Bir Çöküşün Anatomisi: Arda Turan

Gündem malum. Türkiye'nin en sevilen ismiyken, en nefret edilen ismine dönüşmeyi başaran Arda Turan, dünden bugüne bakalım manşetleri nasıl süslemiş? Galatasaray ve Barcelona'dan Başakşehir'e bol tehditli bir yolculuk... Arda Turan'ı manşet manşet incledik..


Bir Çöküşün Anatomisi: Arda Turan
Top toplayıcı küçük bir çocuk, tüm renklerin saygı duyduğu efsane isim Hagi'nin attığı bir gole seviniyor...  

Yıllar sonra o küçük çocuk, Türkiye'nin en saygın kulüplerinden Galatasaray'ın yıldız isimlerinden biri olur. 

İlk Protesto, İlk Ego
Bir zamanlar tüm Türkiye'nin sevdiği isim olan Arda Turan, ilk olarak kameralara kendini fazla kaptırmaya başlar. Sahada ruhsuz futbolcularla kaybedilen puanlar artarken, genç futbolcu açılışlarda magazin figürü olmaya devam eder. Tüm bunların sonunda taraftar takım protestosuna göz bebekleri Turan'ı da katar.

Pankartlar ters asılır ve Arda'nın tepki gösterdiği "Kimisi gece alemlerinde kimisi sinema peşinde Galatasaray ruhu yok hiçbirinde düşmüşler paranın peşine söyleyin çok mu bi şey istedik formanın hakkını ver dedik biz yeri geldi 14 sene bekledik sizin gibi ruhsuz görmedik." tezahüratı söylenir. 

Hagi'lerin Metin Oktay'ların bile yeri geldiğinde ıslıklandığı yerde Arda'nın "beni nasıl protesto ederler" egosu ilk burada göz kırpar.

Kaptanlık Krizi
Takım, yıldız transferler yapmaya başladığında ise kulüpte yerliler - yabancılar ikilemi başlar. Arda Turan, spor yorumcularının ve çevresinin de gazıyla taraftarın yeni transferlerini havaalanında çoşkulu karşılamasına gönderme cevaplar verir.

Ve Turan, kaptanlığın Herta Berlin maçında yıldız oyuncu olduğunu bir kez daha herkese kanıtlayan Lincoln'e verilmesi sonrası "ben ikinci kaptan olmam" söylemiyle egosunu takımının önüne koyar.

Ben İkinci Kaptan Olmam
Turan, Denizlispor karşılamasının 81. dakikasında kırmızı kart gören Ayhan’ın uzattığı kaptanlık bandını istemez. 

“Bir daha ikinci kaptan olmam” diyen Turan'a Başkan Adnan PolatKaptanlık konusu idari bir karardır. Futbolcular idari bir kararı eleştiremez ve yorum yapamazlar. Yapanlar ikaz edilir, tekrar edenler ise kadro dışı bırakılır” diyerek mesajlar gönderir.

Takım Kaptanı Arda, Takım Arkadaşına Saldırıyor
Bu küçük egolar yavaş yavaş koca bir "ben buraların kralıyım"a dönüşür. Kaptan olan Turan, kaptanlığın kime verilmemesi gerektiğini gözler önüne serercesine, antreman sırasında takım arkadaşı Caner Erkin'e yumruk atarak, dudağını patlatarak gösterir. Ergenliğini aşamayan bir kaptan ne kadar doğru bir karar olabilirdi zaten.. 

Caner'in Arda'ya "Kimsin sen? Adam mısın?" dediği yazılır. (Adamlık kelimesini daha sonra sık sık duyacağız)

Takipçisinin Eleştirisine Tehdit İle Yanıt
Kendini eleştirilmez ve dokunulmaz bir yere koyan Turan, "beni rahat bırakın" dediği günlerde sosyal medyada ve magazinde haber olmak için adeta çaba sarf eder. Kendisine gelen bir yoruma tehditle karşılık veren Turan yine manşetlerde yer alır.


En Sevilen Masalarda
Galatasaray'lı Turan, Fenerbahçe'li ağabeyleriyle sık sık yan yana gelir. Tavırlarıyla sık sık eleştirilen ama  "saha dışında iyi çocuk aslında" denilen Emre Belözoğlu'yla kendisini ıslıklayan taraftarın öcünü alırcasına pozlar paylaşır. 

Vizyon Olarak Mafyatik Paylaşımlar
Giderek küçük çaplı mafyalığa bağlayan Arda Turan, ciddi bir nefreti üzerine çekmeyi başarır. Arda'nın "Adamız biz" sözlerine capsler hatta şarkılar yapılır. Ağır abi olarak çıkılan yolda sosyal medya mizahına meze olur. Gelen tepkileri ise din, darbe gibi klasik yollarla savuşturur.

Gazeteci Bilal Meşe'ye Saldırı ve Küfür
A Milli Takım kaptanı Arda Turan, uçakta Milli Takım'da Prim Skandalı haberini yazan gazeteci Bilal Meşe'ye saldırıp küfürler yağdırır.

Bir Çöküşün Anatomisi: Arda Turan
Turan daha sonra basın toplantısı düzenler. Muhabirler Turan sözlerine başlayacakken salonu terk ederek protesto eder. Kameraları seven Turan, toplantıda külhanbeyli tavırlarıyla pişman olmadığını açıklayarak yine şimşekleri üzerine çeker.  

Karımla Konuşuyorsun Senin Kafanı Kırarım
Ups.. Aslıhan Doğan'a soru yönelten gazeteci daha sonra silahla Kafama Sık Bilmiyordum Ağbi demiş midir? Neyse olayı hatırlayalım;

Bir gece çıkışı gazetecilerin “Aslı Hanım, eşinizin evinde düzenlenen sade bir törenle evlendiniz. Hayalinizdeki düğün nasıldı?” sorusu üzerine Turan'ın eşi Aslıhan Doğan, elini ağzına götürüp fermuar işareti yapar. Bunun üzerine gazetecilerin  “Arda Bey konuşma yasağı mı getirdi?” sorusuna Turan Senin kafanı gözünü kırarım, karımla konuşuyorsun diye bağırır.
 

Bir Çöküşün Anatomisi: Arda Turan

Ekonomi Çok İyi Gidiyor
Türkiye'deki olaylı dönemde sessiz kalan ancak İspanya'da oynadığı dönem Türkiye'deki siyasi ve faiz tartışmalarına, “Türk ekonomisi çok iyi. Dolarda biraz dalgalanma var. Faizlerin düşmesi gerektiğini düşünüyorum. Yatırımcının ve girişimcinin işleri iyi gidiyor. İyi gitsin ki esnafta iş yapmaya devam edebilsin” diye yorum yapan Arda, yine manşetlere çıkar.

Şarkıcının Burnunu Kırdı
Ve gündemi yine meşgul eden son Arda Turan olayı. İddialara göre, hamile eşi olan Turan, Emirgan'daki Gizli Kalsın adlı mekanda şarkıcı Berkay'ın eşi Özlem Ada Şahin'e ''Çok güzel bir kızsın, bekar olsam seni kaçırmazdım'' diyerek iltifat ediyor. Berkay'da, Arda Turan'a ''Gelsene seninle bir konuşalım'' diyor. ''Ne oluyor?'' diyen Arda Turan, Berkay'a kafa atıyor. Daha sonra Berkay'ın yanına hastaneye giden Turan, şarkıcıya "Karın olduğunu bilmiyordum. Sık kafama bu utançla yaşayam" diyor. Turan ise olayları şu şekilde anlatıyor; “Berkay, mekanda arkadaşlarımla otururken yanıma geldi ve ‘Kaptan seninle yarın konuşabilir miyiz?’ dedi. Ben şakalaşıyor sandım tamam dedim ancak sonrasında ensemden tuttu ve o an çok sinirlendim kafayı koydum… O ana kadar yaşananlardan haberim yok. Olayları Aslıhan’dan öğrendim onu da Berkay’ın eşi aramış. Olanları duyunca hemen hastaneye koştum, yanımda da silah vardı. Bu olaylara sen inanıyorsan kafama sık dedim sonrasında Berkay ve eşiyle orada helalleştik ancak sonrasında bu tarz paylaşımlarda bulundular.”

Küçük bir not: Şarkıcı Berkay daha önce Arda Turan'ın takım arkadaşı Caner Erkin'in eşiyle bir AVM'de bebek odasında görüntülenmişti..

Berkay'ın eşiyle Turan'ın şakalaştığı daha sonra olayın buralara geldiği de başka bir iddia. 

Güçlü Bir Evet

Yurt Dışında Gururumuz
Yurt dışında göğsümüzü kabartan Rüştü Reçber, Tugay Kerimoğlu, Cengiz Ünder, Nihat Kahveci gibi Arda Turan'da sık sık bizi gururlandırmasada manşetlerle gündeme gelir. 

İspanya'da Gururumuz Olmaya Devam Ederken

Tüm Olanlara Rağmen Kendini Haklı Görme

Peki Sizce Ne Olacak?


POPÜLER GALERİLER
ŞU AN BUNLAR TIKLANIYOR

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X