Bizimle iletişime geç

Son Dakika Güncel Haberler, Ekonomik ve Finansal Gelişmeler

Ekonomi

22 Aralık 2020 Salı 08:56:58

Dolar neden düşüyor? Mahfi Eğilmez’den Dolar Yorumu

Ekonomist Mahfi Eğilmez sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda dolar kurunun son haftalardaki düşüşünün nedenlerini açıkladı. Mahfi Eğilmez’in yaptığı paylaşıma göre dolar kurunun düşmesinin iki nedeni var…

Merkez Bankası’nın (TCMB) 24 Aralık’taki Para Politikası Kurulu’ndan yeni faiz artışı beklenen iç piyasada Cuma günü kapanışta 7.65 lira düzeyine kadar düşen dolar yeni haftaya da bu düzeye yakın başladı. Dolar 7,6820 liradan, euro ise 9,3630 liradan haftaya başladı.

Geçen hafta beklentilerden iyi gelen Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin etkisiyle 1,2277 ile Nisan 2018’den bu yana en yüksek seviyesini gören avro/ dolar paritesi, İngiltere’deki mutasyon riski sonrası birçok ülkenin sınırlarını ve uçuşları durdurması ile yüzde 0,6 değer kaybederek 1,2180’e düştü.

Analistler, yurt içinde tüketici güven endeksi, yurt dışında ise ABD’de Chicago Fed ulusal aktivite endeksi ve Avro Bölgesi’nde tüketici güven endeksi verilerinin takip edileceğini belirterek, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) mutasyon riskine ilişkin haber akışının da piyasaların yönü üzerinde etkili olacağını aktardı.

Ekonomist Mahfi Eğilmez dolar kurundaki düşüşü sosyal medya hesabından yorumladı. Mahfi Eğilmez’in açıklamasına göre dolar kuru, dolar endeksi ve Merkez Bankası’nın açıklamalarıyla düşüşe geçti.

Kasım ayında 8.58 TL ile tüm zamanların rekorunu kıran dolar kuru daha sonra ekonomi yönetiminin ve Merkez Bankası’nın attığı adımlarla 7.50 TL’ye kadar düştü. Dolar kuru ekonomik takvim içerisinde yaşanan veri akışlarıyla 8 TL barajını birkaç defa geçse de bu seviyede tutunamadı.

 

“DOLARIN DÜŞMESİNİN İKİ NEDENİ VAR”

Dolar kurundaki düşüşün nedenini iki nedene bağlayan Eğilmez durumu şu şekilde değerlendirdi: “USD/TL kurunun düşmesinin başlıca iki nedeni var: (1) Dolar değer kaybediyor (Ekteki DXY endeksi.) (2) TCMB’den piyasa uyumlu açıklamalar geliyor. Bu açıklamalar olumlu olmakla birlikte 24 Aralık toplantısı için faiz artışı beklentisi yarattığı dikkate alınmalı.”

Yaptığı dolar yorumunun altına gelen Merkez Bankası’nın 24 Aralık’taki alacağı faiz kararıyla ilgili soruya cevap vermeyen Eğilmez “Ben bu konuda yorum yapmıyorum çünkü bu falcılık gibi bir şey.” dedi.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı