Dünyanın En Gelişmiş Muhteşem 10 Robotu

İnsanlık gücü kalmayacak, her şeyi robotlar halledecek ve bizlerin işlerini hafifletecek gibi cümleler duyduğumuzda belki de inanmamışızdır ama bu robotları gördükten sonra fikriniz kesin değişecektir. Eskiden "İyi Aile Robotu" dizisini izlerken bizlere inanılmaz geliyordu birde bu robotlara bakın.


Boston Dynamics Handle
 Tekerlekleri sayesinde ani hızlanma ve frenleme yapabilmektedir. Kolay bir şekilde merdiven inip çıkabiliyor. Engebeli ve karlı arazide seri şekilde yol alabiliyor. Kendi etrafında dönmek gibi artist artist hareketleri de vardır. 1.2 m yüksekliğine zıplayabilmektedir. 

Boston Dynamics Atlas
 Karda yürürken bile dengesini kaybetmiyor. Aynı bir insan gibi sağlayabilmesinin yanında içi dolu ağır bir koliyi stabil bir şekilde kaldırarak masanın üzerine koyabilmektedir. Arkadan aldığı bir sopa darbesi ile yere düştükten sonra tekrar ayağa kalkması da çok uzun sürmüyor. 

Boston Dynamics SpotMini
Spot'tan daha küçük ve daha hafiftir. Üzerinde bir adette kola sahiptir. Bu 'kol' sayesinde insanların farklı ihtiyaçlarını giderebiliyor. 
 


Boston Dynamics Spot
Google'ın sahip olduğu Boston Dynamics firmasının geliştirdiği dört ayaklı bir robottur. Her türlü arazide yürüdüğü gibi atılan tekmelere rağmen dengesini kaybetmeden yoluna devam edebilmektedir. Amacı ise zorlu arazilerde yük taşımak olduğu belirtildi. 
 

Honda ASIMO
Hepimizin adını duyduğu ASIMO robotunun ilk prototipi 1986 yılında ortaya çıkmıştır. İnsanlara yardım etmek amacıyla üretilen ASIMO, o günden beri üretilmeye devam ediyor. 
 

Agility Robotics Cassie
Arama ve kurtarma, afet ve acil durumlarda kullanılacak veya alışveriş paketlerimizi bizim için kapımıza kadar taşıyacaktır. Askeri alanda ise üst kısmına istenilen silah sensör tarzı mühimmatların monte edilebileceği söylentiler arasındadır. 
 


MIT Cheetah
Serbest bir şekilde koşu yapabiliyor. Yüksek engelleri kolaylıkla aşabiliyor. Yapılan test sonuçlarında, 45 cmlik engelleri zıplayarak aşabilmektedir. Saatte 50 km/s hıza ulaşabiliyor. 
 

Festo eMotionButterflies
Gerçek kelebekten farksız bir robottur. Ağırlığı: 32 gr. Kelebekler toplu halde birbirlerine değmeden uçabilmektedir. 

 

Festo SmartBird
 Martılardan ilham alınarak tasarlanmış, kendi başına uçabilen ve konabilen uçan bir robottur. 450 gr ağırlığında ve 1.96m kanat genişliğine sahiptir.


Festo Biyonik Kanguru
Alman firması olan Festo'nun yaptığı BionicKangaroo: 40 cm yukarı ve 80 cm ileriye zıplayabiliyor. Bir kangurunun anotomik yapısını inceleyip, aynı birebir şekilde uygulayan mühendisler harcanan enerjiyi geri kazanma konusunda da oldukça başarılı sonuçlar almaktadır. 

ÇOK TIKLANANLAR