan Kararları Duyurdu! Yasaklar Geri Mi Geldi?

Sokağa çıkma kısıtlaması geldi mi? Hangi işletmeler ne hangi saatler arasında açık olacak? Koronavirüs vaka sayılarının üç binin üzerine çıkmasıyla birlikte yeni tedbirlerin alınıp alınmayacağı merak konusu olmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında önemli kararlar alındı...

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısının Sona Ermesiyle Alınan Kararları Duyurdu! Yasaklar  Geri Mi Geldi?
Yayın Tarihi: 19.11.2020 16:00:00

Koronavirüs vaka sayılarının üç binin üzerine çıkmasıyla birlikte yeni tedbirlerin alınıp alınmayacağı merak konusu olmuştu. Son durumu değerlendirmek üzere Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Başkan Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde toplandı. Toplantısı sonrası Başkan Recep Tayyip Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu. 


CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN HALKA SESLENDİ

Koronavirüs vaka sayılarının üç binin üzerine çıkmasıyla birlikte yeni tedbirlerin alınıp alınmayacağı merak konusu olmuştu. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslenen Erdoğan, şimdiye kadar 1 milyon 350 bin kişinin hayatına mal olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının tüm dünyada hızlayayılmaya devam ettiğini söyleyerek salgının önüne geçecek kesin bir çarenin henüz bulunamadığını hatırlattı.

Koruyucu tedbirler, aşı çalışmalarında ümit verici gelişmeler yaşanmakla birlikte tehdidin artarak sürdüğünü belirten Erdoğan, salgının ilk başladığı dönemlerdeki öngörülerin çok ötesinde ağır bir durumla karşı karşıya olunduğunu belirtti.

 "Temizlik, maske, mesafe" kurallarına riayet ederek bu salgının atlatılması gerektiğine inanan Erdoğan, "Şayet salgının seyri tırmanışını sürdürürse hepimiz için can acıtıcı neticelere yol açan tedbirlerin tekrar gündeme gelmesi kaçınılmaz hale gelir." dedi.

İhtiyaç halinde tüm esnafımıza gereken desteğin verildiğini vurgulayan Erdoğan, "Milletimizden, bu fedakarlıkların boşa gitmemesi için salgınla mücadele kurallarına uymada daha fazla hassasiyet, fazla katkı bekliyoruz. Yaşanan zorlukların ve sıkıntıların elbette farkındayız. Amacımız ülkemizi bir an önce bu salgın illetinden kurtararak, asıl gündemimize çok daha fazla odaklanmak, tüm enerjimizi hedeflerimize ulaşmaya hasretmektir. Bunu da hep birlikte başaracağız." dedi.

Son durumu değerlendirmek üzere toplantısı sonrası Başkan Recep Tayyip Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu. 


TOPLANTIDA ALINAN KARARLAR 

Son durumu değerlendirmek üzere yapılan kabine toplantısının ardından Başkan Recep Tayyip Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu. Toplantı esnasında alınan kararlar şu doğrultuda:


*Hafta sonları tedarik ve üretim zincirleri aksamayacak şekilde 10.00 ile 20.00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

*Restoran ve kafeler sadece paket servisle hizmet verecek.

*Ara tatilde olan okullardaki eğitim-öğretim, yıl sonuna kadar online olarak sürdürülecek.

*65 yaş ve üstü için uygulanan belirli saatlerde sokağa çıkma uygulaması, çalışanlar hariç olmak üzere 20 yaş altına da teşmil edilecek.

*Tüm spor müsabakaları seyircisiz oynanmaya devam edilecek. Halı sahaların faaliyetlerine ara verilecek.

*Alışveriş merkezi, market, restoran, berber ve kuaför gibi işletmelerin çalışma süreleri saat 10.00 ile 20.00 arası olarak sınırlanacak.

*Kıraathanelerimizin faaliyetlerine bir süre ara verilecek.


'İL HIFZISSIHHA KURULLARI SINIRLARI GENİŞLETEBİLECEK'


 İl hıfzıssıhha kurullarının bu sınırlamayı genişletebileceğini vurgulayan Erdoğan," Kamu ve özel sektör iş yerlerindeki esnek mesai düzenine ve mesai saatlerinin yoğunluk oluşturmayacak şekilde belirlenmesi uygulamasına hassasiyet gösterilecek. Tüm bu hususlarla ilgili ayrıntılar İçişleri Bakanlığımızın genelgesinde yer alacaktır. Hep birlikte fedakarlık yaparak, inşallah bu salgın musibetinin üstesinden gelerek, sağlıklı ve huzurlu bir şekilde geleceğe bakacağız. Rabb'im yar ve yardımcımız olsun." diyerek konuşmasını sonlandırdı.
.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR