Ekstra Bir Bira Veya Şarap İçmek Ömrü 15 Dakika Kısaltıyor

Önerilen haftalık alkol limitinin (haftada beş) üzerinde sadece bir bardak şarap veya bira içmek, yaşam sürenizi 15 dakika azaltabilir.

Ekstra Bir Bira Veya Şarap İçmek Ömrü 15 Dakika Kısaltıyor
Yayın Tarihi: 16.04.2018 13:01:00

Alkol ile ilgili yapılan son çalışmada çok çarpıcı bir veri elde edildi. Araştırmacılar, haftada 100 g'dan fazla alkol içmenin, felç, ölümcül anevrizma, kalp yetmezliği ve ölüm riskini artırdığını buldu. Yani limitin üzerinde alkol içmenin sigaranın verdiği zararlara benzediğini söyleyebiliriz.

40 yaşın üzerinde tavsiye edilen günlük limitin üzerinde alkol içme riskinin sigarayla karşılaştırılabilir olduğunu söyleyen Cambridge Üniversitesi'nde Profesör David Spiegelhalter, “Günde iki taneden fazla içmek ölüm oranlarını hızla yükseltiyor.” dedi. Her akşam bir bardak kırmızı şarabı içmenin kalbimizi sağlıklı tutmaya yardımcı olacağı düşünülebilir. Araştırmada 5 standart 175ml kadeh şarap veya haftada 5 pintin üst güvenlik limiti olduğunu söylüyor - yaklaşık 100 g alkol ya da toplamda 12.5 birim. Bundan daha fazlası inme, ölümcül anevrizma (göğüste yırtılmış arter), kalp yetmezliği ve ölüm riskini arttırır.

Çalışma, 19 ülkede yürütülen 83 araştırmada, yaklaşık 600.000 güncel içiciden alınan verileri içeriyordu. Katılımcıların yaklaşık yarısı haftada 100 g'dan fazla ve %8.4'ü haftada 350 g'dan fazla içtiğini bildirmiştir. Gerçekleşen ilk ölümler haftada 100 gr'dan fazla, yani beş ila altı bardak şarap veya bira bira içtiğinde yükseldi.

Yapılan bilimsel araştırma da alkol ile ilgili faydalı bir bulguya da rastlandı. Çalışmada alkolün, ölümcül olmayan kalp krizi olasılığını azalttığı tespit edildi. ;HABERİ PAYLAŞ

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ