E-Devlet'te 2 Yeni hizmet! Milyonlara güzel haber

E-Devlet'te yeni dönem. E-Devlet üzerinden artık bu sorgunuzu yapabilirsiniz. E-Devlet üzerinden milyonlara güzel haber geldi. E-Devlet üzerinden artık en çok yoran işlemleri yapabilirsiniz. İşte E-Devlet yeni müjde.

E-Devlet'te 2 Yeni hizmet! Milyonlara güzel haber
Yayın Tarihi: 25.12.2019 21:09:00

E-Devlet'te yeni dönem. E-Devlet üzerinden artık bu sorgunuzu yapabilirsiniz. E-Devlet üzerinden milyonlara güzel haber geldi. E-Devlet üzerinden artık en çok yoran işlemleri yapabilirsiniz. İşte E-Devlet yeni müjde.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, elektrik ve doğalgaz abonelik feshinin e-devlet üzerinden yapılabileceğini açıkladı.
Dijjital Dönüşüm Ofisi kararı sosyal medya hesabından duyurdu.

İşte yapılan duyuru

Size güzel bir haberimiz var! Yıl bitmeden tüm Türkiye'de doğal gaz ve elektrik için abonelik, fesih ve sorgulama işlemleri Dijital Türkiye Portalinde.

3 gün sürüyordu!

Hem doğalgaz hem elektrik için sıraya girip, sürekli olarak gaz ve elektrik açtırma kapatma işlemleri sürüyordu. Artık çok kısa sürede bu işlemleri yaptırabilirsniz.

E-Devlet yeni dönem!

e-Devlet Kapısı'ndan 5 bin 75 farklı hizmet sunulurken; bunların 2 bin 535'i devlet, 2 bin 88'i belediye, 396'sı özel kurum, 54'ü de su ve kanalizasyon hizmetlerinden oluşuyor.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, Kamu Bilişimcileri Derneğince Antalya'da düzenlenen "4. Kamu Bilişim Zirvesi"nde 2008'de başlatılan e-Devlet sisteminin gelişmiş verimlilik, maliyet azaltma ve tasarruf sağladığını söyledi.


e-Devlet'in avantajlarından birinin kağıt temelli sistemlere göre verimliliğin artmasını sağlamak olduğuna vurgulayan Koç, kağıt temelli işlerin e-Devlet kanalıyla elektronik ortamdan sunulmasının insan gücüne olan ihtiyacı azalttığını kaydetti.

Böylece, sürecin daha az çalışanla yürütülmesi ve dolayısıyla işletme maliyetlerinin azalmasını sağladığına değinen Koç, vatandaşların, e-Devlet Kapısı'ndan günün her saati fiziki olarak hiçbir kamu kurumuna gitmeden anlık olarak hizmet alabildiğini bildirdi.

Bu durumun ciddi zaman tasarrufu sağladığını anlatan Koç, e-Devlet'in işletmeler ve vatandaşlar ile devlet arasında daha iyi, kolay iletişim sağladığını ifade etti.

"E-DEVLET KAPISI'NDAN 5 BİN 75 FARKLI HİZMET SUNULMAKTA"

e-Devlet'in kamu kurumları ve vatandaşlar için süreçleri basitleştirmeye yardımcı olduğunu, devlet bilgi programlarına ve hizmetlerine erişimi kolaylaştırdığını aktaran Koç, vatandaşların, istedikleri zaman ve istedikleri yerden devlet dairelerine ve acentelerine fiziksel seyahat gerekmeksizin etkileşim kurabileceklerini söyledi.

Koç, sistem sayesinde kişilerin kendilerine ait verileri anlık olarak gördüğünü, süreçleri online olarak takip edebildiğini dile getirdi.

Koç, e-Devlet kullanıcı sayısının 2008'de 6 bin 990 kişi olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"e-Devlet kullanıcı sayısı 44 milyon 585 bin 564 kişiye ulaştı. 2008 yılında 5 bin 747 olan giriş sayısı da bu yıl 1 milyar 9 milyon 512 bine ulaştı. Her yıl bu sayılar artıyor. e-Devlet Kapısı'ndan 5 bin 75 farklı hizmet sunulmakta. Bunların 2 bin 535'i devlet kurumu hizmetleri, 2 bin 88'i belediye hizmetleri, 396'sı özel kurum hizmetleri, 54'ü su ve kanalizasyon hizmetlerinden oluşuyor. Bu yıl 944 yeni hizmet e-Devlet Kapısı'na entegre edildi. Kamu hizmetlerinin e-Devlet Kapısı'na entegre edilmesi çalışmaları devam etmektedir."

EN FAZLA KULLANILAN KURUM SOSYAL GÜVENLİK KURUMU

e-Devlet üzerinden en fazla kullanılan kurumun Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) olduğuna dikkati çeken Koç, "Kullanıcılarımız e-Devlet üzerinden 234 milyon 641 bin kere 4A hizmet dökümü, 143 milyon 847 bin kere dava dosyası sorgulaması, 121 milyon 542 kez vergi borcu sorgulaması, 70 milyon 535 bin kez mobil hat sorgulaması yaptı ayrıca SGK tescil ve hizmet dökümü, araç plakasına yazılan ceza sorgulaması, e-bordro hizmeti, icra dosyası sorgulaması, tapu bilgileri sorgulaması, yükseköğretim mezun belgesi sorgulaması da en fazla tercih edilen hizmetlerden oldu" diye konuştu
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR