Bizimle iletişime geç

Son Dakika Güncel Haberler, Ekonomik ve Finansal Gelişmeler

Finans

23 Kasım 2020 Pazartesi 20:00:00

Ev Alacaklara Müjde! Faizsiz Konut Kampanyası! Faizsiz Konut Edinme İçin Devlet Düğmeye Bastı! İşte Şartları

Türkiye konut edinmede yeni bir yola giriyor. Yıllardır ihtiyacı hissedilen faizsiz konut edindirme sistemi için devlet düğmeye bastı.

Türkiye konut edinmede yeni bir yola giriyor. Yıllardır ihtiyacı hissedilen faizsiz konut edindirme sistemi için devlet düğmeye bastı.

Gerek faiz hassasiyeti olan vatandaşların ihtiyacının karşılaması gerekse de faiz olmaması nedeniyle konut almak isteyen herkese ekonomik rahatlık sağlayacak faiz konut sistemi için Hazine ve Maliye Bakanlığı harekete geçti. 

Sistemin hukuki zeminini oluşturmak için yeni bir düzenlemeyi hayata geçirecek olan Hazine ve Maliye Bakanlığı, tüketicileri konut sahibi yapan şirketlerin yasal ve hukuki alt yapılarının oluşturulmayı hedefliyor.

Bakanlık bu düzenleme ile sistemi geliştirerek tüketicileri korumayı amaçlıyor.

İlerleyen dönemde bazı bankaların ve finansal kuruluşların da bu alanda faaliyet göstermesi bekleniyor.

‘HEDEF ALT VE ORTA GELİR GRUBU’

Sistemi özellikle faiz hassasiyeti bulunan tüketicilerin tercih ettiğini belirten Sönmez, “Sistem, son dönemde Türkiye’deki toplam konut satışlarının yüzde 15’ini oluşturuyor. Bu alanda şirket sayısı ise 35’i geçti. Şirketler taksit imkanı sağlıyor. Tüketiciden evin maliyetinin belli bir yüzdesi de katılım bedeli olarak alınıyor. Burada biraz daha hedef kitleleri orta ve onun altı gelir grubuna sahip olanlar. Tabi bu sistemde biraz daha maliyetler aşağı inebiliyor” dedi.

KOŞULLAR NASIL BELİRLENECEK’
 
Konut edindirme sistemi ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında açıklama yapan TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Dr. Cahit Sönmez, “Hem kuruluş aşamasındaki koşullar belirlenecek, hem de kurulduktan sonra denetimleri nasıl olacak, nasıl işlenecek, regülasyon düzenleme yapılacak” ifadelerini kullandı.
 

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı