Dünya Futbolu Sana Borçlu: Sir Alex Ferguson

Nasıl efsane olunur? Kupa kazanmak, maç kazandırmak? Bunlar yetmez. Efsane olmak, futbolu yeniden yazmak, gerçek zaferlerin, rekorların yanı sıra hayranlık yaratacak iz bırakmak demek. Tıpkı onun gibi.


Sir, Manchester United ve Ferguson Sakızı
Alex Ferguson kim mi?  Başarısı, ilginç bir kaç bilgi ve onu tanımlayan "Sir, Manchester United ve Ferguson sakızı" betimlemeleri mi? Çok daha fazlası..

Başarı Her Zaman Saygı ve Sevgi Getirmez
Dünyanın gelmiş geçmiş en başarılı teknik adamından bahsediyoruz. Başarı her zaman saygı ve sevgi duymanızı sağlamaz ama o bunu da başardı. Futbol dünyasına neler katmış olabilir düşünün.

Efsaneye Yakışır Şekilde Orjinal
Magazinsel açıdan bakınca bir efsaneye yarışır şekilde orjinal. Sakızıyla özdeşleşen teknik adam spor dünyasında babacan ama tersi oldukça sert bir figür. Bilirsiniz. Soyunma odalarının bir dili olsa da konuşsa derler onun için.


Ego Derken? Şu Türk Sporunda Bildiğimiz Ego Mu?
Ego mu?  Verdiği demeçler, 26 yıl aynı yerde süren rekorlarla dolu bir kariyer, mütevazi yaşam.. "E olsun o kadar ego" anlayışınıza ters düşebilir.

İşçi Partili Sir
Sir'in aslında İşçi Partisi destekçisi olduğunu söylemeli miyiz bunun üzerine. Kendisi her yıl İşçi Partisi’ne bağış yapacak derecede duruş sahibi. "Bırakın bu işleri dünyanın en zenginlerinden" mi dediniz. Kimse zengin değil demedi. Sonuçta hakkı olanı hakkıyla yaşayacak değil mi?

Alkolik Futbolculardan Şampiyon Manchester'a
Neyse Manchester tarihine gelelim. Ferguson, kulüp tarihinin en sorunlu döneminde geldi Kırmızı Şeytanlar’ın başına. Yıllar süren şampiyonluk hasreti, başarısız sonuçlar, disiplinsiz alkolik futbolcular... Hollywood filmlerini aratmayan bu takıma, bir koç lazımdı anlayacağınız. Biraz disiplin biraz baba oğul ilişkisi... Ve Alex Ferguson bu zorlu takımdan bir efsane yarattı.  


David Beckham'a Krampon Fırlatmak Mı?
Tabi oyuncuların egosunu indirmeyi de biliyordu Sir. 15 Şubat 2003’te manşetleri süsleyen Beckham olayı gerçekekleşti.

Tarihe Beckham Olayı Olarak Geçti Diyebiliriz
Manchester United, FA Cup’ta evinde Arsenal’e 2-0 kaybetmiş ve elenmişti. Ferguson oyunculara ateş püskürüyordu. Ve o sinirle önünde duran kramponu alıp fırlattı. Krampon hiç olmayacak yere gitti. Beckham’ın sol kaşına.  

Alex Ferguson Farkı
Ferguson bu olayı “100 kere hatta milyon kere atsam kafasına isabet ettiremem. Eğer tutturabilsem zaten hâlâ futbolcu olurdum.” şeklinde anlatıyor. Ve olay sonrası zaten pek olmayan Beckham ile Ferguson arası o kaş gibi iyice açılır.  


Dünya Futbolu Sana Borçlu: Sir Alex Ferguson
Ronaldo, Beckham, Rooney.. Öyle yada böyle.. Hepsinden hem yetenekleri hem duruşlarıyla birer efsane yaratır Sir.. Ve 26 yıllık Manchester United serüvenine 38 Kupa sığdırır Ferguson.. 1999'da İngiltere kraliçesi tarafından üstün başarılarında dolayı Sir ünvanını alır.

Çıraklıktan Bar İşletmeciliğine
Sir'ün futbolculuğu teknik adamlığı gibi parlak dönemler değildi. Çoğu futbolcu gibi maddi zorluk çeken bir çocukluğa sahip olan Ferguson çalışmaya teknik iş aletleri üreten bir fabrikada çıraklıkla başladı. Ardından Glasgow'da bir dükkanda tezgâhtarlık yaptı. Neyse ki ilerleyen yıllarda bar işletmeciliğine kadar yükseldi diyebiliriz. Fergie's adını verdiği barın alt katındaki odalardan birine, kendi sert futbol stiline gönderme yaparak Elbow Room adını verdi.

Kayıp Zaman Adını Ondan Aldı: Fergie Time
Adını Alex Ferguson'dan alan kayıp zaman dilimine ada medyası tarafından Fergie Time adı verildi. Fergie Süresi inanışına göre eğer bir maçın 90'ıncı dakikasına gelindiğinde Manchester United mağlup durumdaysa, topun oyunda olmadığı süre normalden daha uzun hesaplanmıştır. BBC'nin konuyla ilgili yaptığı istatistiklere göre de, Manchester United'ın diğer takımlardan daha fazla 'uzatma' kazanmış. 


Alex Ferguson Sinirlenirse: Saç Kurutma

Fergosun'un başarısının sırrının biraz fazla disiplin olduğu gerçek. Sinirlendiğinde ise soyunma odasında biraz fazla bağırdığı herkesçe bilinir. Öyle ki kıpkırmızı suratı ile oyuncusunun burnunun dibine kadar yaklaşan Ferguson'un bu yöntemi futbolcular arasında “saç kurutma” olarak geçmiş.

Wayne Rooney, Ferguson’un bağırmasını “Yaşanabilecek en korkunç deneyimlerden biri” şeklinde olarak ifade ediyor. Manchester United forması giyen Shinji Kagawa ise bu yöntemi “Gerçekten de Sir Ferguson, burnunuzun dibine kadar gelip olanca gücüyle bağırınca saçınız kuruyabilir” diyerek ifade ediyor. 


John F. Kennedy Merakı
Ferguson'un ilginç merakları da vardır. Bunlardan en ünlüsü suikaste uğrayan Amerikan Başkanı John F. Kennedy merakıdır.. Eski İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Ferguson’un, Kennedy’nin otopsi raporunu yatağının yanında sakladığını söylemişti. E nede olsa Kennedy'nin ölümü hala büyük bir sır perdesi..

Dünya Futbolu Sana Borçlu: Sir Alex Ferguson
Ferguson, 1993 yılında Galatasaray ile oynadığı maçın atmosferinden etkilendiğini şu sözlerle açıklamıştı.Dünya Futbolu Sana Borçlu: Sir Alex Ferguson
Dualarımız Seninle...  


Dünya Futbolu Sana Borçlu: Sir Alex Ferguson

Dünya Futbolu Sana Borçlu: Sir Alex Ferguson


Dünya Futbolu Sana Borçlu: Sir Alex Ferguson

Dünya Futbolu Sana Borçlu: Sir Alex Ferguson

ÇOK TIKLANANLAR