Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan KKTC'de Önemli Açıklamalar: Yeni Bir Dönem Başlayacaktır

KKTC töreninde neler oldu? Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan türk halkına önemli mesajlar. Son gelişmeler haberimizde...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan KKTC'de Önemli Açıklamalar: Yeni Bir Dönem Başlayacaktır
Yayın Tarihi: 17.11.2020 13:00:00

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC'nin 37. kuruluş yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen Resmi Geçit Töreni'nde konuştu. Erdoğan,"Maraş'ta atılan adımın amacı yeni mağduriyetler oluşturmak değil, bilakis mevcut mağduriyetlerin giderilmesini sağlamaktır. Maraş'ta herkesin yararına olacak yeni bir dönem başlayacaktır." dedi.

CUMHURBAŞKANI'NDAN ÖNEMLİ MESAJLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) 37'nci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Lefkoşa'daki Dr. Fazıl Küçük Bulvarı'nda gerçekleştirilen geçit törenine katıldı.

Vatandaşları selamlayarak konuşmasına başlayan Erdoğan, Kıbrıs'ın şehit şairi Süleyman Uluçamgil'in, "Sevdiğim bir mektup yollar, belki Ankara'dan, belki Bursa, belki İzmir'den, Ağrı-Meriç arası buğu buğu, gönül memleketinden" dizelerini aktararak, "Biz de bugün sizlere gönül memleketiniz Türkiye'den selam getirdik. Sizlerin bu gurur gününde Anavatan'daki 83 milyon kardeşinizin sevgisini, coşkusunu buraya taşıdık." dedi.

'BAŞARIMIZI AĞIR BEDELLER ÖDEYEREK ELDE ETTİK'

Kıbrıs Türklerinin sevinç ve heyecanını yürekten paylaştıklarını söyleyen Erdoğan, "Türk milletinin Türkiye Cumhuriyeti'nden sonraki ikinci bağımsız devleti Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hepimiz için iftihar kaynağıdır. Anadolu'dan Akdeniz'deki ufka, buradan Anadolu'ya bakarak nazlı nazlı dalgalanan ay yıldızlı bayraklarımız milli davamızın ulaştığı noktayı gösteriyor." dedi.

Erdoğan, "Varlıklarına yönelik sayısız saldırıya rağmen Kıbrıs Türkleri hamdolsun kendi topraklarında başı dik, onurlu ve özgür bir şekilde yaşıyor. Kıbrıs Türkü kardeşlerimiz geleceklerine daha büyük bir umutla, güvenle bakıyor. Elbette bugünlere kolay gelmedik, bu topraklardaki her bir başarımızı çetin mücadeleler sonucunda ağır bedeller ödeyerek elde ettik. Şair Süleyman Uluçamgil gibi nice gencecik evlatlarımızı, Yüzbaşı Cengiz Topel gibi nice kahramanlarımızı şehit vererek istiklalimizi kazandık. Onca zulme, işkenceye, ihanete rağmen mücadele sancağımızı asla yere düşürmedik. Mücahitlerimizin ve Mehmetçiğin destansı mücadeleleri sayesinde hamdolsun zafere ulaştık." diyerek şehidlerimizi yad etti.

'BAĞIMSIZLIK UĞRUNA ÇEKTİĞİMİZ ACILARI ASLA UNUTMAYACAĞIZ'


Erdoğan kıbrıs şehitlerini rahmetle anarak, "Kıbrıs semalarını ezansız bırakmamak için toprağa düşen aziz şehitlerimizi rahmetle yad ediyorum. Onların kutlu mirasına sahip çıkarak ruhlarını şad edeceğiz. Bağımsızlık uğruna çektiğimiz acıları asla aklımızdan çıkarmadan barış dolu bir geleceği hep beraber inşa edeceğiz." dedi.

KIBRIS'TA SİYASİ SORUNLAR HALA DEVAM ETMEKTE

Bir tarafın çabasının yetersiz olduğunu vurgulayan Erdoğan konuşmasına şu şekilde devam etti:

"Rumların artan katliam ve saldırılarının ardından gerçekleştirdiğimiz 1974 Barış Harekatı ile fiilen istikrara kavuşan Kıbrıs'la ilgili siyasi sorunlar hala devam ediyor. Kıbrıs meselesinin Kıbrıs Türk halkının meşru haklarını, güvenliğini temin edecek şekilde sürdürülebilir çözüme kavuşturulması önceliğimizdir. İyi niyetle çaba gösterdik ancak sadece bir tarafın çabası çözümün kilidini açmaya yetmiyor. 

Vermeleri gereken destekleri Kuzey Kıbrıs'a vermediler. Bugün de yalan söylüyorlar. Şu gerçeği artık çok iyi biliyoruz. Kıbrıs'ta 1963'te silah zoruyla bozulan, 1974'te Yunan cuntasının darbesiyle ortadan kalkan ortaklığı Rumlarla tesis etmek mümkün değil. Bugün Kıbrıs'ta iki ayrı halk, iki ayrı devlet vardır. Egemen eşitlik temelinde iki devletli çözümün müzakere edilmesi gerekiyor. Son seçimlerde KKTC halkının iradesi de bu yönde tecelli etmiştir."

"MARAŞ'TA HERKESİN YARARINA OLACAK YENİ BİR DÖNEM BAŞLAYACAK"

Maraş sorununa değinen Erdoğan, "Maraş'ın açılmasından rahatsız olanlar mağduriyet edebiyatı yapıyor. Kıbrıs meselesinde tek mağdur vardır, o da yıllardır yok sayılan, hakları gasbedilen Kıbrıs Türkleri'dir. Maraş'ta atılan adımın amacı yeni mağduriyetler oluşturmak değil, bilakis mevcut mağduriyetlerin giderilmesini sağlamaktır. Mülkiyet haklarına riayet edilerek yürütülecek çalışmalar sonucunda, Maraş'ta herkesin yararına olacak yeni bir dönem başlayacak." dedi.

Erdoğan, "Azerbaycan, 28 yıldır Ermenistan'ın işgalinde olan topraklarını, 44 günde kurtardı. Azerbaycanlı kardeşlerime kardeş Kuzey Kıbrıs'tan selam gönderiyoruz."  diyerek konuşmasını sonlandırdı.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR