Dünyanın İlk Kripto Para Birimi: Bitcoin 10 Yaşında

Dünyanın ilk kripto para birimi olan Bitcoin 10 yaşında. Peki gelecek 10 yıl için Bitcoin tahminleri neler?

Dünyanın İlk Kripto Para Birimi: Bitcoin 10 Yaşında
Yayın Tarihi: 26.10.2018 11:45:00

31 Ekim 2008 tarihinde, dünyanın gördüğü en kötü finansal krizlerden birinin ortasında, Satoshi Nakamoto isimli bir kişi veya grup tarafından geleneksel bankacılık sistemine bir alternatif sunmayı öneren makale yayınlandı. 

"Bitcoin: A Peer to Peer Electronic Cash System" başlıklı makale, kriptografi ve bilgisayar biliminin sosyal, ekonomik ve politik açıdan işe yarayacak bir rota belirleyeceğine inanan "Cypherpunks" adında bir kesime gizli bir mail listesi gönderildi. 

Yaklaşık 2 ay sonra, 3 Ocak 2009'da, ilk kripto para birimi resmi olarak bitcoin ağı şeklinde başlatıldı. Birkaç yıl içinde, 10 milyar doların üzerinde bir değere sahip oldu ve en sonunda 300 milyar doların üzerinde bir değere ulaştı. 

Ancak bu başarıya rağmen, ortaya çıkmış olan bitcoin ve binlerce kripto para, hala ana akımın içine giremeyen bir teknolojidir. ABD merkezli yatırım şirketi Rambus'un baş teknoloji sorumlusu Chakib Bouda, "Bitcoin çıkarıldı ve kripto para piyasasının lideri olarak görülüyor olsa da, pek az kişi tarafından benimsendi." diyor. "Kullanıcılar arasındaki kafa karışıklığı belli bir rol oynamış olsa da, son yıllarda bitcoin ve diğer kripto paraların başarısızlığa uğramasının en büyük nedeni güvenliktir. 2018'in ilk 6 ayında sadece 761 milyon dolarlık bitcoinin çalınması ile, yıl sonuna kadar borsalardan çalınan miktarın yıl sonuna kadar 1.5 milyar doları bulacağı uzmanlar tarafından tahmin ediliyor." diye ekliyor. 


Bu sorunların üstesinden gelmenin anahtarı, Bouda'nın önerdiği gibi, hem güvenli hem de kullanımı kolay kripto para birimi fonlarına erişmek ve biraz daha özelleştirmek. Bunu yapmanın yollarından biri, finans sektöründe kullanılan şifreleme teknolojilerini, insanların modern para biriminden bekledikleri güvenlik ve kullanılabilirlik seviyelerine kadar getirilmesi olabilir. 

Bouda, "Bu güvenli sistem bir kez gerçekleştiğinde, şüpheyle yaklaşanların bitcoine bakış açıları değişecek. Yani bitcoin gibi kripto paralar, İngiltere devlet hazinesi tarafından 'Vahşi Batı' olarak tanımlanmışken, 10 yıllık bir süre içinde bitcoinin ana akım haline geleceğini ve dikkate değer ölçüde farklı bir itibara sahip olacağını umuyoruz." diyor. 

Eğer bitcoin itibarını bu konuma getirebilirse, mobil cüzdanlar aracılığı ile bir sonraki doğum gününe kadar herkesin cebine girmeyi başarabilir. Online ticaret platformu eToro'nun İngiltere genel müdürü Iqbal Gandham, " Önümüzdeki 10 yılda, bitcoin para transferi ve ödeme söz konusu olduğunda bir norm olarak kabul edilebileceği görülüyor. Her başlangıç fikrinde olduğu gibi, ilk günler her zaman risklidir ancak bunların şu anda çok az ve uzak olduğunu hissedebiliyorum." diyor. Alternatif olarak başka bir kripto para birimi, bitcoin geliştiricilerinin gerekli teknolojiyi uygulayabilmesinden önce güvenli ve uygun bir ödeme yöntemi haline gelirse, dünyanın en popüler kripto para birimi olarak bitcoinin yerini alabilir. Bu Londra merkezli bir finansal danışmanlık firması olan deVere Group'un kurucusu ve CEO'su olan Nigel Green'in görüşüdür. Green, bitcoinin etkisinin kripto para sektöründe önemli ölçüde azalacağını öne sürdü, ancak toplam kripto pazarı en az yüzde 5 oranında büyüyecek. Green, "Bitcoin, kripto para birimi devrimini başlatan şeydi ve dünyanın para işleme biçimini değiştirdi. Her şey bitcoin ile başladı." diyor. 

"Kimsenin planlarını bozmak istemem ama bitcoinin kripto para birimi sektöründeki nüfuzunun ve hakimiyetinin ikinci on yılda büyük ölçüde azalacağına inanıyorum. Bunun nedeni, kripto para biriminin toplu olarak benimsenmesi ile birlikte daha fazla dijital mal varlığının hem özel sektörde hem de kamu sektöründeki kuruluşlar tarafından başlatılacağından kaynaklanmaktadır. Bu, bitcoin için rekabeti arttıracak ve pazar payını değiştirecektir. Ayrıca mevcut ve henüz piyasaya sürülmemiş kripto para birimleri tarafından sunulan üstün teknoloji, özellik ve sorun çözümleri ile bitcoini etkileyecek gibi görünüyor." diye ekledi.

Eğer deVere CEO'sunun tahmini doğruysa, büyük kurumsal ve perakende yatırımcılardan gelen destek, kripto para piyasasını 2028 yılına kadar 20 trilyon değere ulaştıracak.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR