Dünyanın En Uzun Deniz Köprüsü

Deniz üzerindeki en uzun köprü olacak Hong Kong- Zhuhai- Macao köprüsü açıldı. Uzun, kısa değil de işlevi nasıl işlevi? Merak uyandıran bu devasa uzun köprünün uzunluğu mu büyüleyici yoksa işlevi mi muhteşem olacak hep birlikte göreceğiz.

Dünyanın En Uzun Deniz Köprüsü
Yayın Tarihi: 24.10.2018 11:21:00

Açılışa Çin devlet başkanı Şi Cin Ping’in yaptığı köprü tamı tamına 55 kilometre uzunluğunda ve 20 milyar dolara mal olmuştur. Geçiş ücreti 21 dolar olmasına rağmen geçmek için sadece para gerekmiyor.  Özel araç sahiplerinin ise izin belgesi alması gerekiyor.55 kilometrelik devasa  Hong- Kong Zuhai- Macau köprüsüdür.1 tünel ve 3 köprüden oluşan 20 milyar dolarlık proje yaklaşık 110 milyar liraya mal olmuştur.Köprünün geçişi ise 29,6 kilometre'dir. İşlek deniz yollarından birinin üzerine yapılan köprü için yapay bir ada inşaa edilmiştir. Bu ada için 400 bin ton çelik kullanımı olmuştur.Tamı tamına 8 yılda tamamlanan bu devasa köprü projesi için denizin 40 metre derinliğine 6,7 kilometre uzunluğunda su altı tüneli yapılmıştır.Köprü açıldıktan sonra 4 saatlik yol 45 dakikaya inecektir.Fakat köprünün Çin sembolik anlamı da  büyüktür.Aktivistler, köprünün Pekin’in 1997 yılında Çine bağlanan Hong-Kong üzerindeki büyük etkisini arttırmak amaçlı bir güç gösterisi olduğunu söylüyorlar.2030 yılına kadar 29 bin araç ve 126 bin yolcu geçmesi düşünülüyor. 
 ;HABERİ PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİDEFİLELER
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X