Erkeklerde Kısırlık Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Geçmiş dönemlerde kısırlık kadınlara özgü bir problemmiş gibi gözükse de günümüzde yapılan araştırmalarla bu sorunun erkeklerde de azımsanmayacak seviyelerde olduğu belirlenmiştir. Peki erkeklerde kısırlık nedir? Tedavisi nasıl yapılır? Belirtileri nelerdir? Nasıl bir yol izlenmeli?

Erkeklerde Kısırlık Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?
Yayın Tarihi: 18.02.2019 00:05:00

Erkeklerde Kısırlık (Infertilite) ve Tedavileri

Anne karnındaki yaşam; bir erkeğin spermi ile bir kadının yumurtası döllendiğinde başlar. Bir kadının yumurtlama döneminde cinsel ilişkiye giren sağlıklı bir çiftin çocuk sahibi olma olasılığı; her ay yaklaşık %20’dir. Bir çift, bir yıl boyunca çocuk sahibi olmayı deneyip de başarılı olamayana kadar, doğurganlık problemlerinden şüphelenmemelidir.

Çocuk sahibi olmayı düşünen çiftlerin yaklaşık %15’i, doğurganlık konusunda sorunlar yaşamaktadır. Çoğu durumda, tüp bebek tedavisi gibi yardımcı üreme teknolojileri, çiftlerin doğurganlık sorunlarına yardımcı olabilir.

Bir çiftin doğurganlık probleminin ortalama %30’u kadından, %30’u erkekten ve kalan kısmı da her iki taraftan kaynaklanmaktadır. Kısırlık ile ilgili yapılan araştırmalar; doğurganlık problemi yaşayan her 10 çiftten 1’inde kısırlığın nedeninin belirlenemediğini göstermektedir. Bu duruma, açıklanamayan kısırlık adı verilmektedir.

Günümüzde yaş faktörünün yanı sıra; yanlış beslenme ve kötü yaşam tarzı alışkanlıkları da çiftlerin doğurganlığını olumsuz etkilemektedir. Kilo problemleri, kafein tüketimi, alkol ve sigara kullanımı, çiftlerin çocuk sahibi olmasını engelleyen faktörler arasında yer almaktadır. Bu yazıda; erkekte kısırlık problemi, nedenleri, kısırlığın nedeninin belirlenmesinde yapılan testler ve yeni tedavi seçenekleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz…

Erkek Kısırlığına Genel Bakış

Bir çiftin doğurganlık problemi yaşaması, yaklaşık %30 oranında erkek kaynaklıdır. Toplumda, genel olarak kısırlığın nedeni kadın hastalıkları olarak düşünülse de, erkekler de kısırlık vakalarının önemli bir bölümünü oluşturmaktadır.

Sperm, testislerde üretilir. Burada 2-10 geçirdikten sonra epididim adı verilen çok sayıda küçük tüpten geçerek vas deferans adı verilen daha büyük bir tüpe ulaşıp, buradan boşalma kanalına geçerler.

Tüplerin tıkanması ya da olmaması durumunda, erkeklerde kısırlık problemi ortaya çıkmaktadır. Tüplerin tıkanması ya da olmaması; vazektomi ya da yaralanma gibi durumlara bağlı olarak gelişebilir.

Erkekte Kısırlık Nedenleri

Erkekte kısırlık; sperm sayısı ve kalitesi ile ilgili sorunlar, testislerle ilgili problemler, hormonlarla ilgili problemler, şekil bozuklukları, spermin olmaması, prostat bezi ile ilgili durumlara bağlı olabilir.

-Sperm Sayısı ve Kalitesi İle İlgili Sorunlar

Sperm sayısı ve kalitesi ile ilgili sorunlar; yaşam tarzı alışkanlıkları ve genetik faktörlere bağlı olabilir. Azospermi, erkekte sperm olmaması durumudur ve bunun nedeni, tüplerin tıkanması ya da testis yetersizliği olabilir. Sperm olmaması durumu; tüplerin tıkanması ya da testis yetersizliği durumunda ortaya çıkabilir.

Bazen, şekil bozukluğu nedeniyle spermler; kadın yumurtasının yüzeyine ulaşmakta sorun yaşayabilir.


-Fonksiyonal Problemler

Erkek kısırlığına neden olabilecek fonksiyonal problemler; iktidarsızlık, boşalma sorunları, tesislerle ilgili sorunlar, prostat bezinin çıkarılması cerrahisi, şeker hastalığı, ereksiyon ve boşalma zorlukları ve erkeğin bağışıklık sistemi problemleridir.

-Hormonal Problemler

Erkeklik hormonlarının seviyeleri, çeşitli hormonlar tarafından düzenlenir.

Beyindeki hipofiz bezi; testislerde hormon üretimini hipotalamusun rehberliğinde etkiler. Erkek kısırlığının nispeten nadir bir nedeni, gonadotrofin hormonunun yeterince yapılmamasıdır.

Erkek Kısırlık Testleri: Mikroskopik İnceleme

Kısırlık testlerinin ayrılmaz bir parçası olan mikroskobik inceleme; erkek kısırlığı ve gebelik risk değerlendirmelerinde, erkek doğurganlığı için destekleyici bir uygulamadır. Erkek kısırlığında uzmanlaşmış bir doktor tarafından yapılacak doğru bir değerlendirme, kısırlığın nedeninin belirlenmesi ve tedavi edilmesinde önemli bir adımdır.

Mikroskopik incelemelerde;
  • Sperm ve semen analizi,
  • Fiziksel muayene,
  • Hormonal değerlendirme,
  • Testis biyopsisi ve
  • Genetik testler yapılmaktadır.
Erkekte Kısırlık: Yeni tedavilerle Artan Hamilelik Oranları

Erkekte kısırlık tedavilerinde amaç, doğurganlığın geri kazanılmasıdır. Burada hedef; kısırlığa neden olan faktörü ortadan kaldırmaktadır. Erkek kısırlığında gerçekleştirilen tedavi seçeneklerinin başında, varikosel ameliyatı gelmektedir.

Damarlarda tıkanmaya neden olan sorunların ortadan kaldırılması için gerçekleştirilen varikosel ameliyatları, erkeklerde tıkanıklığa bağlı kısırlığın tedavisinde etkilidir. Günümüzde, yardımcı üreme teknikleri yeni tedavi seçenekleri ve başarı oranları ile hamilelik oranlarında da önemli bir artış sağlamaktadır.

Erkek Kısırlığında Neler Yapabilirsiniz?

Genetik faktörler ve fonksiyonel problemlerin yanı sıra, erkekte kısırlığın nedeni, yaşam tarzı alışkanlıklarına bağlı olarak da görülebilir. Sizin de sahip olduğunuz bazı alışkanlıklar ya da yaşam tarzınız, çocuk sahibi olmanızın önündeki engel olabilir. Peki, erkek kısırlığı söz konusu olduğunda siz neler yapabilirsiniz?

İşe, öncelikle sağlıklı beslenerek başlayabilirsiniz. Kaliteli ve besin değeri yüksek gıdaları daha fazla tüketmek, şekeri, işlenmiş gıdaları ve hazır ürünleri hayatınızdan çıkarmak; beslenme alışkanlıklarınızı olumlu yönde değiştirmek için önemli bir adımdır.

Beslenme basamağının yanında; sigara ve alkol kullanımında da dikkatli olmanız önemlidir. Ayrıca, kullandığınız bazı ilaçlar da doğurganlığınızı etkileyebilir.

Kaynak: Bulenttiras.com
 
HABERİ PAYLAŞÇOK TIKLANANLAR