Dünyanın En Tuhaf, En İlginç, Yolsuz ve Arabasız Köyü

Arabanın olmadığı, hatta araba kullanılmaması için araba yolu bile olmadığı tuhaf bir köy. Ulaşımlarını sadece tekneler ve bisiklet olan bir kasaba düşünün. Muhteşem ve akıl almaz derecede ilginç. Böyle bir kasabada yaşamayı kim hayal etmez ki. Sizi şimdi hayallerinize uçuruyorum.

Dünyanın En Tuhaf,  En İlginç, Yolsuz ve Arabasız Köyü
Yayın Tarihi: 12.11.2018 13:36:00

Doğayla iç içe arabasız ve egzoz kokusu olmadan sağlıklı ve temiz bir hayata "merhaba" demek istemez misiniz?Hollanda'daki Giethoorn kasabasında araba kullanmanız yasak! Ulaşım  araçları tekne ve bisikletlerden ibaret. Tertemiz hava ve sağlıklı yaşam.Masallardaki gibi, "güzel mi güzel bir diyar varmış" denilen yer tam olarakta burasıdır.Çizgi film karelerine birebir benzeyen bu şahane yer çoğumuz için  gerçek olamayacak kadar imkansız bir güzelliğe sahiptir.Masalsı atmosferi olan Giethoorn, Hollanda'nın keşfedilmeyi bekleyen bir yeridir. Hollanda'da, "Hobbit köyü" olarakta bilinen bu köyü "Hollanda'nın Venedik'i" olarak da anılır.Ulaşımı ise Amsterdamdakilere çok rahat ve kolaydır. Amsterdamdan trene binip sonra otobüse binip yaklaşık üç saate bu şirin köye varabilirsiniz.Hollanda sınırları içerisinde olduğundan Schengen vizesine sahip olmanız gerekmektedir.Fantastik film karelerinden olan tatlı köyü kanallar arasından gezinerek keşfedebilirsiniz.Yeşilliklerle bezenmiş bu doğaya kavuşmanız için en ideal zaman sonbahar ve ilkbahar aylarıdır.Yaklaşık 2 bin kişilik nüfusa sahiptirler.Yollara sadece bisiklet yolu yapıldığından bisiklet ve kanallardan teknelerle geçiş yapabilirsiniz.
"Keçi boynuzu" anlamına gelen kasaba da eskiden keçi boynuzu yetişiyordu.Bu sıkıcı, monoton ve trafik sıkışıklığının olduğu gürültülü ülkelerden kurtulup, kafa dağıtmaya gelinebilicek en ideal yerdir.Yaklaşık 180 civarında köprünün olduğu Giethoorn'da evler sazlık çatıları ve tuğlalar eşsiz bir görüntü şöleni sunuyor bizlere. En güzel aktiviteler arasında botlarla kanal turu yapmak, ördekleri beslemek, dar sokaklarda kaybolmak, hobbit evleri gezmek ve parklarda uzun uzadıya dinlenmek. Yazarken huzur buldum birde gitsem Nirvanaya ulaşırım kesin.Köyün merkezinde yerel ürünlerin yanı sıra hediyelik eşyalarda alabileceğiniz mekanlar vardır.Konaklama olarak prefabrik hobbit evleri kiralama opsiyonun yanında apart oteller veya B&B konseptinde pansiyonlarda da kalınabilir.Doğa severler buraya, bir çok kamp yerleri bulunmaktadır.Karavan kiralayarak ve çadır kurarak bu tatlı köyde doğa ile başbaşa güzel dakikalar geçirebilirsiniz.Kanal kenarlarında pek çok kafe ve restorant bulunmaktadır. Hollanda peynirleri ve şaraplarından da tadına bakabilirsiniz. Bunların yanı sıra bu köyün yöresine özgü krepler ve pancakelerin tadına bakabilirsiniz. Deniz ürünleri, et ve patates gibi yemeklerde vardır. Harşlama sebze yemekleri de yöresel lezzetler arasında bulunmaktadır. Muhteşem müzik festivalleri ve eğlenceler vardır.Temmuz, ağustos ve kasım ayları boyunca pek çok müzik festivalleri ve panayırlar düzenleniyor.Çoğu ünlünün konserlerine denk gelebilir ve eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.
HABERİ PAYLAŞÇOK TIKLANANLAR