Emeklilik borçlanması yapamayanlar dikkat! Bunu uygularsanız hemen borçlanma yapabileceksiniz

Milyonlarca SSK, SGK ve Bağ-Kur’luyu ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Ülkemizin en büyük problemlerinden bir tanesi olan erken emeklilik konusu ciddi bir süreç almaya başladı.

Emeklilik borçlanması yapamayanlar dikkat! Bunu uygularsanız hemen borçlanma yapabileceksiniz
Yayın Tarihi: 15.07.2020 16:43:00

Milyonlarca SSK, SGK ve Bağ-Kur’luyu ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Ülkemizin en büyük problemlerinden bir tanesi olan erken emeklilik konusu ciddi bir süreç almaya başladı. Özellikle erken emekli olmak isteyen ancak bir türlü emekli olamayan vatandaşlarımız için sürekli olarak yeni çarelerin arandığı bilinen bir gerçek haline geldi. Eğer siz de erkenden emekli olmak istiyorsanız hemen bu uygulamayı gerçekleştirerek erkenden emekli olabilirsiniz. Yapmanız gereken sadece ilgili kurumlara gerekli olan ödemeleri yapmak olacak. Eğer bu ödemeleri hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirseniz hemen erkenden emekli olabilirsiniz. Vatandaşlarımızın erken emeklilik konusunda ciddi bir süreç yaşadığı biliniyor. Ayrıca bu durumun sadece ülkemizde değil tüm Avrupa ülkelerinde de geçerli olduğu biliniyor. Yani bu sadece bizim bir problemimiz olarak değil tüm vatandaşlarımızın yaşadığı problemlerden bir tanesi.

Eğer siz de erken bir süre içerisinde emekli olmak istiyorsanız önceliğiniz her zaman çeşitli borçlanmaları yaparak erken emekli olabilmek olabilir. Ancak ülkemizde herkesin borçlanma hakkı yoktur. Zira doğum borçlanması sadece sigortalı çalışırken doğum yapmış olan kadınlar için geçerlidir, askerlik borçlanması ise sigortalı çalışırken askere giden ve askerlik hizmetini yerine getiren vatandaşlarımızın uygulayabilecekleri bir borçlanma modelidir. Bu nedenle herkes bu erken emeklilik borçlanmalarından faydalanamaz. Eğer siz de bu borçlanmalardan faydalanmak istiyorsanız öncelikli olarak 2943 TL tek seferlik borçlanma hakkınızı kullanmanız gerekmektedir. Devletimiz, kadınların doğum yapmaları halinde her bir çocuk doğumu için kendilerine iki yıl erken emeklilik hakkı verir. Ancak bu erken emeklilikten faydalanabilmek için öncelikle canlı doğum yapmadan önce sigortalı olarak çalışıyor olmanız gerekmektedir. Eğer canlı doğumdan önce sigortalı olarak çalışmıyorsanız doğum borçlanması yapma hakkınız olmaz. Ancak devletimizin başlatmış olduğu yeni kampanya dâhilinde tek seferlik borçlanma yaparsanız yani 2943 TL ödeme yaparsanız hemen doğum borçlanması hakkından faydalanabilirsiniz. Bu kampanya sadece yılsonuna kadar geçerli olacağı için başvuru yapacak olan kişilerin hızlı bir şekilde başvuru yapmaları gerekmektedir.

TEK SEFERLİK BORÇLANMA NEDİR?


Tek seferlik borçlanma hakkı, canlı doğum yaptığı halde doğum borçlanması yapamayanların ve askerlik hizmetini yerine getirdiği halde askerlik borçlanması yapamayanların ve diğer tüm emeklilik borçlanmalarını yapamayanların kullanabilmesi için ön ödeme yapmalarını gerektiren yeni bir uygulamadır. Bu uygulama ile beraber vatandaşlarımız tek seferde yapacakları 2943 TL’lik ödeme sonrasında hakları olan tüm borçlanmaları gerçekleştirebilirler. Bu yapılacak olan uygulama ile beraber rahat bir şekilde normal şartlarda hak olmayan emeklilik borçlanmaları uygulanabilir hale gelecek.

TEK SEFERLİK BORÇLANMA BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Tek seferlik borçlanma için öncelikli olarak daha önce sigortalı olarak çalışıyor olmanız lazım. Ayrıca tek seferlik borçlanma için diğer borçlanmalardan faydalanamıyor olmanız lazım. Yani normal şartlarda zaten uyguladığınız doğum ya da askerlik borçlanması için yeniden başvuru yapamazsınız. Bu nedenle tüm bu uygulamalara hakim olabilmek için vatandaşlarımızın daha önce faydalanmamış olması gerekmektedir. Başvuru yapabilecek olan kişilerin ilçe ya da il SGK müdürlüklerine giderek tek seferlik başvuru evrakı doldurarak ilgili memura ibraz etmeleri gerekmektedir. Tek seferlik borçlanma için ödenecek olan toplam tutar ise 2943 TL’dir.
 
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR