Bizimle iletişime geç

Son Dakika Güncel Haberler, Ekonomik ve Finansal Gelişmeler

Ekonomi

11 Aralık 2020 Cuma 23:01:05

Emeklilere beklenen müjde geldi! Aralıkta bir kereye mahsus ödeme yapılacak!

Hayatımızda büyük bir etki yaratan korona virüs salgını nedeniyle birçok kişi maddi anlamda zorluklar çekmeye başladı. Bu zorlukların başında alınan paraların yetersizliği veya işsizlik geliyor. Yaşanan korona virüs süreçlerinde çalışanların yanı sıra birçok emekli vatandaşımız da maddi anlamda sıkıntılar çekmeye başladı. Devlet tarafından sağlanan birçok yardım veya desteklere bir yenisi daha eklendi.

Emekliler tarafından bu zorlu süreçte beklenen müjdeli haber geldi. 1 Aralık tarihinden itibaren yalnız ya tek sefer olmak üzere devlet tarafından ödemeler yapılacak. Son zamanlarda yaşanan işsizlik veya ekonomik anlamda çekilen sıkıntılara kökten bir çözüm bulunamıyor olması emekliler için de büyük sorunlar yarattı. Çalışma hayatına aktif olarak devam eden veya emekli olmuş olan vatandaşlar arasında asla fark etmeden devlet tarafından nakdi yardımların ne yapılacağı konusunda merak söz konusu.  Emekli olan vatandaşlar ya da hala çalışma hayatında olanlar için ikinci bir tazminat hakları da geldi. Kıdem tazminatları ile beraber sıfırlanma yaşayan emekli vatandaşların emeklilikten sonraki süreçte de tazminatlar ile almaları için haklar sunuyor.

Emekli olduktan sonra çalışma hayatına devam eden vatandaşların ikinci çalışma süreçlerinde kazandıkları kıdem tazminatlarını almak için hak kazanacaklar. Bu sayede ikinci olarak çalıştıkları işten de bir kazanç sağlayabilecekler. Emekli olan vatandaşlar emek verdikten sonra kıdem tazminatı sıfırlamış olan kişiler emekli aylıklarını durdurarak tekrar çalışmaya başlayabilirler ve çalışma hayatında aktif olarak rol alabilirler. Emekli olduktan sonra dilekçe vererek emeklilik feshi yapan vatandaşlar yeniden SSK ile çalışma hayatına devam edebilecekler. Bu sayede emekli olan vatandaşlar için olumlu anlamda birçok düzenleme yapıldığı görülmüş olacak. Aynı zamanda 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren emekli olan kişilerin eğer sigortalı çalışma isteği yeniden oluşursa 2 farklı seçenek ile yeniden iş hayatları dönüş yapabilirler. Bu iki seçenekten birini seçebilirler. Ya aldıkları emekli aylıklarından vazgeçecekler ya  da SGK destek primlerine tabi bir şekilde çalışma hayatına devam edecekler. Yeniden iş hayatına dönmek isteyen emekli vatandaşlarımız için bu iki seçenekten birini seçmeleri ve kendilerine en uygun olanına uygulamaları en doğru olan seçenek olacaktır.

İKİNCİ KEZ KIDEM TAZMİNATI ALACAK KİŞİLER HESAPLAMALARINI NASIL YAPABİLİRLER?

Uzun seneler çalışıp emekli olmuş vatandaşlarımız bir süre sonra yeniden çalışmaya başladıklarında o arada geçen süreyi ikinci kez kıdem tazminatı olarak hesaplayabilirler. Kendi isteği haricinde yeterli bir sebep gösterilmeden işinden ayrılmasına sebep olunmuş kişiler de bu haklardan yararlanabilirler. 20 yıl boyunca aralıksız bir şekilde aynı işyerinde çalışan kişilerin kıdem tazminatı almak için hak kazandıktan sonra tekrar aynı veya istedikleri farklı bir yerde çalışmaya hakları olur.  3 yıllık süreç içerisinde aktif bir şekilde çalışmaya devam ederlerse de 3 yıllık süre üzerinden kıdem tazminatı hesaplaması yapılarak almak adına hak kazanırlar.

Bu ve bunun gibi pek çok hakka sahip olan emekli vatandaşlarımızın dikkatli bir şekilde araştırma yaparak ve bilgi sahibi olarak çalışma hayatlarına geri dönmeleri veya bir kereye mahsus olarak ödenecek parayı almaları çok önemlidir. Devlet tarafından bu zor süreçlerde emeklilere tanınan bu fırsatlarda yalnızca bir kereye mahsus olması gözden çıkarılmamalıdır. Ayrıca başvuru şartları var ise mutlaka dikkatli bir şekilde incelenmeli ve size uygun olup olmadığı değerlendirilerek ona göre başvuru yapılmalıdır. Tüm bunları dikkate alarak ne dikkatimi çekti inceleyerek sizler de devlet tarafından emekliler için sağlanan bu fırsatlardan kolaylıkla yararlanabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı