Bizimle iletişime geç

Son Dakika Güncel Haberler, Ekonomik ve Finansal Gelişmeler

Ekonomi

7 Aralık 2020 Pazartesi 14:05:53

Ekonomistler Ne Diyor? Türkiye Ekonomisi Nereye Doğru Gidecek?

Türkiye ekonomisi artık büyük bir çıkmazın içine girdi. Özellikle 2020 yılı içerisinde yaşanan Korona virüs salgını sebebi ile insanlar işsiz kaldı, ülke içerisinde üretim durma noktasına geldi. İnsanlar büyük bir durgunluğun yaşandığının farkında mecburen.

Halk para harcamaya korkar oldu, parası olan döviz, altın ve borsa gibi çeşitli yatırımlarla TL’den kurtuluyor ve diğer yatırım araçlarına yöneliyor. Parası olmayan kişiler için ise zaten bir durum yok. Asıl önemli olan ise parası olandan değil parası olmayandan vergi cezası, vergi ödemeleri ve yüklü miktarda para akışı sağlanıyor olmasıdır. İnsanlarımızın sırtındaki bu ağır yükün ne zaman kalkacağı tam olarak bilinemiyor olsa da bu ekonomik krizin daha ne kadar süreceği ile ilgili bazı ekonomistler kendilerince yorumlar ve tahminler yapıyor. Durumun ne zaman düzeleceğini hiç kimse net olarak bilemez ama durumun nasıl düzeltilebileceği konusunda hemen hemen tüm ekonomistlerin hemfikir olduğu bir konu var.

Elinde altın olanlar seviniyor, dolar olanlar seviniyor. Parasını TL’den çekip döviz ve altına yatıran kişiler için değişen bir durum yok gibi görünüyor ama altın ve dövizi almak için yine TL kullanılıyor. Sonuç olarak bu altın ve döviz alamayanların değil hepimizin ortak sorunu. Cumhurbaşkanı’ndan sıradan vatandaşına kadar herkesi birebir ilgilendiren bu sorun ile alakalı hükümet kanadında düzenli değişiklikler yapılıyor. Hepimizin bildiği gibi Maliye Bakanı istifa etti ve yerine Lütfi Elvan getirildi. Merkez Bankası’nda da benzeri uygulamaya giden Cumhurbaşkanlığı ilerleyen süreçte ne gibi bir yol izleyecek hala bilinmiyor. Ama ekonomik buhranın bir an önce giderilmesi gerekiyor. ABD’nin, Almanya’nın ve İngiltere’nin ekonomik yaptırım tehditleri, borsanın düzenli olarak manipülasyona uğruyor olması, altın fiyatlarının çığ gibi yükseliyor olması hepimizi ürküten bazı durumlar. Ama bu durumlardan nasıl kurtulacağımızı konuşmamız gerekiyor artık. Sorunlar ve problemlerin tartışılması bir fayda sağlamayacak. İşte ülkemizin içerisinde bulunduğu bu zor durumun ne gibi yöntemlerle ortadan kaldırılacağına dair açıklamalar yapan ekonomistlerin düşünceleri…

Merkez Bankası daha önceden faizleri artırırken, “Ben olsam faizleri artırmam” diye yazmıştım.

Beni dinleyen olmadı. Faizler arttı, arttı. Bu çizgilere ulaştı. Ama bazıları için yetersiz. Enflasyonu düşürmek için gene faiz artırımına gidilmesi isteniyor.

 1) Faiz tek paralı ülkelerde ekonomiyi yönlendirir.

Türkiye çift paralı bir ülkedir. Türk Lirası’yla dolar yan yana işlem görüyor. Herkesin cebinde dolar var. Dolarla alışveriş yapılabiliyor. Bankalardaki tasarrufun yarıya yakını dolar. Devlet dolarla borçlanıyor. Dolarla ihale yapıyor. İnsanlar geleceği değerlendirirken, Türk Lirası değil, dolar kullanıyor.

İşte bu ortamda Merkez Bankası, Türk Lirası’yla ekonomiyi yönlendiremiyor.

 2) İki paralı ülkelerde döviz fiyatı öne çıkıyor.

Tek paralı ülkelerde, Merkez Bankası para miktarını kısınca, tüketicinin harcamaları kısılıyor. Üretici daha az yatırım yapıyor. Özetle, ekonomi soğuyor. Ekonomi soğuyunca da enflasyon düşüyor.

Çift paralı ülkelerde ise Merkez Bankası faizi yükseltince ülkeye dolar girişi artıyor. Dolar girişi artınca, dolar ucuzluyor. Tüketici ucuz dolarla daha fazla harcama yapıyor. Yatırımcı ucuz dövizle yatırımlarını artırıyor. Sonuç olarak ekonomi ısınıyor, enflasyon yükseliyor.

3) Bugünkü enflasyonun nedenlerinden biri, yüksek dolar fiyatıdır. Yüksek faizdir.

Merkez Bankası, dolar fiyatını sınırlamak için, yüksek faiz uygulamasını sürdürdü. Dolar fiyatının aşağıya çekilmesi için yapılan çabalar enflasyonun sınırlandırılmasını engelledi.

4) Yüksek faizi kim istiyor?

Türk ekonomisinde, yatırım, üretim yapacaklar hiçbir zaman % 20’yi aşan faizi istemezler. Tüketiciler % 20’ye yakın faizden hoşlanmazlar. Yüksek faizi isteyen piyasalar, başka piyasalar.

Türkiye’de bir de para piyasaları var. Bu piyasalar bizim bildiğimiz Anadolu piyasalarına benzemiyor. Bu piyasalar paranın alıp satıldığı, para ticaretinin yapıldığı piyasalar.

Bunlar büyük ölçüde yurt dışındaki finans merkezlerine yönlendiriliyorlar.

Piyasalar için faizin yüksekliği kârlılığı artırıyor. Ülkeye dolar girişi yavaşladıkça, piyasalarda “Yükselt faizi” beklentisi oluşuyor.

 

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı