Dünyanın En Dikkat Çeken 5 Tarihi Şehri

Dünya üzerinde tarihi yapılarıyla dikkatleri üzerinde toplayan, zengin mimari yapılarıyla kendine hayran bırakan bir çok şehir vardır. Farklı kültürlerin seyahat severleri ile ortak noktada buluştukları bu muhteşem şehirlere bakarken adeta tarihin derinliklerinde gezintiye çıkacaksınız.

Dünyanın En Dikkat Çeken 5 Tarihi Şehri
Yayın Tarihi: 9.08.2019 07:03:00

Farklı kültürlerin, farklı tarihi mekanların dünya üzerinde seyahat severlere en çok mutluluk izi bırakan, en çok dikkatleri üzerlerinde toplayan, farklı kültürlerin ortak noktası haline gelen bu şehirler, içinde dolaşırken sizi sanki tarihin derinliklerinde güzel bir yolculuğa çıkartıyor.

Paris, FransaFransa Cumhuriyeti; mimarisi, kültürel zenginliği, yapıtları ile Avrupa’da ‘sanatın kalbi’ olarak bilinir. Tarihi ve doğal güzellikleri sayesinde turizm yönünden  gelişmiş durumdadır. Başkenti; ülkenin simgesi haline gelen ve her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği Eyfel Kulesi’nin yer aldığı Paris’tir. Mutfak kültürü bölgelere göre değişir. Öne çıkan tatları; dünyaca ünlü şarapları ve peynirleridir. Ülkemizde de oldukça yaygınlaşan Kruvasan, Fransız mutfağına ait bir yiyecektir.

Kahire, Mısır
Piramitleri ve köklü tarihi ile dünyaca bilinen Mısır’ın 7 bin yıllık geçmişi vardır. Dünyanın yedi harikasından biri olan Keops Piramidi Mısır’dadır. Başkent Kahire; Arap dünyası ve Afrika’nın en büyük şehridir. Turistik, sanatsal ve kültürel açıdan ülkenin kalbi konumundadır. Kuzey Afrika’daki özgün mutfaklardan birine sahiptir. Kıyı şeridinde daha çok balık ve deniz ürünleri, Nil Nehri Deltası’nda pirinç ve kümes hayvanları, çölde ise yoğun olarak kuzu, koyun eti ve bakliyat tüketilmektedir.

Kyoto, JaponyaJaponya; doğası, manzarası, teknolojisi, saygılı insanlarının yanı sıra gelişmiş ekonomisi ile de adını çokça duyurmuştur. Teknoloji açısından çok gelişmiş durumda olan ülke; çizgi filmde ve bilgisayar oyunlarında dünyada ilk sıralardadır. Başkent Tokyo; bulunduğu alan, çevresinde bulunan şehirlerle birlikte 30 milyondan fazla nüfusuyla dünyanın en büyük metropoliten alanıdır. Resmi dil Japoncadır. Japon mutfağının temel yemeği hiç kuşkusuz pilavdır. Her öğün pilav tüketilmektedir. Deniz mahsullerinin de önemli bir yeri vardır. Diğer Doğu Asya ülkelerine göre daha az baharat ve yağ kullanılır. 

Atina, YunanistanYunanistan; kumsalları ve adalarıyla deniz tatili için oldukça elverişli olduğu gibi, geçmişte birçok medeniyete ev sahipliği yaptığından dolayı kültür turizmi için de çokça tercih edilmektedir. Ülkedeki 17 farklı yer UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alır. Köklü tarihe sahip olan Atina, ülkenin başkentidir.Akdeniz ve Balkan mutfağıyla benzerlik göstermektedir. Zeytinyağlı yemekleriyle dünyaca ünlüdür. Deniz ürünleri ve balık da çokça tüketilir. Yunan rakısı Ouzo en popüler içkilerinden biridir.
 

Roma, İtalya

Mimarisiyle, doğasıyla, lezzetli mutfağıyla adeta gözleri kamaştıran bir ülke İtalya. Pisa şehrinde yer alan, eğik olması nedeniyle dikkat çeken Pisa Kulesi’nin ünü dünyaya yayılmıştır. Venedik şehri; kanallarında yapılan gondol turlarıyla çok fazla ilgi görmektedir. ‘Aşıkların kenti’ olarak bilinen Roma, ülkenin başkentidir. İtalyan mutfağı, dünyanın en popüler mutfaklarındandır. Yemek kültürlerinin temelini zeytinyağı, deniz ürünleri, pirinç, peynirler, taze otlar ve hamur işleri oluşturmaktadır. Pizza ve makarna en popüler yemeklerdendir. Ülke mutfağında şarabın da çok önemli yeri vardır.


HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR