Doğru Diş Fırçalama Teknikleri

Sağlıklı gülüşler sağlıklı hayattır. İnsanları en çok gülüşünüzle etkileyeceğinizi biliyor muydunuz? Hem etkile hem etkilen. Vücudumuzda oluşan çoğu hastalığımız dişlerden geliyor. Her şeyden önce sağlık.

Doğru Diş Fırçalama Teknikleri
Yayın Tarihi: 28.08.2019 17:24:00

Doğru Diş Fırçalama Tekniği?

Doğru ve düzgün diş fırçalama en az iki (2) dakika yani tamı tamına 120 saniye sürse de birçok birey dişlerini bu kadar süre maalesef fırçalamazlar. En az iki (2) dakika fırçaladığınızdan emin olmanız gerekir bunun için de  zaman tutabilirsiniz. Dişlerinizi doğru bir şekilde fırçalamak için kısa ve nazik hareketlerle fırçalamalısınız, dişeti çizgisine çok özel önem gösterin ve dişlerin arka kısımlarına, özellikle dolgu, kuron ve diğer restorasyonların çevresindeki alanlara ulaşmaya çok dikkat ediniz. Doğru ve düzgün fırçalama için aşağıdaki maddelere doğru bir sırayla uygulayabilirsiniz.


 

  • Önce üst dişlerinizin daha sonra da alt dişlerinizin dış yüzeylerini fırçalayınız.
 
  • Önce üst dişlerinizin daha sonra da alt dişlerinizin iç yüzeylerini fırçalayınız.

 

  • Bütün dişlerinizin çiğneme yüzeylerini üst yüzeylerini temizleyiniz.

 

  • Daha ferah ve temiz bir nefes için dilinizi de fırçalamayı unutmayınız.

 

  • İsteğe bağlı olarak dudaklarınızıda hafifçe bastırmadan üstünden geçebilirsiniz.


Diş fırçasını dişeti çizgisine 45° açı ile tutarak diş yüzeylerini dişetinden dişe doğru fırçalayınız.
 

Bütün dişlerin dışını, içini ve çiğneme yüzeyini ileri doğru kısa kısa hareketler ile kullanarak nazikçe ve kibar bir şekilde fırçalayınız.

 

Bakterileri uzaklaştırmak, temiz ve  ferah bir nefese kavuşmak için dilinizi önden arkaya doğru nazikçe ve kibarca fırçalayınız. Bu durumda çok bastırıp dilinize zarar vermeyiniz. 

 

Daha sonra isteğe bağlı yumuşlak bir şekilde dudağınızın üstünden bir kere geçiniz. Dudağınızın üstündeki kabuklanma ve kopmaların gün geçtikçe azalacağını göreceksiniz. 

 

Hangi Tipte Diş Fırçası Kullanmalısınız?

Çoğu diş hekimi, yumuşak kıllı yani sert olmayan fırçaların plakları ve kalıntıları dişlerden çıkarmak için çok iyi çözüm olduğu fikrindedirler. Küçük başlı fırçalar da çoğunlukla tercih edilir, çünkü bu gibi tip fırçalar arka bölgedeki dişler dahil olmak üzere ağzın bütün alanlarına çok daha iyi ulaşabilmektedir. Çoğu birey için pilli diş fırçası iyi bir alternatif olabiliyor. Pilli diş fırçaları, özellikle fırçalamada güçlük çekenler,zorlananlar veya sınırlı el kabiliyetine sahip kişiler için kolaylıktır.
 

Kullanılan Diş Macununun Önemi?

Sizin için en uygun olan diş macununu kullanmanız elbette çok önemlidir. Günümüzde; çürük, dişeti iltihabı,lekeler, tartar ve diş hassasiyeti gibi çok problemle savaşmada yardımcı olması için tasarlanmış birçok  farklı diş macunu çeşidi vardır. Diş hekiminizden kendiniz için uygun olan diş macunu konusunda yardım alınız.
 

Ne Sıklıkla Diş Fırçamı Yenilemeliyim ?

Diş fırçanızı yıpranmaya, eskimeye başladı zaman normal şartlarda her üç ayda bir değiştirmeniz gerekmektedir. Bu duruma ek olarak denebilecek şey, belirli hastalıklar sonucunda fırçada yeniden enfeksiyona yol açabilecek mikroplar bulunmasından dolayı bu dönemlerde fırçanın değiştirilmesinde çok fayda var. 

Bembeyaz ve bakımlı dişler olunca daha çok gülüyor insan o zaman da daha mutlu oluyor. O zaman mutlu ve sağlıklı gülüşler için düzenli diş bakımlarımızı yapmalıyız.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR