Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na Bir Tazminat Davası Daha Geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na partisinin TBMM'deki grup toplantısında yaptığı konuşma sebebiyle 500 bin liralık tazminat davası açtı…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na Bir Tazminat Davası Daha Geldi
Yayın Tarihi: 4.12.2020 14:10:00

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na Meclis Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada kullandığı ifadeler dolayısıyla,500 bin liralık tazminat davası açtı.

Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydının Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi’ne verdiği dava dilekçesinde, Kılıçdaroğlu’nun 1 Aralıkta grup toplantısındaki konuşması kaydedildi. Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, ‘Katar firmasından talimat almakla, tefecilere para yedirmekle, Türkiye Cumhuriyeti devletini esir almakla, sömürgeci olmakla, tefecilere el avuç açmakla ve önlerinde diz çökmekle, ülke için milli güvenlik sorunu olmakla, FETÖ ile iş birliği yaparak orduya kumpas kurmakla, emperyal güçlerin arzularını yerine getirmekle, devletin kozmik odasını FETÖ’nün unsurlarına açmakla, devlet sırlarını FETÖ’ye vermekle, vatana ihanet etmekle’ itham ettiği ve Erdoğan’a yönelik cahil, hain, takoz şeklinde ifadeler kullandığı açıklandı. Kılıçdaroğlu’nun eleştiri ile hakaret arasındaki farkı idrak edemediği söylenerek, “Sayın Cumhurbaşkanımıza hakaret etmeyi alışkanlık haline getirmiştir” denildi.


‘DAVALI GERÇEKLERLE YÜZLEŞMEK YERİNE YALANLARIN KONFORUNDA YAŞIYOR’


Dilekçede, Kılıçdaroğlunun sözlerinin bir insana yakışmayacak ölçüde düzeysiz, seviyesiz ve ahlak dışı olduğu belirtilerek, şu durumlar açıklandı: “Bu nitelikte sözlerin, pozisyonu itibariyle sorumlu davranması gereken davalıdan sadır olması, ülkemiz için büyük bir talihsizliktir. Davalının konuşmasında ileri sürdüğü hususların tamamı gerçek dışıdır. Bu iddialarla ilgili olarak daha önce çeşitli vesilelerle açıklama yapılmış, iddiaların haksız ve mesnetsiz olduğu, vasat zekâya sahip bir kişinin anlayabileceği şekilde izah edilmiştir. Ancak aynı iddiaların tekrarlanmasından anlaşılacağı gibi davalı, gerçeklerle yüzleşmek yerine inandığı yalanların konforunda yaşamayı sürdürmeyi tercih etmektedir. Bu nedenle davalının konuşmasında geçen haksız ve mesnetsiz iddialarıyla ilgili olarak tek tek cevap vermeye gerek görülmemiştir. Ancak bu vesileyle şunu ifade etmek gerekir ki gerçeklerin bu ölçüde çarpıtılması, yalanın bu kadar rahat ifade edilebilmesi, hakaret ve iftiranın bu denli olağanlaştırılması geçmişte örneklerini pek çok kez müşahede ettiğimiz bir FETÖ ahlakıdır. Bu ahlakın, ana muhalefet partisi liderinin şahsında tecessüm etmesi ülkemiz için büyük talihsizliktir.”VATAN HAİNİ YAKIŞTIRMASI ELEŞTİRİ OLARAK KABUL EDİLEMEZ’


Dilekçede Kılıçtaroğlu’nun Cumhurbaşkanı’nın FETÖ ile işbirliği söylemlerine karşın;

“FETÖ ile mücadele edenleri haksız ithamlarla itibarszılaştırmak hele hele FETÖ ile ilişkilendirmek bir FETÖ yöntemidir ve ancak FETÖ’nün örgütsel amaçlarına hizmet etmektedir. Davalı, bugün FETÖ’nün egemen olmadığı özgür bir ülkede yaşıyorsa bunu öncelikle sayın Cumhurbaşkanımıza ve ona destek veren milletimize borçlu olduğunu unutmamalıdır. Davalının konuşması içeriğinde Sayın Cumhurbaşkanımıza 'vatan haini' yakıştırması yapması ve Sayın Cumhurbaşkanımızı vatana ihanetle itham etmesi hukuken himaye edilemeyecek ve eleştiri olarak kabul edilemeyecek açıklamalardır.” söylemleri yer aldı.


‘DAVALININ ÜSLUBU BİR SİYASETÇİYE YAKIŞMAMAKTADIR’


Dilekçede, Kılıçdaroğlu’nun gerçek dışı iddialarıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kişiliğinin hedef aldığı söylemler şu şekilde belirtilmiştir: “Davalının Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik uzun süredir ısrarla devam edegelen bu yakışıksız üslubu kendi beyanlarından da anlaşılacağı üzere daha da sertleşerek ve çirkinleşerek devam edecektir. İşte bu noktada davalının konuşmalarına hâkim olan ve bir siyasetçiye yakışmayacak düzeydeki bu çirkin üslubuna karşı caydırıcı bir tazminata hükmedilmesi gerekmektedir.” 
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR