Daha İyisi Gelmeyen Bir Zamanların Efsane Rock Metal Parçaları

Devrim için yazılıp sevgililerin parçası haline geldiğini gördüğümüzde bir dumura uğrasak da Metalica, Guns N' Roses, Scorpions... Kimimiz lisede, kimimiz ilkokulda kimimiz ise henüz doğmamıştık ama hala ezbere bilinen rock ve metalin altın çağlarının en iyileri..


Metallica - One
70'ler 80'ler 90'lar.. Önce teknoloji gelişti, sonra duygular değişti.. Müziklerin değişmesi kaçınılmazdı.. Bu şarkıları dinlediğinizde hala aslında duygularınızın olması gerektiği şekli hissedebiliyorsanız belki de hala ümit vardır.  

Her ne kadar Nothing Else Matters ile özdeşleşsede Metallica'nın imza şarkılarından biri "One"...And Justice for All albümündeki parçanın klibi de en az sözleri ve müziği kadar vurucu..

Bu  şarkı için sadece klibinden bile bahsetmek yeterli. Klipte Johnny Got His Gun filminden sahneler yer alır. Birinci Dünya Savaşı'nda askere giden Johnny, cephede kaybolur. Aynı yere iki kere bomba düşmez inanışına göre, Johnny'de saklanmak icin bir bomba çukuruna girer. Ancak o küçük ihtimal gereçek olur ve bomba aynı yere düşer. Kolları, bacakları ve suratı paramparca olur. Görme, konuşma ve duyma yetkisini de kaybettiğini anlar. O artık sadece beyinden oluşan bir canlıdır. Günlerce kafasını yastığa vurarak Mors alfebesiyle ötenazi istediğini anlatmaya çalışır....  

Öfke duygusu için sadece bu şarkı dinleyebilirsiniz..


The Doors - The End
Jim Morrison denilince biraz ergenlik gözüyle bakılır. Morrison'un normal olmayan kişiliği ve hayatı belki de onun bu kadar duygulara hitap eden şarkılar yazdırmasına vesiledir. Bir kaç kez sahne arkasında hayranına tecavüz iddiasıyla tutuklanan, konser sırasında hayranlarına hakaret ve tehditlerde eden müzisyen henüz 27 yaşındayken küvette ölü olarak bulunur. Ölüm nedeni olarak uyuşturucu beklensede, Morrison'un kalp krizi nedeniyle hayata veda ettiği anlaşılır.

Neyse biz The End'e gelelim. Şarkının malum "Father, yes son, I want to kill you 
Mother, I want to…"
sözlerinin de tartışma yaratmışlığı vardır tabi..  


R.E.M - Losing My Religion
Felsefe severleri, buraya alalım.. Klibiyle, sözleriyle kimilerimizi "Kardeşim din yok mu diyor bu ne diyor bu?" diye sinirlendirebilecek, kimimizi de Kadıköy barlarında "Ağbi çok iyi yea gerçek bu tamam mı" diyen gençlerimizin bağıra bağıra söylediğini görünce irite ettirebilen aslında insanların eline düşmese çok iyi bir parça denilen efsane.

Klipte insanların aciz bir melekle alay ettiği sahne hala "aslında burda şunu anlatıyor" tartışmalarına sebep olur.. I think I thought I saw you try... (Senin denerken gördügümü sandım)Led Zeppelin - Stairway To Heaven
En çok coverı yapılan şarkı olmasından anlayacağınız üzere efsane kelimesini hakkıyla veriyor. Öyle ki ortamlarda en çok tartışılan konu "X.. orjinalinden daha iyi söylüyor" "Saçmalama abi sen birde Y 'den dinle" diyen tartışmaları duymanız muhtemel.


Scorpions - Wind of change
Devrim gençliği zamanlarının marşı niteliğindeydi bir zamanlar. "Değişim Rüzgarı" na kapılmak her zaman iyi sonuçlar vermesede.. "The world is closing in (Dünya içine kapanıyor)" ....


İron Maiden - Hallowed Be Thy Name
Bir idam mahkumunu anlatan şarkı gelmiş geçmiş en iyi metal parçası kabul edilebilir. Müziğinde kaybolmamanız imkansız. Aerosmith - Crazy
İtiraf edelim ki Liv Tyler ve Alicia Silverstone'un yer aldığı bu muzzam klibin etkisiyle dahada bir yer etti müzik içimizde. 


AC/DC - Back in Black
Rekorlar kırması şaşırtıcı olmayan AC/DC parçası.. Hollywood'da arka fon müziği için ideal gaz veren notlara sahip olması kaçınılmazdı..


Nirvana - Smells Like Teen Spirit
Adına yakışır şekilde bir zamanın gençlerinin gazlarını aldığı bir marş demek ne kadar yanlış olabilir ki? Nirvananın çığılığında dediği gibi "Here we are now Entertain us (Burdayız işte, Eğlendir bizi)Guns N' Roses - Don't Cry
Genel olarak Guns N' Roses'ın en iyi parçası şeklinde yorumlanan şarkı, ayrılık acısını daha bir derinden yaşamanıza sebep verir. Daha iyisi geldiyse haber verin...


Bon Jovi - Always
Ah ne klipti.. Klibiyle etkilensek de Jon Bon Jovi abimizin en etkileyici parçasıdır. Evet bu sözler gerçek olarak sadece kaybettğinizde çıkabilir. Bilimin dediği gibi aşk kavuşamadığınızda aşktır..


The Eagles - Hotel California
Daha iyisi olma şansınız yoksa popülerleşerek can verirsiniz. Klasik olmak böyledir işte. Şarkının hikayesi için birçok şey ortaya atılır. Hikaye dinlemek bir nevi uyuşturucu olduğu için sanırız. Yalan duymak söylemek kadar gerekli mi. Boşverin şarkının hikayelerini müzikte kaybolun.The Rolling Stones - Like A Rolling Stone
Bob Dylan'ın Rolling Stone'a ismini verdiği parça.. Şarkı o kadar iyidir ki, kimden dinlerseniz dinleyin coverlarının kötü olma ihtimali neredeyse imkansız. Eğer biri canınızı yaktıysa ve şu an onun kıvrandığını görüyorsunuz intikam sonrası dinleyebileceğiniz en iyi parça..


Pink Floyd - Another Brick In the Wall
Pink Floyd'un imza şarkısı olan Another Brick In the Wall, isyan için yeri dolmayacak bir parça. Eğitim sistemi her yerde eleştiriliyorsa demek.. 


Queen - We Will Rock You
Milli tribünlerden, Britney Spears'a söylenen gaz için bire bir efsane piyasa parçasıdır. Hatırlarsınız Enrique İglesias, Beyonce, Britney Spears ve Pink'li Pepsi reklamında da kullanılmıştı.Europe - The Final Countdown
"Kaplanın Gözü Rocky"... Rocky ile hafızalara kazınmış olan parça birçok ülkede 1 numaraya çıkarak rekorlar kırdı. Kendinize gaz vermek için ideal bir seçim. Tabi gaza gelmek konusunda Rocky'nin de payı büyük. Klipteki konser görünütülerini unutmamak gerek. 

The Cramberries - Zombie
Geçtiğimiz aylar hayatını kaybeden Dolores O'Riordan'ın sesini duyunca ürperdiğimiz parçadır Zombie. Lisede şarkıcı olucam ben diyen isyankar gençlerin söylediği şarkı olarak hatırlanabilir tabi.. 


Red Hot Chili Peppers - Californication
Bilgisayar oyunu kıvamaındaki klibiyle zaten bir adım önde olan parça, metropollerdeki ilizyon yaşamı sorgulamanızı sağlar.. Oasis - Wonderwall
Oasis'in en iyi parçası. Kesinlik konusunda anlaşalım. "Because maybe You're gonna be the one that saves me.. I don't believe that anybody feels the way I do about you now (Çünkü belki beni kurtacak kişi sen olacaksın...Şu anda kimsenin senin hakkında benim gibi düşündüğüne inanmıyorum)" 


Pearl Jam - Black
Peki biraz huzur alalım mı?


Deep Purple - Smoke on the Water
Bir Cover kralı parça daha.. Rock'ın milli marşı olarak lanse edilen ezgilere sahiptir.ÇOK TIKLANANLAR