Bizimle iletişime geç

Son Dakika Güncel Haberler, Ekonomik ve Finansal Gelişmeler

Gündem

19 Aralık 2020 Cumartesi 14:15:42

Son Güncelleme: 19/12/2020 14:17:24

Dünya Sağlık Örgütü Covid-19’un Çıkış Noktasını Araştırıyor! Çin’e Ekip Gidiyor!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) liderliğindeki uluslararası bir ekip, Covid-19 salgınına yol açan virüsün kaynağının belirlenmesi amacıyla Ocak ayının ilk haftasında Çin’e gidecek…

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını tüm dünyada etkisini arttırmaya devam ederken, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) liderliğindeki uluslararası bir ekibin salgına yol açan virüsü araştırmak üzere ocak ayının ilk haftasında Çin’e gitmesi planlanıyor. Geçtiğimiz Mayıs ayında DSÖ’ye, üye ülkelerin sağlık bakanları tarafından “virüsün kaynağının ve tür engelini nasıl aştığının” belirlenmesi çağrısı yapılmıştı. Örgüt bu sorulara yanıt bulabilmek için harekete geçti.

12 ila 15 uluslararası uzmandan oluşan bir ekibin, Ocak ayının ilk haftasında Wuhan’a gitmesi bekleniyor.Ekip burada Çinli araştırmacılar tarafından toplanan insan ve hayvan örnekleri de dahil olmak üzere kanıtları inceleyecek, virüsün kaynağının belirlenmesi konusunda çalışmalar yürütecek.

 

“BİZ İKİNCİ AŞAMADAYIZ”

Sputnik’in aktardığı habere göre, ekibin Danimarkalı üyesi Thea Fischer yaptığı açıklamada, ekibin Çin’de iki haftalık karantina süreside dahil olmak üzere 6 haftalık bir görev için “yılbaşından hemen sonra” yola çıkacağını bildirdi.

Fischer, yaptığı açıklamada “Şartnameye göre birinci aşamanın şimdiye kadar tamamlanmış olması gerekiyordu ve bazı sonuçlar almalıyız. Çin’e geldiğimizde aldığımız şey bu olursa harika olur. O zaman biz zaten ikinci aşamadayız” dedi.

Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü (OIE) uzmanlarından Keith Hamilton da açıklamasında “Misyonun çok yakında gerçekleşeceğini tahmin ediyorum” dedi.

DSÖ Sözcüsü Tarık Jasareviç ise, uluslararası ekibin mümkün olan en kısa sürede Çin’e gitmek için lojistik düzenlemeler üzerinde çalıştığını ifade ederek, “Ekibin ocak ayında seyahat etmesini umuyoruz” dedi.

DSÖ’nün yürütme kurulunun 18 Ocak’ta açılması öncesinde ocak ayı başlarında ayrılmasının beklenirken, Çin ve DSÖ üzerinde güçlü bir baskı olduğu öne sürüldü. Çin ise geçen günlerde, virüsün Vuhan keşfedilmeden önce yurtdışında var olduğunu öne sürerek, virüsün geçen yıl ithal  dondurulmuş gıda ambalajları Avrupa’da dolaştığını iddia eden bilimsel makalelere atıfta bulunmuştu.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı