Emekli Maaşları Değişti! Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Emekli Maaşı Ödemesi Alırım? 4A ve 4B SGK Emekli Aylığı Maaşı Nasıl Hesaplanır?

İnsanların hayatlarını sürdürebilmeleri adına ihtiyaç duydukları en önemli şeylerden bir tanesi hiç şüphesiz ki paradır. Para kazanabilmek amacıyla insanlar iş hayatına girerler ve uzun bir dönem çalışırlar. Bu süreç sonrasında ise emekli olurlar. Emekli olan kişiler her ay belirli bir maaş ödemesi

Emekli Maaşları Değişti! Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Emekli Maaşı Ödemesi Alırım? 4A ve 4B SGK Emekli Aylığı Maaşı Nasıl Hesaplanır?
Yayın Tarihi: 3.10.2020 22:34:00

İnsanların hayatlarını sürdürebilmeleri adına ihtiyaç duydukları en önemli şeylerden bir tanesi hiç şüphesiz ki paradır. Para kazanabilmek amacıyla insanlar iş hayatına girerler ve uzun bir dönem çalışırlar. Bu süreç sonrasında ise emekli olurlar. Emekli olan kişiler her ay belirli bir maaş ödemesi alırlar. Fakat emeklilik için belirli bir yaş koşulu bulunmaktadır. Bu hususta insanlar emekli olduktan sonra ne kadar maaş alacaklarını yoğun bir şekilde araştırırlar. Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Emekli Maaşı Ödemesi Alırım? Detaylar haberimizde sizlerle...

Ülkemizdeki bir çok insan uzun süren çalışma hayatlarından sonra ya da çalışma hayatlarını sürdürürken "bugün emekli olsam ne kadar maaş ödemesi alırım?" sorusunun yanıtını merak ediyorlar. Özellikle de emeklilik yaşını hesaplama prim günleri ile maaş hesaplama gibi işlemler vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Peki bugün emekli olan bir kişi ne kadar maaş alır? Ne kadar emekli maaşı alacak olduğu nereden hesaplanmaktadır? 

NE KADAR EMEKLİ MAAŞI ALIRIM?

Ne kadar emekli maaşı alırım sorusunun yanıtı bir çok vatandaşımız tarafından yoğun bir şekilde araştırılıyor. Kişilerin ne kadar emekli maaşı alacakları günümüzde kolay bir şekilde öğrenilebiliyor. Artık bir işte çalışan herkes emekli maaşlarının ne kadar olacağı sorusunun yanıtını bulabiliyor. Kişiler emekli maaşlarını öğrenmek için https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ bu internet sitesi adresine girerek ilgili yerleri doldurmaları gerekmektedir. Sonrasında ne kadar emekli maaşı alacak oldukları ortaya çıkacaktır.

BUGÜN EMEKLİ OLSAM MAAŞIM NE KADAR OLACAK?

Uzun bir süredir çalışma hayatına devam eden kişilerin en büyük hayalleri arasında emekli olma hayali yer almaktadır. Kişiler hangi tarihte emekli olabileceklerini internet üzerinden öğrenebilirler. Uzun yıllardır çalışmakta olan kişiler ne zaman emekli olacaklarını ve emekli olduklarında ne kadar maaş ödemesi alacaklarını merak eder ve bu konuya ilişkin araştırmalar yaparlar. Emekli olma hayali kuran kişiler bu sorun cevaplarına internet üzerinden ulaşabilmektedirler. 

https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ internet sitesi adresine giriş yaparak kişiler emekli olduklarında ne kadar maaş alacaklarını öğrenebilmektedirler. Emekli maaşının ne kadar olduğunu öğrenmek isteyen kişilerin bazı bilgilere ihtiyacı bulunmaktadır. Bugün emekli olsam ne kadar maaş alacağım sorusunu araştıran kişiler şunları bilmelidir:


- T.C. Kimlik Numarası
- SSK Sicil Numarası
- Baba Adı
- Nüfus il
- Doğum Tarihi

belirtilen bu bilgiler ile https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ internet adresine giriş yapan kişiler emekli oldukları taktirde ne kadar emekli maaş ödemesi alacak olduklarını kolay bir şekilde öğrenebilirler.

EMEKLİ MAAŞI NASIL HESAPLANIR?

Emekli maaşı hesaplama her sene en fazla araştırılan konular arasında yer almaktadır. Çalışma hayatını sürdüren milyonlarca insan tarafından bu konu oldukça büyük bir merak uyandırmaktadır. Emekli maaşı hesaplaması yapılırken bir çok faktör dikkate alınmalıdır. Emekli maaşı çalışılan süre, ödenen prim miktarı gibi bir çok spesifik kritere göre hesaplanıyor. Uzun süre çalışan ve yüksek prim ödemesi gerçekleştiren sigortalı kişilerin daha yüksek maaş aldığı görülmektedir. 

Şu husus da bilinmelidir ki; Ocak ve Temmuz aylarında enflasyon farkına göre senede iki defa zamlanan emekli maaşları hak sahibinin istediği herhangi bir banka şubesine yatırılmaktadır. Emeklilik maaşı hesaplama şekillerden bazıları ise şu şekildedir;

4A (SSK) Çalışanları için emeklilik aylığı hesaplaması: https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ internet adresine giriş yaparak önünüze gelecek olan sayfada T.C. Kimlik numaranızı, SSK Sicil numaranızı, Baba adınızı, Nüfusa kayıtlı bulunduğunuz ili ve son olarak ise doğum tarihinizi girmeniz gerekmektedir. Ardından Sorgula butonuna tıkladığınızda emeklilik aylığı hesaplama işleminiz tamamlanmış olacaktır.

4B (BAĞ-KUR) Çalışanları için emeklilik ylığı hesaplaması:

https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ internet adresine giriş yaparak önünüze Şimdi Doğrula butonu gelecektir. Bu kısmı geçtikten sonra T.C. kimlik numaranız ile E-Devlet şifrenizi girmeniz istenir. Yönlendirilmiş olduğunuz sayfada Kurumu yazan kısmından esnaf mı yoksa tarımla mı uğraşmakta olduğunuzu seçmelisiniz. Ardından Sorgula seçeneğine tıkladığınızda işleminiz tamamlanmaktadır.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR