Ethereum Nasıl Alınır? Adım Adım Ethereum Satın Alma Rehberi

Ethereum Nasıl Alınır? Adım Adım Ethereum Satın Alma Rehberi
Yayın Tarihi: 16.06.2022 11:01:00

Bitcoin (BTC) ile beraber en değerli iki kripto para biriminden biri olan Ethereum (ETH), 2015 yılında faaliyete geçmişti. O günden beri ağ üzerinde birçok başka token, merkeziyetsiz uygulama, proje yaratıldı ve değeri arttıkça arttı. Peki Ether nasıl alınır?

Ethereum (Ether) Satın Alma Adımları

ETH satın almak sanılandan çok daha kolay. Bunun için tek yapmanız gereken bir kripto para borsasına kaydolmaktır. Şimdi adım adım Ether nasıl satın alınır, bakalım.

1. Kripto para borsasına kayıt ol

Ether satın almak için ilk yapmanız gereken bir kripto para borsası seçmek ve buraya kaydolmaktır. Bankalardan ya da geleneksel borsalardan ETH token alamazsınız. Tüm kripto para birimleri gibi merkezi ya da merkeziyetsiz kripto para borsalarından alınır.
 
Merkeziyetsiz borsalara yalnızca kripto para cüzdanınızı tanımlayarak katılabilirsiniz. Merkezi borsalara katılmak için ise kripto para cüzdanına ihtiyacınız yoktur ancak bu borsalara kimlik bilgilerinizle kaydolmanız gerekir. Merkezi borsalarda dilediğiniz zaman bakiyenizi itibari paraya dönüştürebilir ve banka hesabınıza çekebilirsiniz.

Seçeceğiniz kripto para borsasının güvenilir olmasına dikkat etmelisiniz. Türkiye’de de bitlo.com gibi kripto para borsaları üzerinden güvenle ve Türk lirasıyla ETH alabilirsiniz.

2. Hesabına para yatır

Kripto para borsalarından itibari para karşılığında kripto satın almak için açtığınız hesaba para yatırmanız gerekir. Yurt dışı kripto para borsalarında banka hesabınızdan ABD doları (USD) yatırabilirsiniz. Yerli borsalara ise Türk lirası (TRY) da yatırarak işlem yapabilirsiniz.

3. Alış emri ver

Hesabınızda yeterli miktarda para olduğunda artık kripto para almaya hazırsınız demektir. Örneğin; üye olduğunuz kripto para borsasının Ethereum satın al sayfasından ETH için alış emri verebilirsiniz. Ethereum fiyatı belirlediğiniz alış seviyesini gördüğünde otomatik olarak alım gerçekleşecek ve emir verdiğiniz itibari para tutarına karşılık gelen kripto miktarı bakiyenizde görünecektir.

4. Varlığını depola

ETH satın aldıktan sonra onları kripto para borsasından çekip daha güvenli bir yerde saklamak isteyebilirsiniz. Varlığınızı depolamak için Ether uyumlu kripto para cüzdanlarını kullanabilirsiniz. Bu kripto para cüzdanları arasında en çok bilineni MetaMask’tır. Kripto para cüzdanınızda sakladığınız ETH’yi istediğiniz zaman işlem yapmak için yine bir kripto para borsasına gönderebilirsiniz.

Ethereum (ETH) Fiyatı

Tüm kripto para birimleri gibi ETH fiyatları da volatildir. Bu nedenle yatırım yapmadan önce iyi araştırmak gerekir. Bununla beraber bu token, piyasa değeri bakımından en büyük ikinci kripto para birimidir.

Ethereum Geleceğin Bitcoin’i mi?

Ether ile ilgili en sık sorulan sorulardan biri, geleceğin Bitcoin’i olup olmadığı. Bitcoin (BTC), arzı 21 milyon BTC ile sınırlı olan deflasyonist bir kripto para birimidir. ETH ise arzı sınırlı olmadığı için deflasyonist bir yapıda değildir. Ancak 2022 içinde Ethereum 2.0 yükseltmesinin tamamlanması bekleniyor. Yükseltmeyle beraber artık Ether üretmek giderek zorlaşacak. Birçok uzmana göre bu, ETH’yi iyi bir yatırım aracı haline getirecek.
 
Yine de ETH ile BTC’yi karşılaştırmak çok doğru değil. İki projenin blok zincir dünyasındaki işlevleri oldukça farklı. Bitcoin üzerinde akıllı sözleşmeler ya da başka tokenlar oluşturmak neredeyse mümkün değil. Ethereum’un ağı ise üzerinde merkeziyetsiz uygulamalar, akıllı sözleşmeler, yeni tokenlar yaratılabilen bir blok zincir. Bu nedenle Bitcoin’in rakibi olarak görülebileceği gibi tamamlayıcısı olarak da görülebilir.

Bitlo’dan 3 Adımda Kolayca Ethereum Alın

Türkiye’de bitlo.com üzerinden kolayca ve güvenle, yalnızca 3 adımda ETH satın alabilirsiniz.

Bitlo hesabı açın

Bitlo’dan Ether almak için ilk olarak yapmanız gereken cep telefonu numaranızı, adınızı ve soyadınızı girerek bitlo.com'a üye olmaktır.

Hesap bilgilerinizi tamamlayın ve para yatırın

Hesabınızı açtıktan sonra Ether alabilmek için hesap bilgilerinizi tamamlayıp cüzdanınıza para yatırmanız gerekmektedir. Öncelikle devlet tarafından zorunlu tutulan T.C. kimlik numarası ve doğum tarihi gibi bilgilerinizi doğrulayın. Daha sonra sizinle paylaşılacak olan hesap bilgilerini kullanarak, adınıza tanımlı bir banka hesabından Bitlo hesabınıza para gönderebilirsiniz.

Ethereum (ETH) Al

Yatırdığınız para hesabınıza geçtikten sonra “Kolay Alış/Satış" ya da “Gelişmiş Alış/Satış” sekmelerinden Türk lirası ile Ether (ETH) alabilir, yani ETH/TRY paritesinde işlem yapabilirsiniz.

Airdrop ve Hediye Coin Kampanyaları

Kripto para dünyasında kesin kazanç nasıl sağlanır diye kendinize soruyorsanız bunun tek bir cevabı var: Airdrop veya hediye coin kampanyalarını takip etmek! Bitlo kripto varlık borsasında sürekli yeni kampanyalar düzenleniyor ve hediyeler oluyor. Bunları takip etmek için borsanın Kampanyalar sayfasını sürekli ziyaret edip güncel kampanyalara katılım sağlayarak kazanç elde edebilirsiniz.

3 Milyon TL Değerinde WAVES Daha Hediye

26 Nisan - 25 Mayıs 2022 tarihleri arasında Bitlo borsasının güncel WAVES kampanyasına katılmayı unutmayın. Daha önce 3 milyon TL ödül WAVES coin dağıtan borsa devam kampanyası olarak +3 Milyon TL daha dağıtıyor. Siteyi ziyaret ederek detayları öğrenebilirsiniz.
 HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR