Dağınık Olmak Psikolojik Bir Sorun Mu?

Sürekli dağınık olanlar ve tam tersi sürekli toplu olan bireylerin psikolojik sorunları var mı? Bazı kişiler dağınıklıktan hoşlanırken bazıları toplu ve düzenli olmaktan yanadır. Düzenli ve toplu olan bireyler hayatımı da keşke düzene soksalar.

Dağınık Olmak Psikolojik Bir Sorun Mu?
Yayın Tarihi: 24.08.2019 11:22:00

Titiz ve derli toplu insanlar toplumda her zaman en iyisi olduğu söylenir. İş yerinde ve evinizde sürekli toplu olma ihtiyacı bitmek bilmez. Anneanneler ve babaannelerimizi hatırladığımızda sürekli ev toplu olur en ufak bir bozukluk görünmeyen eve devamlı misafir gelicekmiş hissi uyandırıyor. Ders çalışırken veyahut iş yaparken masanızın toplu olması, her şey yerli yerince ya da dağınık çalışmayı sevenler diye ikiye ayrılır. Bu seçeneklerden hangisini seçtiğiniz kendi tercihinizdir.  Bu durum gayet normaldir. Ancak bazı durumlarda dağınıklık ya da aşırı toplu olma davranışları kişilik özellikleri ya da psikolojik durum hakkında bazı fikirler verebilir.

Dağınık Olmak Anormal Mi?

Evinizi dağınık gördüğünüz zaman bu durum sizi rahatsız etmiyorsa ve biraz sonra toplarım diyorsanız ya da dağınıklık olduğu halde başka işinizi halledebiliyorsanız bu durum sadece karakter özellikleriniz ve kişisel tercihlerinizden kaynaklanıyor demektir.  Dağınıklık sizi rahatsız ediyor ama daha sonra yaparım diye toplamaya başlamıyorsanız da bu durum iyidir.  Sürekli etrafı toplamak bazen yorucu olabiliyor ve dağınık bırakarak kendinizi dinlendirebiliyorsunuz. Bu normal durumların dışında anormal olan durumlarda vardır. En ufak bir dağınıklık bile sizi rahatsız ediyor ve içinizi daraltmaya kadar gidiyor hatta o dağınıklıkta başka işlerinizi halledemiyor ve aklınız hep o karmaşıklıktaysa hemen etrafı toplamaya kalkışıyorsanız ortada bir sorun olduğu aşikar. Toplu ve düzenli bir insansanız ve birden dağınık olduysanız bu çok ciddi bir depresyonun göstergesidir. Tam tersi, dağınık olan bir insansanız ve aniden düzenli ve tertipli olduysanız da bu depresyon işaretidir.  Çünkü depresyon kişiyi etkisi altına aldığı zaman, kişi kendinde etrafı derleyip toplamak ya da günlük rutin temizliğini yapmak için gerekli enerjiyi bulmakta zorlabilir.  Bu gibi depresyon durumlarını uzman bir psikologa giderek halledebilirsiniz.

 

Dağınıklığın Akıl Sağlığınızla İlişkisi Nedirler? 

Evin dağınık olması aslında gayet normaldir. Evde koşturan çocuklarınız olabilir, yoğun iş temposundan dolayı toplamaya vakit bulamıyor olabilirsiniz ya da fazla eşyanız vardır ve evi toplamak için yeterli zamanınız yoktur. Fakat bütün bu sebeplerin dışında olarak, odanızın derli toplu olma durumu psikiyatrik durumunuzla bağlantılı olabilir. Mesela Obsesif Kompulsif Bozukluk teşhisi konulmuş kişilerin her şeyi derli toplu tutmak için çok fazla çaba harcadığı, bu çabanın günlük hayatını büyük bir derecede olumsuz etkilediği ve dağınık ortamlarda kaygılı hissettiği görülmektedir. Ne çok dağınık ne çok toplu her şeyin tam ortası.

Dağınık Olmanın Avantajları:  

 

  1. Yeni şeyler deneme heyecanının artması 
  2. Yaratıcılığın artması 

 

Dağınık Olmanın Dezavantajları:

 

  1. Sağlıksız tercih durumları
  2. Kuralların çok daha fazla rahatsız etme durumu
  3. Cömertliğinizin azalmasıHABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR