Ev almak isteyen kişilere büyük fırsat! Bu şehirlerde ev fiyatları 70 bin TL!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan uygulama kapsamın da ülkemizin hemen hemen tüm illeri içerisinde kamu konutlarının ekonomiye kazandırılması için büyük bir kampanya başlatıldı.

Ev almak isteyen kişilere büyük fırsat! Bu şehirlerde ev fiyatları 70 bin TL!
Yayın Tarihi: 6.07.2020 13:37:00

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan uygulama kapsamın da ülkemizin hemen hemen tüm illeri içerisinde kamu konutlarının ekonomiye kazandırılması için büyük bir kampanya başlatıldı. Bakanlık tarafından başlatılan bu kampanya doğrultusunda 81 il kapsamında 50 bin kamu konutunun satışa sunulması ön görülmektedir. Bu zamana kadar 10 ilde meydana gelen satışlar neticesinde pek çok vatandaşımız ev sahibi olma olanağına sahip olabilmektedir. Kamu konutu satışlarının diğer illerde de uygulanmasının talep edilmesi durumunda açıklanacak ihaleler kapsamında kamuoyunun bilgilendirilmesi sağlanacaktır.
Ülkemiz genelinde yaklaşık 250 bin kamu konutu bulunmaktadır. Bu konutlar arasında satış konusunda alınan karar gereği savunma, güvenlik, adalet ve istihbarat hizmetinde kullanılan 140 bin lojman ile hizmet binalarının içerisinde yer alan 59.000 lojman satış dışında kalacak.

KAMU KONUTLARI SATIŞLARI DEVAM EDİYOR!

Ankara, İstanbul, Antalya, İzmir, Eskişehir, Bolu, Afyonkarahisar, Mersin ve Konya gibi pek çok şehrimizde ekspertiz incelemesinin yapılması durumunda bin 600 konutun satışa sunulması gerçekleştirildi. Bu kapsam doğrultusunda hazineye 418 milyon TL katkı sağlanması ile dikkatleri üzerine çekmektedir. 10 bin kamu lojmanının da satışa sunulacağı açıklanmasıyla birlikte pek çok vatandaşımız için müjdeli haber verildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından alınan bilgiler kapsamında 2020 yılı içerisinde 10 bin konut satışa sunulacağı açıklanarak gündemimizde ki yerini aldı. Bu satışlar kapsamında Hazineye 2 milyar TL aktarılması ön görülmektedir.


FİYATLAR 70 BİN TL İLA 400 BİN TL ARASINDA FARKLILIK GÖSTERİYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan kampanya kapsamında kamu konutlarının satış ihaleleri devam etmesi doğrultusunda Ankara da Çankaya, Keçiören ve Yenimahalle de bulunan 305 kamu konutunun Temmuz ayı içerisin de açık teklif usulü kapsamında satışa sunulması ön görülmektedir. 55 metrekare ile 200 metrekare arasında meydana gelen bu konutların satış fiyatlarında metrekareleri doğrultusunda değişiklik gösterebileceği acıkandı.
70 bin ile 400 bin TL arasında satılması planlanan konutları almak isteyen vatandaşların konutlar için açıklanan fiyatın en az yüzde 10unu teminat olarak ödemeleri gerekmekte. Örneğin 120 bin TL fiyat belirlenen bir konut için 12 bin TL teminat ödendiği takdirde konut sahibi olma hakkına kavuşacak.

KAMU BANKASI DESTEKLİ ÖZEL KREDİ İMKÂNI SUNULACAK

Kamu konutlarını satın almak isteyen vatandaşlar için kamu bankaları tarafından özel kredi imkânı da sağlanacak. Bakanlık tarafından yapılan anlaşmalar sayesinde Vakıf Katılım bünyesinde yüzde 0,74 faiz oranıyla 12 ay geri ödemesiz 15 yıla kadar vade imkanı ile kamu konutlarından satın almak isteyen vatandaşlara kredi imkanı sağlıyor.
 
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR