Elektrik Doğalgaz Su Faturaları 6 Ay Ertelenecek mi? Yapılandırma Yapılacak mı?

Korona virüs önlemleri arasında elektrik, su, doğalgaz, telefon ya da internet gibi faturalar için gerekli önlemler alınacak mı? Faturalar ertelenecek mi? Ya da yapılandır yapılacak mı? Korona virüs çerçevesinde alınan tedbirler kapsamında fatura ödemelerine ilişkin bir düzenleme gerçekleştirilecek

Elektrik Doğalgaz Su Faturaları 6 Ay Ertelenecek mi? Yapılandırma Yapılacak mı?
Yayın Tarihi: 21.04.2020 22:14:00

Korona virüs önlemleri arasında elektrik, su, doğalgaz, telefon ya da internet gibi faturalar için gerekli önlemler alınacak mı? Faturalar ertelenecek mi? Ya da yapılandır yapılacak mı? Korona virüs çerçevesinde alınan tedbirler kapsamında fatura ödemelerine ilişkin bir düzenleme gerçekleştirilecek mi? Soruların cevabını haberimizde bulabilirsiniz…

Sayın Ahmet Davutoğlu korona virüs tedbirleri açısından vatandaşlar için yeni bir öneride bulundu. Faturaların ödenmesi hakkında gerekli tedbirler getirilmesi için öneri getirdi. Sayın Ahmet Davutoğlu vatandaşların korona virüs salgını nedeniyle vatandaşların evlerinden dışarı çıkmaması amacıyla doğalgaz ya da elektrik gibi faturaların ertelenmesi konusunda yeni bir önerilerde bulundu.

Elektrik ve Doğalgaz Faturaları 6 Ay Ertelensin

Günümüzde vatandaşlar elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi faturaları ödemek için maalesef sokağa çıkmaktadır. Böylelikle bu duruma çözüm getirmek için yeni öneri Sayın Ahmet Davutoğlu’ndan geldi. Sayın Ahmet Davutoğlu Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşım sonucunda Elektrik ve doğalgaz gibi faturaların hükümet tarafından ertelenmesi gerektiğini ve taksitlendirme imkânını vatandaşlara sunulması gerektiği hakkında öneride bulundu.
Böylelikle Sayın Ahmet Davutoğlu vatandaşları düşünerek yaptığı bu öneri doğrultunda elektrik ve doğalgaz faturaları ertelenecek mi? Sorusunun cevabını vatandaşlar beklemektedir.


Son Dakika Haberi! Elektrik ve Doğalgaz Faturaları Ertelendi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşma yapmasının ardından Sayın Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a bu konu hakkında sorular yöneltildi. Sayın Berat Albayrak vatandaşlar için gerekli adımların atıldığını ve aynı zamanda ihtiyaç durumunda faturaların yapılandırılması işlemlerinin gerçekleştirileceği hakkında bilgileri söyledi.
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu korona virüs salgını ile mücadele kapsamına girerek gerekli açıklamayı yaptı. Elektrik ve doğalgaz faturaları 3 ay ertelendi. Böylelikle vatandaşların ödeme zorluğu çekmeyeceği bildirildi. Aynı zamanda ertelemeyle birlikte daha sonra yapılandırma işlemlerinin de gerçekleştirileceği bilgisi verildi.

Elektrik ve Doğalgaz Faturaları İçin Alınan Kararlar!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından alınan yeni kararlar doğrultusunda pek çok gelişme yaşandı. Bundan böyle elektrik, doğalgaz ve su faturalarında 3 ay boyunca sayaç okuması yapılmayacak. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) bu kararı almasındaki amacı Korona virüs etkisinden bir an evvel kurtulabilmektir. Eğer izin verilseydi on binlerce sayaç okuma görevlisi dolaşım halinde tüm bina, sayaç, posta kutuları ve gerektiğinde insanlarla temas halinde olacaktı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) bu kararı ile beraber Korona virüsün etkisini azaltacağını düşünüyor.
  • Okunmayacak olan faturaların sayaçları, daha önceki geçmiş faturalar bakımından düzenlenecek. Bundan böyle üç ay süreyle hem doğalgaz hem elektrik sayaçları okunmadan fatura düzenlenmesi yapılacak.
  • Bu yeni düzenleme hem tüketicinin hem toplumun hem çalışanların sağlığını kontrol altında tutacak.
  • Bu yeni alınan kararlar doğrultusunda ‘Kıyasen Fatura Düzenleme’ aşamasına geçilmiştir. Bu sayede doğalgaz ve elektrik sayaçlarında okunma yapılmayacak. Daha önceki geçmiş faturaların ortalaması alınacak.
  • İçişleri Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu genelge kapsamında faaliyeti geçici süreliğine durdurulan işletmelere ait sayaç okuma işlemleri ertelenecektir.
  • Tüketicilerin faturaları hakkında fatura ve tüketim miktarlarının tüm bilgi ve kontrolleri kurumun internet sitesinde ya da e- devlet aracılığıyla yapılabilecektir.

HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR