Evlenene ve Ev Alacaklara 68 Bin TL Hibe Desteği geliyor

Ev alana ve evlenene 68 bin tl hibe desteği geliyor. Devletten 68 bin TL destekleri başlıyor. Yeni evlenenlere ve yeni ev alacaklara yeni yılda da 68 bin TL hibe verilecek. Peki 68 bin TL hibe nasıl alınır? Şartları neler? Kimler alacak.

Evlenene ve Ev Alacaklara 68 Bin TL Hibe Desteği geliyor
Yayın Tarihi: 26.12.2019 20:27:00

Ev alana ve evlenene 68 bin tl hibe desteği geliyor. Devletten 68 bin TL destekleri başlıyor. Yeni evlenenlere ve yeni ev alacaklara yeni yılda da 68 bin TL hibe verilecek. Peki 68 bin TL hibe nasıl alınır? Şartları neler? Kimler alacak.

Devletten bir büyük adım daha! Devlet yeni evlenecek çiftlere ve ev alacaklara 68 bin TL'ye kadar hibe destek ödemesi yapıyor! Devletten yeni düzenleme çerçevesinde 68 bin TL'ye kadar geri ödemesiz, hibe para alınabiliyor! Evlenene, ev alana Devletten 68 bin TL hibe para müjdesini bu haberimizde sizler için hazırladık...

Devlet, yeni yasal düzenlemeler çerçevesinde ilk defa ev sahibi olacaklara ve evlilik yapacaklara yönelik hibe - destek paketlerini açıkladı! Devlet, ev alacaklara ve yeni evlenenlere 68 Bin TL'ye kadar geri ödemesiz - hibe para verecek! Peki Devletten 68 bin TL hibe destek ödemesi nasıl alınır? Devlet, hangi şartlarda, kimlere 68 bin TL geri ödemesiz ödeme yapıyor? Tüm bu soruların yanıtını haberimizde hazırladık.

İlk olarak yeni evlenecek çiftlere yönelik devlet desteğini açıklayalım. Devlet, Dünya evine girip yepyeni bir hayat kuracak çiftlere, ekonomik anlamda zorluk yaşamamaları ve yuva kurmaları için belirli şartlarda hibe para ödüyor. 2019 yılında da bu destekler artarak sürüyor. 

DEVLETTEN YENİ EVLENENLERE ÇEYİZ DESTEĞİ 

Devlet, Kamu bankaları aracılığıyla 'Çeyiz Hesabı' açan vatandaşlara, düğün öncesi 'Çeyiz desteği' ödüyor. Bu çeyiz hesabında düğün öncesi düzenli olarak birikim yapan evlenecek vatandaşlar, devlet katkısından yararlanıp hibe ödeme alabiliyor. 

2019 yılında Çeyiz desteğinin miktarı da geçen yıllara oranla arttı. 36 ila 47 ay aralığında Çeyiz hesabında birikim yapan vatandaşlar, hesaplarında biriken toplam tutarın %20'si kadar devlet desteği alabiliyor. Devlet, 36-47 ay arasında 'Çeyiz Hesabı' birikimi yapanlara maksimum 6 bin 500 TL tutarında, hesapta biriken paranın %20'sini ödüyor. 

Bankada açmış olduğu Çeyiz Hesabı'nda 48 ay ila 59 ay arasında düzenli olarak birikim yapan vatandaşlara ise, toplam biriken paranın %22'si hibe devlet desteği olarak sunuluyor. Bu tutar da maksimum 7 bin 500 TL'yi geçemiyor. 

60 ay ve üzerinde süre, çeyiz hesaplarında birikim yapan yeni evlenecek vatandaşlar ise 9 Bin TL üst sınırına kadar Devlet desteğinden yararlanabiliyor. 

ÇEYİZ HESABINA EN AZ VE EN ÇOK KAÇ PARA YATIRILIR?


2019 yılı için Çeyiz hesabı alt - üst limitleri daha önce açıklanmıştı. Buna göre çeyiz hesabı açtıran vatandaşlar en az 155.26 TL, en çok da 1.552.65 TL ödeme yapabiliyorlar. Vatandaş isterse bu birikimini 3 ayda 1 olarak da yapabiliyor. 3 ayda bir ödeme yapacak çeyiz hesabı sahipleri, yukarıda yer verilen alt ve üst limitleri üçle çarparak alt-üst limit tutarlarına ulaşabiliyor. 

EVLENECEKLERE 18 BİN TL GERİ ÖDEMESİZ HİBE DEVLET DESTEĞİNDEN KİMLER YARARLANABİLİR?

Evlenecek çiftler ayrı ayrı hesap açarak 9'ar bin TL'den toplamda 18 bin TL geri ödemesiz, hibe devlet desteği alabiliyorlar. 

18 bin TL'lik çeyiz desteği için aranan şartlar ise: Çeyiz hesabı sahibi olan kişinin 24 yaşını tamamlamamış olması, daha önce hiç evlenmemiş olması, Türk vatandaşı olması, 27 yaşı bitmeden evlilik yapması ve en az 3 yıl boyunca düzenli olarak çeyiz hesabında birikim yapmış olmasıdır. Bu şartları taşıyan çiftler, 18 bin TL geri ödemesiz hibe devlet desteği alabiliyor.

DEVLETTEN İLK KEZ EV ALACAKLARA 50 BİN TL HİBE DESTEK 

Devlet, ilk kez evleneceklere olduğu gibi ilk kez ev sahibi olacaklara yani ilk konut alımını gerçekleştirenlere de hibe destek sağlıyor. Yine Kamu bankaları aracılığıyla açacağınız 'Konut Hesabı' ile Devletten 50 bin TL'ye kadar hibe geri ödemesiz destek parası alabilirsiniz.

Konut hesabında da tıpkı Çeyiz hesabı gibi en az 36-47, 48-59 veya 60 ay ve üzeri birikim yapmanız gerekmektedir. Bu birikimleriniz sonucu devlet sizlere, hesabınızda biriken tutarın belli bir oranı kadar parayı hibe olarak vermektedir. 

60 ay ve üzerinde birikim yapan vatandaşlar da ilk kez ev alacakları için yaptıkları 'Konut Hesabı' birikiminin %25'i kadar devlet desteğini alabilecekler. Burada da devlet, maksimum 24 bin 746 TL destek ödemesi yapıyor. Çiftlerin 2'si de konut hesabı açtığında toplamda 50 bin TL devlet desteği alınmış oluyor. 

İLK KEZ EV SAHİBİ OLACAKLAR HANGİ ŞARTLARDA HİBE DESTEK ALABİLİYOR?

En az 3 yıl (36 ay) düzenli olarak Konut hesabında birikim yapan ve ilk kez ev sahibi olacaklar yani 7 Nisan 2015 tarihinden itibaren kendisine ait bir konutu olmayanlar, konut hesabı üzerinden verilen 50 bin TL'ye kadar hibe, geri ödemesiz devlet desteğinden faydalanabilirler.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR