80'li Yıllarda Çocuk Olanların Hiç Unutmayacağı 34 Şey

İnternet yok, facebook yok, twitter yok, hatta instagram da yok, hatta ve hatta Google bile yok... Peki o zamanlar bu çocuklar ne yapıyordu? İşte gelmiş geçmiş en utopik nesil...


He-Man Mi Güçlü Yoksa Süpermen Mi?
Eskiden her zaman hayal ederdik. Süper kahramanlar birbirleri ile dövüşse hangisi daha güçlü? Hangisi döver? Bunlardan en büyük ikili o dönem için şüphe yokki Süpermen ve He-Man. 

Okullardan Fındık Dağıtılırdı
İlkokul çağlarımızda okullara gelen kamyonlarla dağıtılan fındıkları kaç kişi hatırlıyor? Belki de bu fındıklar sayesinde birçoğumuz fındığın tadını ilk o zaman öğrenmiştik.

Kokulu Silgi - Uçlu Kalem - Kalemtraş
Okula başladığımız yıllarda sınıf ortamının bir kokusu vardı hatırlar mısınız? Biraz uçlu kalem, biraz traşlanmış kalem, biraz da kokulu silgi...


Lessie'nin Tatlılığı
Hemen hemen hepimiz dizi sevelim veya sevmeyelim Lessie'ye bayılmışızdır. O dönemin en popüler köpek cinslerinden birisi olmuş Lessie'den mutlaka hepimizin çevresinde bir tane olmuştur.

Futboldaki 9 Aylık ve Alman Kale Oyunu
Her zaman maç yapacak adam bulamazdık. Futbol oynamak için bazen 9 aylık veya alman kale oyunlarını tercih ederdik. Acaba aramızda bu oyunları oynamamış olan erkek arkadaşlar var mıdır? Bunu yazarken bile o günkü heyecanı yaşıyoruz.

Patlayan Şekeri Ağzımız Açık Yemek
Oldukça eğlenceli olan şekerleri halen günümüzde bulmak mümkün. Ağzımıza attıktan sonra nasıl patırtı sesi çıkarttığını etrafımıza da duyurmak için genelde ağzımı açar ve çokta hoş olmayan görüntüler yaratırdık.


Çılgın Bediş ve Oktay Abi'nin Yakışıklılığı
Çılgın Bediş dizisinde Yonca Evcimik ablamızla tanıştık. Dizideki karakterlerden Oktay abimizin yakışıklılığını da kıskanmamak mümkün değildi.

Ressam Bob Ross'un Sihirbazlıkları
Bazen kendisini bir sihirbaz gibi hissederdik. Öyle şeyler yapardı ki akıl almamak mümkün değil. Gerçekten kendisi dünyanın en büyük ressamlarından birisi. Onu televizyonda izlediğimiz için şanslıyız.

Misket Oynardık
O kadar misketi nereden bulurduk acaba? Devamlı birileri ile değişik misket oyunları oynardık. Sıradan misketler vardı. Onlar biraz gariban kalıyordu. Bir de kemik dediğimiz beyaz misketler vardı. 10 miket yerine geçiyordu. Kafadaki misketi vurunca sağındaki tüm misketler senin olurdu genelde.


Leğende Mutlaka Birisini Yıkanırken İzledik
Eğer bir kardeşi olan varsa ve o dönem çok da lüks şartlarda yaşamıyorsa mutlaka kardeşinin veya komşusunun çocuğunun leğende yıkandığına şahit olmuştur. Belki kendisi bile bu şık mavi veya kırmızı leğenlerin birisinde yıkanmıştır.

Bizimkiler Dizisi Ailemizin Parçası
Belki de gelmiş geçmiş en iyi Türk dizilerinden birisi olan Bizimkiler dizisinde hepimiz kendimizden birşeyler bulmuşuzdur. 

Walkman'i Bele Takmak
Günümüzde her ne kadar Manuş Baba'nın Eteği Belinde şarkısı moda olsa da o zamanların modası Wolkman'i belinde gençlerdi.


Tsubasa ile Maç Keyifleri
O zamanlar gündüz tam gün mahallede mahalle maçları yapıp sonrasında 9 aylık, alman kale oynayıp ardından da eve gelip bir de Tsubasa izlerdik. 

Yağ Sasarım Bal Satarım Oyunu ile Kızlara Jest
Bu oyunu genellikle kızlarla iletişime geçmek için oynardık. Açık söyleyelim hiç bir erkek bu oyunu severek oynamadı. Ama gerçekten oynadığımıza deydi diyebiliriz.

Temel Britannica ve Meydan Larousse Aldık ve...
O zamanlar bazen ikinci el kitap satan yerlerden bazen de gazete kuponlarıyla bu ansiklopedileri aldık. Peki gerçekten hangimiz okuduk?  


1 Milyon Oyunlu Tetris'de Tank Oyunu Oynadık
80'lerde çocuk olanlar bu muhteşem cihazla tanıştı. Hem tetris oynadı hem de 1 milyon oyun içinden istediğini oynadı. Araba yarışı, tenis oyunu, tank savaşları ne sayabiliriz ki daha fazla... Herşey... Aldı üzerindeydi zaten All in One...

Alf'in Hangi Hayvan Olduğuna Karar Verememek?
Küçükken Alf diye bir dizi izlerdik ve hep merak ederdik. Bu hangi hayvana daha çok benziyor. 

İstasyonlardan Parayla Su Doldururduk
Bir dönem benzin istasyonu gibi yerler vardı. Burada evimizden getirdiğimiz bidonları doldurur bunun karşılığı olan ücreti öderdik.


Atari Salonunda Street Fighter ve Hagar Oynardık
Atari salonlarında hayatımız geçti. Bu oyunları oynarken kuşku yokki zaman ve mekan kavramını unuturduk. Bu oyunlardan en popüler olanları Street Fighter ve Hagar oyunuydu.

Çift Kaset Çalarlı Müzik Setleri ile Kasetten Kasete Kayıt
O zamanın en popüler elektronik eşyalarından birisi çift haset çalarlı müzik aletleriydi. Neden çift kaset çalarlı diye hiç merak ettiniz mi? 1. kaset yerine takdığınız kaseti 2. kaset yerine kopyalama özelliği vardı ki bu özellik o zaman için inanılır gibi değildi.

Video Film Kiralardık
Hepimizin olmasa da bazılarımızın akrabalarında kolu komşularında mutlaka video cihazı vardı. Bu video cihazlarına mahallemizde bulunan video filmi satan dükkandan gidip kaset kiralardık. O filmler iizler ve geri verirdik. 


Teletext de Nedir? Web Sitesinin Atası mıdır?
Teletext diye bir kavram vardı. Aslında biraz internet sitesi gibi. Oraya girip hangimiz fıkralar okumadık, hangimiz 1. lig puan durumuna bakmadık? Eskiden malum süper lig falan yok. 1. lig 2. lig daha doğaldı herşey.

Susam Sokağı Karakterleri Evimizdeydi
Çocukken izlemekten keyif aldığımız, edi büdü ve minik kuşuyla susam sokağının hepimiz için ayrı bir yeri olduğu kesin.

Birdir Bir Oynamak
Bir erkek olarak en sevdiğimiz oyunlardan birisi birdir bir oynamak galiba. Biraz da abartıp hayvani boyutları gördüğümüz zamanlar da olmadı değil. Hangimiz bir kızla birbir bir oynamayı hayal etmedi? Bazılarımız oynadı da. Onlar şanslı gençlik.


Altın Rehber'de Kendimizi Arardık
O zamanları bilirsiniz malum. Bilgisayar yok internet yok. Ama bir yeri arayacağız ve telefonu lazım. Ne yapacağız sizce? Tabii ki Altın Rehber'de herşey yazıyor. Altın Rehberi gözlerimizle tarayarak aramak istediğimiz her yerin telefon numarasını bulabilirsiniz. Hem bunun için güzel gözleriniz var, hem evinizde telefonunuz varsa. Ayrıca karşı taraf numarasını Altın Rehbere verdiyse. İşimiz çok kolaydı.

Maraba Televole ile Medya Patronu ile İlk Biz Tanıştık
O zamanlar Acun abimizin de içinde bulunduğu televole izlenme rekorları kıran yapımlardan birisiydi.

Sinek İlacı Sıkan Araçları Neden Kovaladık?
Bu araçların peşinden neden koştuğumuzu ve halen neden hayatta olduğumuzu gerçekten bilmiyorum. 


Meyve Ağaçlarına Çıkmak ve Ağaca Ev Yapmak
Kaç kişi bunu yaptı bilmiyoruz ancak şu varki o zaman etrafımızda çok fazla yeşil vardı. Bu yeşillerde bulunan dut ve incir ağacı sayısı oldukça fazlaydı. Bu sebeple birçoğumuz bu ağaçlar üzerinde oldukça uzun vakitler geçirmiş belki ağaçta oturup sohbet etmiştir.

Bu Cihazın Adı Nedir?
Cep telefonu konusuna girmek istemeyiz. O zamanki takoz telefonları anlatmaya bile gerek yok. Ama bir de çağrı cihazı diye bir kavram vardı. Herkes bilmez. Öyle bir döneme denk geldi ki sadece 80'li yıllarda doğanlar bilir. Kısa süreli bu trend ile ne abilerimiz ablalarımız amcalarımız bize havalar attılar. O cihazları elletmediler bile.

Uzaktan Kumandalı ve Kablolu Oyuncak Araba Karmaşası
O zamanlar hem uzaktan kumandakı hem de kablosu olan oyuncaklar vardı. Kablosuzlar sadece zengin çocuklarında vardı. Biz pazardan kablolusunu almıştık. Kabloyla peşinden gidiyordun arabanın. Çıkamadığı yerlerde de kablosuyla çekerek destek veriyordun. Çok güzel bir buluş gerçekten.


Salçalı Ekmeğin Yerini Ne Tutardı?
Bazen en zorlu geçecek mahalle maçlarından önce yiyeceğimiz yarım salçalı ekmek bizi ayakta tutar ve takımın en iyisi yapardı. Hatta 2 yarım salçalı ekmek yapıp diğer yarısını sevdiğimiz bir arkadaşımıza verirdik. O zaman paylaşmak diye bir kavram vardı.

Sapan ile Hedefi 12'den Vurmak
Her ne kadar canlıları çok seviyor olsak da nedense hepimizin malesef sapanla bir kuşa taş atmaya çalışma eğilimi vardır. Sapan kullanımı o dönemki erkekler için olmazsa olmaz bir durumdu.

Boruyla Kağıt Üfleme (Tüftüf) ile Atışlar - İğneli ve İğnesiz
Hemen sapanın altına bunu yazmamızın sebebi sapan kadar kullanılan diğer bir savaş silahımız inşaatlarda kullanılan elektrik borularıydı. Bu aletin bir de adı vardı. Adını kim koymuş bilmiyoruz ama yaptığı işle alakalı olmuş. Tüftüf'de denilen bu alete takılan sivrileştirilmiş kağıt ile atışlar yapar birbirimizin gözünü çıkartmaya çalışırdık. 


Commodore 64 ve Amiga 500
Commodore 64 ve Amiga 500 ile o zamanlar tanışanınız varsa şuanın en şanslı kişilerinden kendileri. Çünkü şuanın teknolojilerinin ataları o zamanlardan başladı.

ÇOK TIKLANANLAR