Demiseksüel Nedir? Hisleri Nasıldır?

Aşk mı lazım, seks mi lazım söyle sevdiğim bize ne lazım? Seksi, oyuncaklarla şehveti tadanlardan mısınız? Yoksa, mum ışığında kesik nefes alanlardan mısınız? Havada aşk kokusu var.

Demiseksüel Nedir? Hisleri Nasıldır?
Yayın Tarihi: 3.12.2018 12:33:00

Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak,  seksüel  ve aseksüel spektrumunun ortasında yer alan demiseksüellik hakkında şöyle bilgiler verdi:

Demiseksüel fiziksel görünüşe ilgi duymaz. Fiziksellikten ziyade daha çok duygusallığa yoğunlaşırlar. 

“Biraz zamana ihtiyaçları vardır, cinsel dürtülerin harekete geçmesi için karşıdaki kişiye değer vermeleri, karşıdaki kişi tarafından değer gördüklerini hissetmeleri gerekir. Yani birçok insanın gelenekesel olarak da benimsediği ilişki tercihi denilebilir. Şipşak hoş bulduğunu değil, dürtüsel olarak hissetiği şehveti önceleyerek değil, değer duygusunu, duygusal bağı, anlaşılmayı ve anlamayı, bu yolla duygusal bir frekans yakaladıkları zaman cinselliği yaşamayı tercih eder harekete geçerler.Demiseksüel, yalnız ikincil cazibe düzeyinde birini cinsel olarak çekici gören bir kişidir. Demiseksüellerin, fiziksel olarak çekim hissetmeleri için o kişiyle önceden duygusal bağ kurmaları gerekmektedir. Temelde, demiseksüeller insanların fiziksel görünüşlerine ilgi duymazlar. Duygusal olarak uyumlu olmayan birine şehvet ya da cazibe duyma dürtüsü yoktur.

Bunlardan yola çıkarak, demiseksüel insanların ilk görüşte insanların fiziklerine bakmaktan ziyade, gözlerindeki anlama, gülüşlerindeki içtenliğe ve karşı tarafa verdiği ilk enerji izlenimlerine bakıyor kanısına varabililiriz.
 
Demiseksüeller romantik ilişki yaşadıkları insanlara cinsel olarak ilgi duyabilirler, çünkü bu ilişki içinde bir arkadaş ilişkisinde olduğu gibi duygusal bir ilişki var. Bu tarz kişiliklerde ki insanlar seks sırasında farklı oyuncakların yanı sıra güzel sözler ve romantik mum ışığında beraber olmaktan yanalar.

Birincil ve İkincil Cazibe?
 
Birincil cazibe, görünüm, stil veya kişilik gibi bir kişinin hemen dış görünüşüne olan çekimdir diyebiliriz. Bir demiseksüel kişi, yeni biriyle tanıştığında cinsel istek duymayacaktır. Dolayısıyla ilk görüşte şehvet olmayacak. Hayır, demiseksüel insanlar 'Kesinlikle onunla cinsel ilişkiye gireceğim!' cümlesini söylemek yerine, 'Önce derin bir ilişki, değer duygusu inşa ettikten sonra cinsel ilişki gelir' düşüncesini öne süren ikincil cazibe evresinde olurlar. Bir demiseksüel, ilk önce birini herhangi bir cinsel çekimden önce tanıması gerektiği anlamına gelmektedir.

Demiseksüelliğin Aseksüellikten Farkı? Aseksüel, hiçbir şekilde birine cinsel çekim hissetmez. Fiziksel davranışlar söz konusu olduğunda başkalarında olan cinsel dürtülere sahip değildirler, seks onun için konu dışıdır. Cinsel çekim hissetmeyen kişidir.

Demiseksüeller Seks Hakkında Neler Hissederler? 

Demiseksüeller, tıpkı demiseksüel olmayanlar, aseksüeller ve seks yapmak isteyen / istemeyen herkes gibi benzer şekilde seks ile ilgili farklı duygulara sahiptir. Demiseksüel olmanın bekaret, evlilik öncesi cinsiyet ve hepimizi farklı kılan diğer kişisel inançlara ilişkin görüşleri yoktur. Hepimiz seks hakkında nasıl hissetmek istediğimizin bir şekilde farkına varıyoruz. Bir sürü insana çekici gelen ve onlarla seks yapan insanlar olabilirler. Demiseksüel olmak, biri tarafından cinsel olarak uyarılmadan önce daha fazla duygusal ilişki ihtiyacında olmak demektir. Duygusal bağda sorun varsa eşiyle dahi sex ihtiyacı duymaz, anlaşılmak, değer görmek kalbinde kişiye yer vermiş olmak önceliklidir. Romantizm, hayatının odak merkezidir.

Demiseksüeller Seks Yapmaktan Hoşlanırlar Mı? 

Elbette! Demiseksüel olmak, cinsel ilişkiye girmekten ve ondan keyif almaktan mahrum kalacak fiziksel engeller içermez. Bu demiseksüel olma temelini oluşturur. Seks yapmak ve seksten keyif almak istemek için önce biriyle duygusal ilişki, duygusal bir değer hissetmeleri gerekiyor. Fakat ilişkiyi kurduktan sonra, demiseksüeller istedikleri kadar çok ya da az seks yapabilirler, seksten zevk alabilirler.” Zevkin azı ya da çoğu durumuna gelirsek, normal bir zevk ve haz alma durumlarına sahiptirler. Arzunun da falzası ya da çoğu yoktur. 

Demiseksüel Olmak Kötü Mü?

Uzman Klinik Psikolog Mehmet Başkak, bu konuda şu tesbitlerde bulunuyor: “Sen olduğun kişisin ve kendine özgüsün. Kendinizde herhangi bir cinsellik türünü tanımlama konusunda baskı hissetmeyin. Kişilerin değer duygusuna göre ilişki türlerini belirlemesi anlaşılır bir durum. Demiseksüel olmak, bir hastalık veya düzeltmeniz gereken bir kusur değildir. Kendinizde herhangi bir cinsellik türünü tanımlama konusunda baskı hissetmeniz doğru olmaz. Birine karşı özel duygular hissetmek, kalbi bir yakınlık hissetmeyi öncelemenin nesi yanlış? Kişilerin inançları, değer yargıları, kişisel özelliklerine göre bir tercihi olması anlaşılır bir çeşitliliktir.”

Seks, seks yapmak için yapılmaz. İçinde duygu olan bir seks her zaman daha tutukulu ve daha yoğun hazlar içerir.HABERİ PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİDEFİLELER
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X