Bilmeniz Gereken 10 Klasik Müzik Eseri

Bilmeniz gereken dedik ama şimdi duyacağınız bu eserlere muhtemelen aşinasınız. Genellikle dizilerin ölüm sahnelerinde denk gelmeniz yüksek ihtimal. Yinede ruhunuzu temizleyecek ve ortamlarda entel görünmenizi sağlayacak dünyaca ünlü eserlerden en önemli 10 tanesini derleyelim dedik.


Bilmeniz Gereken 10 Klasik Müzik Eseri
Ortamlarda kültür gurusu gibi görünmek için 5 Dakika'da Kültürlenin kısmında dünyaca ünlü tablolardan sonra klasik müzik eserleriyle karşınızdayız. O zaman başlayalım.

Rondo alla Turca (Türk Marşı) - Mozart
Mozart denilince aslında Figaro'nun Düğünü'nü koymak isterdik ama işte Türklük... Avrupa'da hayranlık uyandırdığımız yıllarda, Mehter Marşı'ndaki ritimlerden esinlenen bestecilerden biri olan Mozart, "Ronda alla Turca" (Türk Marşı)'nı besteler. Bu beste, Türkiye Cumhuriyeti'nin tüm özel davetlerin de halen kullanılmakta. Aşağıda bestenin biraz daha eğlenceli hale getirilen yorumuyla listeye başlayalım.


Tomaso Albinoni - Adagio
Ülkemizde bir anda meşhur olan O "Barok" döneminin bestecisi Tomaso Albinoni'nin en önemli eseri Adagio. Aşkı Memnu gibi dizilerin cenaze sahnelerinde sıklıkla rastlanır bu esere. Çünkü tınısı sizi derin bir hüzne sokar. Ancak bir o kadarda ruhunuzu arındırır. 

Tomaso Albinoni'ye gelecek olursak, kendisi tabi ki varlıklı bir aile mensubu. Zaten modern sanatlarla profesyonel olarak uğraşma şansı yakalamak için varliklı bir aileden gelmek durumunda olmalısınız. En iyi coverlarından biri Andre Rieu'nun yanı sıra mutlaka The Doors'dan da dinlemelisiniz.Pyotr İlyiç Tchaikovsky - Swan Lake
Tchaikovsky, popüler müzikallerin popüler bestecisi. Bu başarısı büyük depresyonları yüzünden mi olmuş bilinmez ama kendisi adeta hiç gün yüzü görmemiş. Özellikle eşcinsel olduğu yönündeki dedikoduları bastırmak için yaptığı mutsuz evliliği onu ağır bunalıma sokmuş. Öyle ki ölüm nedeni olarak kolera denilsede, intihar dedikoduları hiç bir zaman kesilmemiştir. Neyse biz, ilkokuldan konservatuara en popüler bestesi olan Kuğu Gölü'ne aşina olmanınızı öneririz.


Chopin - Nocturne C Sharp Minor
Hüzünlerin, acı çeken ruhun bestecisi Chopin'in tınısını sanat yönünüz varsa tanımanız çok olası. Polonyalı besteci, romantik dönemin piyanoda harikalar yaratmıştır. The Pianist filminden o mutheşem eseri hatırlıyor musunuz? Türkan Şoray ve Kadir İnanır'ın filminden de aşina olabilirsiniz tabi.


Handel - Sarabande
Alman besteci George Frideric Handel bu eseri bestelerken aklına gelir miydi reklamların jingle müziği olup parayı vuracağından. Gerçi kendisinin pek paraya ihtiyacı yoktu. Neyse sizi bu Barok dönemiyle bırakalım.Dmitri Chostakovitch - Second Waltz
Rusya'nın zorlu dönemlerinden midir bilinmez oldukça başarılı eserlere imza atan Rus besteci'nin tribünlere vals yaptırarak en ilginç coverlara imza atan Andre Rieu'yla analım. 


Vivaldi - Four Seasons
İtalyan besteci Antonio Vivaldi tarafından keman için bestelenmiş dört konçertodan oluşan dünyanın en ünlü eserlerinden biri. Mevsimlere göre yükselen ve alçalan tınılara hayran olabilirsiniz.


Beethoven - 9. Senfoni
Dokuzuncu Senfoni'yle ilgili olarak bilmeniz gereken en öenmli 3 şeyi söylüyoruz. 1: Bu beste Beethoven'ın. 2: İnsan sesinin kullanıldığı ilk senfoni 3. En uzun senfonilerden biri. Tebrikler yeterince kültürlüsünüz.

Evet uzatmadan mutlaka aşina olduğunuz beste;Carl Orff - O Fortune
Operaların kralı denilebilir Carmina Burana'ya. En bilinen şiiri O Fortuna'dır. Ölüm korkusu, günahlar, zevk, eğlence, ve talih gibi dünyevi konuları oldukça müstehcen anlatır. Latince metinlere dayanır. Sözlerine göz atmanız şiddetle önerilir.


Schubert - Serenade
Avusturyalı bestecinin en popüler eseri. Romantik aşkların bestesi havası olsa da sıkıcılıktan uzak. 


ÇOK TIKLANANLAR