Dizel Otomobillere Yepyeni Bir Teknoloji Geliyor

Avrupa ülkeleri, binek araçta ortalama 168 miligramdan NOx sınırını 2020 yılında 120 miligrama çekecek. Bosch ve Delphi gibi teknoloji devleri şimdiden yeni nesil dizel motorları 13 miligrama ulaştırdı.

Dizel Otomobillere Yepyeni Bir Teknoloji Geliyor
Yayın Tarihi: 7.05.2018 12:36:00

Amerika'da patlak veren emisyon skandalının ardından, dizelin yasaklanması bile konuşulmuştu. Avrupa ülkeleri, binek araçlardaki ortalama 168 miligramdan NOx sınırını 2020’de 120 miligrama çekecek. Bosch ve Delphi gibi devlerin geçtiğimiz günlerde açıkladıkları teknoloji atakları bu konudaki tartışmaları da yeni bir boyuta taşıdı. Firmalar, yasak limitlerin de altında azot oksit değerleri olan teknolojiler geliştirildi, otomotiv üreticileri umutlandı. Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Alper Kanca, dizel yasağının en fazla konuşulduğu Almanya’da bile markaların bu alana yatırımlarını sürdürdüklerini vurgulayarak, dizel kullanımının Çin ve Hindistan gibi ülkelerde yaygınlaşacağını söyledi. Türkiye’de de dizelin uzun bir geleceğinin olacağı tahmin ediliyor.

Hyundai, Honda, Peugeot, Ford gibi markalar kısa vadede dizelin tamamen ortadan kalkmasının mümkün olmayacağını savunuyor. Otomotivciler bir yandan elektrikli ve hibrid yatırımlarını hızlandırırken diğer yandan da düşük emisyonlu yasaların zorunlu koştuğu emisyon ve NOx değerlerini karşılayacağı söylenen yeni dizel motorlara yatırımı sürdürüyor.

Alman otomotiv devi Bosch’un CEO'su Dr. Volkmar Denner ise şirket tarihine geçen son konuşmasında "Geliştirdiğimiz yeni teknoloji, dizelin sonunun geldiğine dair iddialara son noktayı koyuyor. Gerçek sürüş testlerimizde Avrupa’da 2020 yılında yürürlüğe girmesi planlanan limitlerin bile altına indik. Kara yolu trafiğinin sebep olduğu karbondioksit (CO₂) emisyonlarının daha şeffaf şartlarda ölçülmesi çağrısında bulunuyoruz." ifadelerini kullandı.

Avrupa’da yeni binek otomobillerin ortalama 168 miligramdan fazla NOx yaymaması gerekiyor, 2020’de bu limit 120 miligrama düşürülecek. Bosch’un geliştirdiği sistemle donatılan araçlar ise bugün 13 miligram NOx kadar az bir miktarda emisyona neden oluyor. Bu rakam 2020 yılında yürürlüğe girecek limitin yaklaşık onda birine denk geliyor.HABERİ PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİDEFİLELER
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X